Zamanın Daha Kısa Tarihi
% 19indirim

Zamanın Daha Kısa Tarihi

  • 16,00 TL12,96 TL

    hopi kampanyası
    0,65 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

"Evren hakkında gerçekten ne biliyorsunuz? Bunu nasıl biliyorsunuz? Evren nereden geliyor ve nereye gidiyor? Zamanın Kısa Tarihi’nin özünü oluşturan bu sorular, bu kitabın da odağında. (...) Ayrıca, yeni kuramsal ve gözlemsel sonuçları ekleyerek kitabı güncelleme fırsatı bulmuş olduk. Zamanın Daha Kısa Tarihi, fizik kuvvetlerini birleştiren eksiksiz bir kuramın bulunmasıyla ilgili son gelişmeleri de anlatıyor. Özellikle sicim kuramında meydana gelen gelişmeleri ve fizik kuramlarının birliğine işaret eden görünürde farklı kuramların benzerliklerini ya da "ikiliğini" anlatıyor. (...) Kırk yıl kadar önce Richard Feynman, "Hâlâ keşifler yapılan bir çağda yaşadığımız için şanslıyız. Tıpkı Amerika’nın keşfi gibi; bir kereden fazla keşfedilmez. Çağımız, doğanın temel yasalarının keşfedildiği çağdır" demişti. Bugün, evrenin doğasını anlamaya her zamankinden daha yakınız. Bu kitabı yazma amacımız, bu keşiflerin ve sonuçta ortaya konan yeni gerçeklik tablosunun heyecanını paylaşmaktadır."


Günümüzde bilim, teknoloji hatta sosyal hayat o kadar hızlı bir gelişme içerisindeki bu hıza her alanda yetişmek imkansızdır. İnsanlar, belli bir alanda uzmanlaşmak için lisans eğitimi alıyorlar ama aldıkları eğitim, meslek hayatlarına başladıkları zaman yetersiz kalıyor. Bunun nedenini Stephen Hawking, Zamanın Daha Kısa Tarihi eserinde gelişme o kadar baş döndürücü bir hızla ilerliyor ki, insanların okulda ya da üniversitelerde aldıkları eğitim ile öğrendikleri bilgiler daha onlar okulu bile bitirmeden eskiyor diyerek açıklıyor. Yazara göre günümüzde bilginin bu baş döndürücü hızına yetişmeyi başaran az sayıda insan vardır. Onlarda ancak tüm vakitlerini ayırarak belli bir alanda uzmanlaşabiliyorlar.

Zaman kavramına insanlar daima sonsuz gözüyle bakmışlardır. İnsanların gözünde zaman sonsuz olunca, zamanı israf etmede de herhangi bir çekince görmemişlerdir. İnsanlar, kendilerine bu zamanın bir sonu var mıdır diye bir soru yöneltmiş olsalardı, zamanın bir sonu olduğunu anlayacak ve onu israf etmeden daha titiz kullanabilecekti. Stephen Hawking, Zamanın Daha Kısa Tarihi eserinde zamanı iki ucu ya da sınırı olan bir çizgiye benzetmiş ve zamanın bir sonu varsa, sonu olan her şey gibi başlangıcı da vardır diyerek okurlarına, zamanın sonsuz olmadığını ve dikkatli değerlendirilmesi gerektiğini vurgulamıştır. Aslında insan için zaman kendi ömrüyle sınırlı değil midir? İnsan için zamanın başlangıcı doğduğu gün olarak kabul edilirse, bitişi de öldüğü gündür. Böyle düşündüğümüz zaman kaybedecek bir dakikamız bile olmadığını rahat anlarız.

Stephen Hawking, Zamanın Daha Kısa Tarihi eserini sıradan bir insan okuduğu zaman bir şey anlamayabilir. Çünkü bu eserden bir takım sonuçlar çıkarabilmek için insanın orta düzeyde bir fizik bilgisine sahip olması gerekir. Bu nedenle eser hakkında söylenen herkesin anlayabileceği bir sadelikte kaleme alınmıştır görüşüne aldanmamak gerekir. Bu tip konulara karşı ilgi sahibi değilseniz zaten hiçbir şey de anlamazsınız. Eserin içeriğinde yer alan resimler ise esere ayrı bir hava katmıştır.

Stephen Hawking, 1942 yılında İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Yazarlığının yanı sıra fizikçi, astronom, evrenbilimci ve teorisyen’dir. Yazar, 21 yaşında yakalandığı ALS hastalığı nedeniyle sinir sistemi felç olduğundan tekerlekli sandalyede yaşamını devam ettiriyor. 1985 yılında sesini de bu hastalık yüzünden kaybettiği için tekerlekli sandalyesinde bulunan yazıyı sese dönüştürme özelliğine sahip bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurabiliyor. Stephen Hawking, yaşadığı tüm zorluklara rağmen pes etmeyerek hayata tutunmuş örnek bir insandır.

Yorum Sayısı: 2

Olayı olabildiğince basit bir şekilde anlatılmış. Eğer bu konuyla ilgili bir şeyler okumak istiyorsanız ilk sırada okumanız gereken kitap olmalı.

İ
İsmail Bekar  -   04.02.2016

Dünyanın oluşumunu ve günümüze kadar geliş sürecini teknolojinin ilerlediği günümüzde açıklığa kavuşturma gayretleri her gün artmaktadır. İnsanlar, dünya hakkında bildiklerini bile tam bir netlik üzerine oturtamazken bilmediklerinin peşinde koşması ayrı bir muammadır. Günümüzde dünya ile ilgili en popüler konulardan birisi dünyanın bir kara deliğe doğru gittiğidir. Peki, dünya gerçekten bir kara deliğe doğru mu gidiyor ya da dünya, nereye gidiyor sorusuna ve daha birçok soruya Stephen Hawking,...devamını oku

K
Kutay Haköz  -   16.06.2016