Yüzyılın Gözü Henri Cartier Bresson

Yüzyılın Gözü Henri Cartier Bresson

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

20. yüzyılın en tanınmış fotoğrafçısı olarak tarihe geçen Henri Cartier-Bresson'un Pierre Assouline tarafından kaleme alınan ilk biyografisi "Yüzyılın Gözü" Yasemin Yıldız tarafından Türkçeye kazandırıldı. İlk yayınlandığı 1999'dan itibaren pek çok batı diline
çevrilen kitap Türkiye'de, ülkemiz kültür ortamına pek çok fotoğraf kitabi kazandırmış Yazı Görüntü Ses Yayınları tarafından yayınlandı. Henri Cartier-Bresson'un dostu olan Marc Riboud tarafından çekilmiş kapak fotoğrafında anlatılan sıcak aile ortamı, kitabin soğuk bir biyografik kitap olmadığını henüz başında haber veriyor.

Dokuz ana bölüme ayrılan kitapta yazar Assouline, Cartier-Bresson'un şimdiye kadar bilinmeyen ve az bilinenler yanları dahil, yüzyılın bu önemli fotoğrafçısının yaratıcı dünyasını bütün yönleriyle anlatmaya çalışıyor. Bu ilk Henri Cartier-Bresson biyografisinin en önemli özelliği de, yazarın kitabi birinci ağızdan dinlediği bilgilerle hazırlamış olması.

"Yüzyılın Gözü" didaktik olmayan gizli bir fotograf okulu. Ancak sadece fotograf meraklılarının ilgileneceği bir fotograf okulu değil buradaki: Zengin bir ailenin çocuğu olduğu halde Fildişi sahillerinde balık avlayarak yasamaya çalışan, Nazi kamplarında tutsak kalan, kaçarak kurtulduğu bu tutsaklığın ardından Fransız yeraltı direnişine katılan, İkinci Savaş sonrasında efsanevi Magnum fotograf kooperatifinin kurucuları arasında yer alan, günümüzün pek çok fotoğrafçısının yetişmesinde dolaylı ve direkt rol oynamış, siyasi durusuyla her zaman örnek ilginç bir hayat hikâyesini anlatıyor bu kitap. Biyografinin yazarı Pierre Assouline, "kahraman saydığı" Henri Cartier-Bresson'un bir dosta nasıl dönüştüğünü anlatarak başlıyor kitaba.

Ayni zamanda gazeteci olan yazar Assouline, daha önce pek çok biyografiyi kaleme aldı, bir roman dışında bazı belgeseller hazırladı. 1953 yılında Casablanca'da doğan Assouline, Le Monde'un düzenli yazarı aynı zamanda.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.