• Yüzüklerin Efendisi İkinci Kısım İki Kule% 18indirim
    Yüzüklerin Efendisi İkinci Kısım İki Kule
    Yüzüklerin Efendisi İkinci Kısım İki Kule

Yüzüklerin Efendisi İkinci Kısım İki Kule

  • 35,00 TL28,70 TL

    hopi kampanyası
    1,44 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Dünya ikiye bölünmüştür, denir Tolkien’ın yapıtı söz konusu olduğunda: Yüzüklerin Efendisi’ni okumuş olanlar ve okuyacak olanlar: Artık Türkiyeli okur da okumuş olanlar tarafına geçebilecek! "Yüzüklerin Efendisi" son yüzyılın en çok okunan yüz kitabı arasında en başta geliyor; bilimkurgu, fantezi, polisiye, best-seller ya da ana akım demeden, tüm edebiyat türleri arasında tartışmasız bir önderliğe sahip. Bir açıdan bakarsanız bir fantezi romanı, başka bir açıdan baktığınızda, insanlık durumu, sorumluluk, iktidar ve savaş üzerine bir roman. Bir yolculuk, bir büyüme öyküsü; fedakarlık ve dostluk üzerine, hırs ve ihanet üzerine bir roman. Bu ciltte Yüzük kardeşliği dağılıyor. Frodo ve Sam Yüzük’le birlikte Mordor’un kapılarından geçmeye çalışırken yeni bir yol arkadaşı ediniyorlar. Orklara esir düşen Merry ve Pippin, Orta Dünya’nın en eski ırkıyla tanışıyorlar. Aragorn, Gimli ve Legolas ise, Orta Dünya’nın kaderini çizecek büyük savaşların ilkine katılıyorlar...


            İnsanlar için güç ve iktidar her dönemde vazgeçilmez bir güç olmuştur. Güç ve iktidarı eline geçiren insanlar, yapmak yerine yıkmayı tercih ederlerse, güç ve iktidarı eline geçirmeden önce yaptığından, çok fazlasını yıkabilirler. Tolkien, İki Kule eserinde çekiç ve keskisi olan bir cüce ailesi yaptığından daha fazlasını yıkabilir derken okurlarının aslında güç ve iktidar hakkında düşünmelerini sağlamaya çalışmıştır. İnsanlar, çekiç ve keskiyi, yani güç ve iktidarı eline geçirdiği zaman yıkmayarak, yapmayı bilmelidir. Şöyle bir düşünüldüğü zaman insanların hayatı hep ümit üzerine kuruludur. İnsanlar, yarınlarına hep ümit ile baksalar da çoğu zaman bu ümitleri gerçekleşmez. Çünkü insanın ümit etmesi, ümit ettiği şeyi kesinlikle elde edeceği anlamına gelmez. Yazar, eserinde ben sadece ümit dolu sözler söyledim. Ümit etmek her zaman zafer anlamına gelmiyor derken okurlarına ümit ettiklerine kavuşamadıkları zaman büyük hayal kırıklıkları yaşamamalarını tavsiye etmektedir.

            İnsanlar, günümüzde yaşamın gerçeklerinden kaçarak yaşamayı tercih ediyorlar. Çünkü günümüzde yaşamın gerçekleri o kadar acı ki bu gerçeklerle yaşamaya kalksalar nefes bile alamazlar. Bu durumda insanların kendi kafalarında uydurdukları yalan bir dünyada yaşamasına neden olmakta ve psikolojilerini bozmaktadır. İnsan, yalanlarla yaşamaya alışınca gerçekleri gördüğü zaman karanlıktan ışığa yeni çıkmış gözlerin kamaştığı gibi aklı kamaşmaktadır. Tolkien, İki Kule eserinde çarpık gözlere gerçekler ekşi gelebilir derken okurlarının kurdukları yalan dünyaya ne kadarda kendilerini kaptırarak yaşadıklarının farkına varmalarını sağlamaya çalışmıştır. 

            İnsanlar, yaşamlarında kendilerine bir yol çizerler ve o yolda ilerlerler. Bir insanın, yaşamında kendisine iki yol çizerek bu iki yolda da gitme şansı yoktur. Bir insan, yaşamında hem iyi hem de kötü, hem zalim hem de mazlum olmaz. Bir insan, yaşamında ya iyi olur ya da kötü, ya zalim olur ya da mazlum olur. Tolkien, İki Kule eserinde okurlarına hem zorba hem de öğüt veren bir arif olamazsın derken yaşam yolunu iyi çizmeleri gerektiğini, çizdikleri bu yaşam yolunun geriye dönüşü olmadığını anlatmak istemiştir.

            Tolkien, Güney Afrika’da dünyaya gelmiştir. Yazar, hem dilbilim hem de eski İngilizce alanlarında uzmanlaşmıştır. Bir üniversitede İngilizce Profesörü olarak görev yapmıştır.  

Yorum Sayısı: 3

Bu insan ustalık-çıraklık-kalfalık dönemini bu üç kitapla yaşamış bir dahi.Tanrı iyi ki seni yaratmış. Mutlaka okuyun, filmini de izleyin.

F
Fatih Sarıkaya  -   29.02.2016

Tolkien, Yüzüklerin Efendisi 2 / İki Kule eserinde okurlar, hırs ve ihanet, fedakarlık ve dostluk üzerine yapılan tahlilleri okudukça eserin dünyasından çıkarak kendi dünyalarına akacaklar ve kendi dünyalarında bu kavramları kendileri irdeleyeceklerdir. Buna bir bakıma kendini sorgulamada diyebiliriz. Ben, bu eserin filmini izledim okumaya ne gerek var diyerek esere ön yargıyla yaklaşırsanız bu eserin içeriğindeki bambaşka dünyayı ve bu dünyanın size vereceği keyfi kaçırmış olursunuz. Ayrıca...devamını oku

A
Ayfer Tuna Kılınç  -   16.06.2016

Bir kez daha anladım ki Tolkien mükemmel bir yazar. Bu yapıtında Yüzük'ün Shire'dan Mordor'a olan yolculuğuna tanık oluyoruz bir kez daha. Yüzük Kardeşliği'ni okuduysanız bekletmeden ikinci kitaba geçin. Ben bir buçuk günde bitirdim, hayran kaldım.

E
Ece Çelebi  -   10.02.2016