Zaman Dışı Yaşam
% 28indirim

Zaman Dışı Yaşam

Bütün Yapıtları
  • 6,00 TL4,32 TL

    hopi kampanyası
    0,22 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

"Benim en büyük mutluluğum herşeyden kaçmak. Herşeyden. Tüm çocuklarda. Tüm acılardan. Tüm sevgilerden. Tüm orgazmlardan. Tüm gecelerden. Tüm günlerden. Her hilal aydan, her ülkeden. Ben her gece ölüyorum. Her sabah yeniden canlanıyorum. Her yirmidört saatlik zaman dilimi hem ölüm hem yaşam aynı zamanda..." Zaman Dışı Yaşam çağdaş Türk edebiyatının çok genç yaşta yitirdiği özgün yazarlarından Tezer Özlü'nün, kendi yapıtlarından yola çıkarak, 1983 yılında kaleme aldığı bir senaryodur. Tezer Özlü tüm yapıtlarında sergilediği yaşamın ve zamanın en küçük kesitinde dahi yaşamın anlamını arayış edimini, bu kez zaman dışı yaşamda da sergiliyor.


Yaşamın Ucuna Yolculuk

Yaşamın Ucuna Yolculuk

Tezer Özlü

6,48 TL
Çocukluğun Soğuk Geceleri

Çocukluğun Soğuk Geceleri

Tezer Özlü

4,32 TL
Kalanlar

Kalanlar

Tezer Özlü

5,04 TL
Eski Bahçe - Eski Sevgi

Eski Bahçe - Eski Sevgi

Tezer Özlü

5,76 TL
Her Şeyin Sonundayım

Her Şeyin Sonundayım

Tezer Özlü

9,6 TL

Dünyada nefes almaya başladığımız andan itibaren bir insan olarak yaşam sürmekteyiz. Peki, kendimize ait bu hayatları yaşarken insan olduğumuzun ne kadar bilincinde olarak bir yaşam sürüyoruz. Tezer Özlü, Zaman Dışı Yaşam eserinde insan olmanın şans, cesaret, istek gerektiren bambaşka bir olgudur. İnsanlar, dünyada başka hiçbir insan kalmasa bile yalnız kalma cesaretini gösterebilecek kadar yaşama karşı cesur olmalıdır diyerek insanların, yaşamdan korktukları sürece yaşamlarının esas amacının farkına varamayacaklarını ve bu nedenle de yaşama karşı devamlı kaybedeceklerini okurlarına ifadeye çalışmıştır. 

            Tezer Özlü, Zaman Dışı Yaşam eserini okuyan özellikle kadın okurlar, yaşamlarının ne kadar kıymetli olduğunu anlayacak ve kendi değerlerinin farkına varacaklardır. Yazar, eserinde kadınlar için dış dünyanın artık belli bir aşamadan sonra sona erdiğini, kadınların dış dünyaya karşı canlılığını korumak için düşünmek ve kendi köklerine inmek istediğini ve kendisiyle hesaplaşma ihtiyacı duyduğunu vurgulamıştır. Yazar, ayrıca kadınların, ciddi, duygulu ve melankolik varlıklar olduğunu, dünyayı bir kulis olarak algıladıklarını ve yaşamdaki tüm çabalarının kendi sahnelerinde, kendi ayakları üzerinde durabilmek olduğunu belirtmiştir. Yazara göre kadınlar, kendi sahneleri üzerinde ayakta durmaya çalışırken daima yalnızdırlar. Yaşadığımız hayat içerisinde kadınlara verilen değeri düşündüğümüz zaman kadınların yaşamdaki yalnızlığı hususunda yazara hak veririz. Bu eserin içeriğinde yer alan olaylar bir senaryo olmasına rağmen okurlar, bu eseri okurken olayların bir senaryo olduğunu unutuyor ve gerçek gibi algılamaya başlıyor. Bu durumda yazarın, senaryo yazımındaki ustalığını bu esere yansıttığını gösteriyor.

            Yazar, hayatla hiçbir zaman barışık olamamış ve hayata karşı devamlı muhalif tavırlar takınmıştır. Belki de sevmediği bu hayattan erken ayrılmasında bu muhalifliği de etkili olmuştur. Tezer Özlü, Zaman Dışı Yaşam eserinde de hayata karşı muhalif görüşlerine yer vererek okurlarına, hayatın ne kadar yaşanabilir olduğunu sorgulatıyor. Hepimiz, yaşamda hayatlarımızı anlamlı kılabilmek için bir anlam arayışı içerisindeyizdir. Yazar, eserinde hepimizin içinde olduğu anlam arayışından yola çıkarak etkili ve düşündürücü bir senaryo üretmiştir.

            Tezer Özlü, 1943 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Yazar, 43 yıllık kısa ömründe arkasında bıraktığı üç farklı eseriyle edebiyat dünyamızda ayrı bir yer edinmiştir.

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.