Yusuf’un Üç Gömleği
% 31indirim

Yusuf’un Üç Gömleği

  • 6,00 TL4,14 TL

    hopi kampanyası
    0,21 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Biz, bu çalışmamızda; insanlık tarihinin en güzel, en hayırlı insanlarından Hz. Yusuf'un (a.s) güzelliklerle dolu kıssasını, bugünün dünyasında yaşayan müminler olarak günümüze taşımaya gayret edeceğiz.


Bunu da Yusuf Aleyhisselam'ın hayatının üç önemli aşamasına işaret eden simgesel üç gömlek ekseninde çerçevelemeyi deneyeceğiz.


Hz. Yusuf'un çocukluk dönemini hatırlatan kanlı gömleğinin onun mazlumiyet ve mağduriyetini simgelediğini, delikanlılık dönemini özetleyen arkası yırtık gömleğin onun iffet ve ismetini simgelediğini, olgunluk ve iktidar dönemini işaret eden son gömleğinin yani kardeşleri vasıtasıyla babası Yakub'a gönderdiği "Yusuf kokulu" gömleğin de onun istikrar ve istikametini simgelediğini düşünerek bu güzel kıssadan günümüz için, günümüzün Genç Öncüleri için dersler çıkarmaya çalışacağız.


Namaz

Namaz

Abdullah Yıldız

8,28 TL
Haydi Namaza

Haydi Namaza

Abdullah Yıldız

4,14 TL
Kur’an’ı Anlamaya Giriş

Kur’an’ı Anlamaya Giriş

Abdullah Yıldız

11,04 TL
Hz. Şuayb

Hz. Şuayb

Abdullah Yıldız

4,14 TL
Kur’an’ı Nasıl Anladılar

Kur’an’ı Nasıl Anladılar

Abdullah Yıldız

11,04 TL
Kur’an’ı Nasıl Okudular?

Kur’an’ı Nasıl Okudular?

Abdullah Yıldız

11,04 TL
Kur’an’ı Nasıl Yaşadılar

Kur’an’ı Nasıl Yaşadılar

Abdullah Yıldız

10,35 TL
Yol Haritamız Kur’an

Yol Haritamız Kur’an

Abdullah Yıldız

9,66 TL
Örnek ve Önder Hz. Peygamber

Örnek ve Önder Hz. Peygamber

Abdullah Yıldız

13,8 TL
On İki Emir

On İki Emir

Abdullah Yıldız

9,66 TL

            İnsanların, amelleri ve itikatları ne kadar düzgün olursa olsun bunu yaşamlarına yansıtamıyorlarsa maalesef hiçbir kıymeti olmuyor. Abdullah Yıldız, Yusuf’un Üç Gömleği eserinde amele ve hayat tarzına yansımayan itikadın hiçbir önemi yoktur diyerek bu duruma okurlarının dikkatini çekmiş ve sahip oldukları güzel amellerini ve Rablerine olan itikatlarını hayatlarına yansıtarak çevrelerindeki insanlara da örnek olmalarını tavsiye etmiştir. Şu dünyada batılın peşinden giderek hayır sonuca ulaşan bir insan bulunmadığı gibi, hakkın peşinden giderek hayırsız sonuca ulaşan bir insanda bulunmaz. Yazar, eserinde batıl hüsrana, hak güzel sonuca götürür diyerek okurlarına bu gerçeği bir kez de kendisi göstermek istemiştir.

            Abdullah Yıldız, Yusuf’un Üç Gömleği eserinde Yusuf Peygamberin gömleğini şu şekilde anlatıyor. “Yusuf (a.s), üzerine Yusuf’un kanı değil, başka bir kan bulaştırılan kanlı gömlek ile simgelenir. Bu kanlı gömlek, Yusuf Peygamberin kıskanç, yüreklerinde hiçbir sevgi taşımayan ve mağrur kardeşlerin hilesinin, azgınlığının, taşkınlığının simgesi iken, Yusuf Peygamberin masumiyetinin, mağduriyetinin ve mazlumiyetinin simgesidir. Yusuf Peygamber, kardeşlerinin gazabına uğradığı için mağdur, zulmüne uğrağı için ise mazlumdur.” Sadece kanlı bir gömlek bir tarafın zalimliğinin simgesi olabilirken, diğer tarafın masumiyetinin simgesi olabiliyor. Bu nedenle Yusuf Peygamberin kanlı gömleği üzerinde düşünülmesinde büyük faydalar vardır.

            Abdullah Yıldız, Yusuf’un Üç Gömleği eserinde Kur’an-ı Kerim’de geçen Hz. Yusuf kıssasını konu edinmiştir. İnsanlar, bu eseri okuduktan sonra iyi ki de bu kıssayı işlemek yazarın aklına gelmiş diyor. Çünkü Yusuf Peygamberin kıssasından çıkarılacak çok büyük hayat dersleri vardır ve bu eser ile insanlar, Yusuf Peygamberin kıssasını daha iyi idrak ederek kendilerine gerekli dersleri çıkarabiliyorlar. Yazar, bu eserinde Yusuf Peygamberin üç gömleğini, bir bakıma üç derdi ve bu üç derdin çözümünü anlatmış. Okurlar, bu eseri okurken yüzeyde kalmamalı ve düşünerek derine inmelidir. İnsanlar, bu eseri okuduktan sonra Yusuf Peygamberin hayatını kendine rehber edinerek yaşayamıyorsa nefislerinin kölesi olmuşlar demektir. Bu kölelikten kurtulmak için ise zorlu mücadelelere girişmeleri gerekir. Sonuçta nefis terbiyesi bu dünyadaki en zor iştir.

            Abdullah Yıldız, 1954 yılında Adana’da dünyaya gelmiştir. Pınar yayınlarının kuruluşunda yer almıştır. Yazarın, 23 yıllık öğretmenlik geçmişi vardır. Çeşitli basın yayın kuruluşlarında görev almıştır.  

Yorum Sayısı: 1

Abdullah Yıldız, Yusuf’un Üç Gömleği eserini özellikle Türkçe ve Edebiyat öğretmenleri tüm öğrencilerine okutmalıdır. Kur’an- Kerim’de geçen Hz. Yusuf kıssasını hepimiz biliriz. Yazar, eserinde bu kıssayı çok güzel bir şekilde yorumlamıştır. Günümüzde insanlar, manevi açıdan o kadar körelmiştir ki yürekleri yıllardır yağmur yüzü görmeyen toprak gibi çoraklaşmıştır. Yazar, bu eser ile Hz. Yusuf’un (a.s), çok güzel yaşam örnekleri ile dolu hayatını günümüzdeki insanların yüreklerine yağmur gibi...devamını oku

S
Sinan Çağın  -   16.06.2016