Zamanın Ötesindeki Deha Tesla
% 26indirim

Zamanın Ötesindeki Deha Tesla

  • 19,00 TL14,06 TL

    hopi kampanyası
    0,70 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
Adı Edison veya Marconi kadar bilinmese de Nikola Tesla gelmiş geçmiş en büyük mucitlerden biri, hatta birincisi kabul ediliyor. Sırp asıllı, Hırvatistan doğumlu ve ABD vatandaşı olan bu dâhi sayesinde bugün ışıl ışıl aydınlanan kentlerde yaşıyoruz. Ama insanlığın Tesla’ya borçlu olduğu şey bununla sınırlı değil tabii. Gerçekten zamanının çok ilerisinde yaşayan bir bilim insanı olan Tesla patentinin Marconi’ye değil kendisine ait olduğunu ancak ABD Yüksek Mahkemesi kararıyla kanıtlayabildiği radyodan televizyona, robotlardan telsiz haberleşmesine, bilgisayardan füzelere kadar bugün gündelik yaşamımızda yer alan pek çok şeyin mucidi veya fikir babasıdır.

Kendisine ait bir evi olmayan, otellerde yaşayan, hiç evlenmeyen ve en iyi dostu ünlü yazar Mark Twain ile güvercinler olan Tesla yirminci yüzyılın ilk yarısında sayısız icat yaptı. Ancak bunları ticari ürüne ve kendisi için bir gelir kaynağına dönüştürmeyi pek umursamayınca inanılmaz buluşları Edison veya Marconi gibi açgözlü "tüccar mucitler" tarafından çalındı. Ne yazık ki bugün onların adı Tesla’dan daha çok biliniyor.

Hayallerine bugün bile ulaşılması zor görünen Tesla İkinci Dünya Savaşı’nın ortasında, 1943’te öldüğünde çalışmalarını yakından izleyen FBI bütün araştırma notlarına, yayımlanmamış makalelerine el koydu. Daha sonraki yıllarda nükleer teknolojinin geliştirilmesinde ve uzay çalışmalarında değerlendirildiği söylenen bu belgeler üzerinde hâlâ incelemeler sürüyor.

Genç yaşta ABD’ye göç eden bu büyük mucit bilim tarihinde hak ettiği yeri çoktan almıştır ama sıradan insanların da zihninde ve gönlünde hak ettiği yeri almalıdır. Bu kitap bu işin daha fazla gecikmemesine katkıda bulunmak için yazılmıştır.

Margaret Cheney, Tesla Zamanın Ötesindeki Deha eserinde insanlar, para kazanmalıdır. Para kazanmak için çok büyük emek sarf etmeden en kısa yoldan kazanmalıdır. Parayı nasıl kazandıklarının bir önemi yoktur. Kazanabildikleri kadar kazanmalıdır. Hatta elinden geliyorsa namussuzlukla kazanmalıdır. Para kazanmaya mecbursa ve namussuzca kazanamıyorsa o zamanda namusuyla kazanmalıdır şeklinde Mark Twain’den yaptığı alıntı, sanayi devrimini gerçekleştiren baronların, halka yapmış olduğu çağrı idi. Bu çağrı, aklınıza direkt günümüz insanının para anlayışını getiriyor değil mi? Bu çağrı, aynı zamanda sanayi devriminin, halk tarafından benimsenmesi istenen para politikasıdır. Bu politika dünyada her halka öylesine sirayet etmiştir ki insanlar, parayı namussuz yollardan kazandığını bildiği halde sırf çok parası var diye bir insana beyefendi diyebilmekte ve karşısında iki büklüm durabilmektedir. Amaç ise belki bir çıkar elde edebilirim.

            Toplumumuza, Tesla kim diye bir soru sorulsa bir mucit olduğunu ve şu an kullanmış oldukları teknolojik aletlerin birçoğunun onun tarafından icat edildiğini birçok kişi bilmez. Çünkü okumayı ve araştırmayı sevmiyoruz. Margaret Cheney, Tesla Zamanın Ötesindeki Deha eserinde Tesla’yı bütün yönleriyle anlatmaya çalışmıştır. Sınavlarda, günümüzde kullandığımız teknolojik aletlerin herhangi birini kim icat etmiştir diye bir soru ile karşılaşırsanız ve cevabı da bilmiyorsanız, hemen şıklara bakın ve Tesla varsa o şıkkı işaretleyin. Doğru yapma şansınız %50 gibi yüksek bir orandır. Tesla, tüm hayatını yapacağı icatlar için harcamıştır. Bu uğurda öyle çok çaba sarf etmiş ve bu çabalarının karşılığında öyle çok icatlar yapmıştır ki bu icatların bir kısmının patentini almaya bile fırsat bulamamıştır.

Tesla’nın yaşadığı dönemde de günümüzde olduğu gibi zamanın ötesinde yaşayan insanlar anlaşılmamıştır. Bu nedenle de Tesla gibi bir dahi fakir bir hayat sürmek zorunda kalmıştır. Onun yapmış olduğu icatların kıymeti ancak o öldükten sonra anlaşılabilmiş ve bu icatların mali bedeli milyon dolarlar ile ifade edilmiştir. Yani Tesla’nın yapmış olduğu icatların kıymeti zamanında bilinseydi, Tesla, fakir bir hayat sürmek yerine dünyanın en zengin insanlarından biri olur ve rahat ve bolluk içerisinde yaşardı. Kim bilir o zamanda belki bu kadar çok icat yapamazdı. Margaret Cheney, Tesla Zamanın Ötesindeki Deha eseri bu müthiş insanın hayatını öğrenmek ve bu hayattan bir takım yaşam felsefeleri çıkarmak için okumaya değer eserlerden biridir.

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.