Zargana
% 19indirim

Zargana

  • 18,00 TL14,58 TL

    hopi kampanyası
    0,73 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Kimsenin birbirine bakmadığı, yalan, ihanet, şiddet, tecavüz ve acımasızlıkla yoğrulmuş, yalnızca hayallerin göz göze geldiği bir hayattan intikam almanın en iyi yolu yaşamaktır. Anlam aramak boşunadır ve her şeyin "hiç"e dönüşmesi gerekir. Henüz on ikisinde Berlin’de dört kişinin tecavüzüne uğrayan Zargana, bu olaydan sonra kendini insan sınıfından sıyırır. Ne var ki insan olmaktan uzaklaşıp "hiç"e yaklaştıkça kendisine döner; aşık olur. Parçalanmış benliğini onarmak için, başkalarının oynadığı bir "hayat oyunu"nu sahnelemeye koyulur... Türk edebiyatında şimdiden farklılığını kanıtlamış olan Hakan Günday, Zargana’da bunca karmaşık bir öykünün altından yalın ve duru bir anlatımla kalkıyor. Hayat, varlık, hiçlik, oyun, zeka, kudret ve acizlik arasında gidip gelen bir metin.


Kinyas ve Kayra

Kinyas ve Kayra

Hakan Günday

29,97 TL
Az

Az

Hakan Günday

22,68 TL
Piç

Piç

Hakan Günday

15,39 TL
Azil

Azil

Hakan Günday

14,58 TL
Daha

Daha

Hakan Günday

25,11 TL
Ziyan

Ziyan

Hakan Günday

22,68 TL
Malafa

Malafa

Hakan Günday

13,77 TL

            Hayat, günümüzde çok zordur. İnsanlar, hayatın zorluğuna karşı bir şekilde direnebilir ve üstesinden gelebilir ama hayatın iğrençliğine karşı direnemez. İnsanı yıpratanda zaten bu hayatın iğrençliğidir. Hayat, insanın gözünde bazen öyle iğrençleşir ki insan, yaşamaktan bıkar ve toprağı başına çekip, yatmak ister. Hakan Günday, Zargana eserinin hayatın iğrenç yüzüyle tanışmış insanlar açısından daima ayrı bir önemi olacaktır. Çünkü insanlar, bu eserde hayatın görülebilecek en büyük iğrençliklerini ve katlanılmaz yanlarını daha çocuk yaşta görmüş Zargana’nın, yaşam karşısındaki büyük mücadelesine tanıklık edecekler. İnsanlar, bu eseri okuduktan sonra Zargana’yı bir daha yüreklerinden söküp atamayacaklar. Zargana’nın yaşamış olduğu insanlığa sığmayacak olayların acısı, her daim yüreklerinde bir sızı olarak kalacaktır.

            Zargana, hayatta yaşadığı tüm acılara rağmen hayatı anlamanın, daha doğrusu hayatı anlayarak kendisini keşfetmenin peşine düşmüştür. Bunun içinde belki de birçok kişinin hayatını değiştirecek, bir oyunu oynamaya başlar. Bu öyle bir oyun ki, şu dünyanın en zalim insanına bu oyunu anlatsanız, kendini bir daha zalim görmediği gibi korkudan tüyleri dikenleşir. Bu oyunun hiçbir şekilde kabullenilecek bir tarafı yok ama Zargana, hayata bir yerlerden tutunarak merhaba diyebilmek için kendisini bu oyunu oynamak zorunda hisseder. Kısacası bu oyun, Zargana için var olma ya da yok olma anlamına gelmektedir. Hakan Günday, Zargana eserinde okurlarına, sadece 12 yaşında masum bir çocuğun hayat karşısında ne iğrençlikler yaşayabileceğini gösterdiği gibi yine 12 yaşında masum bir çocuğun nasıl acımasız olabileceğini ve oynadığı oyun ile neler yapabileceğini de göstermeyi ihmal etmiyor.

            Hakan Günday, Zargana eserini okuduktan sonra ne kendinize, ne çevrenizdeki insanlara, ne de yaşadıklarınıza bir anlam veremeyecek ve yaşama dair her şey size sıkıcı gelmeye başlayacaktır. Hatta yaşam karşısında nefes bile alamadığınızı ve yaşamın iki eliyle boğazınıza sarılarak sizi boğduğunu hissedebilirsiniz. Zargana’nın oynamış olduğu iğrenç oyun aklınıza birçok sorunun takılmasına neden olacak ve bu soruları cevaplandırmaya çalışsanız bile verdiğiniz cevaplardan dolayı hem kendinizden hem de Zargana’dan nefret edeceksiniz. Ama Zargana’dan ne kadar nefret ederseniz edin, cehennem çukuruna dönmüş hayatını, cennete çevirmek için vermiş olduğu mücadeleye içten içe hayranlık duyacaksınız.

            Hakan Günday, 1976 yılında Rodos Adasında dünyaya gelmiştir. 2014 yılında Türk – Fransız Edebiyat ödülünü almaya hak kazanan yazar, eserleriyle toplumsal sorunlara değinmeye çalışmıştır.    

Yorum Sayısı: 3

Yaşamın size yaptığı kötülüklerden intikam almak istiyorsanız Hakan Günday, Zargana eserinde de belirtildiği gibi bunun en iyi yolu yaşamaktır. Aynı, hikayenin kahramanı Zargananın yaptığı gibi. Zargana, henüz on ikisinde genç bir kızdır ama dört kişinin tecavüzüne uğradığı için tüm psikolojisi alt üst olduğu gibi yaşamasının tek gayesi de artık intikam olmuştur. Kendisini artık insan sınıfına bile koymayan Zargananın içindeki intikam ateşi kişiliğini ve karakterini pişirmiş ve olgunluğun tam...devamını oku

S
Sıdıka Ay  -   16.06.2016

'hayat magmanın tabanları yakmaya başlayacağı güne kadar var. daha sonrası yok. küllerin aşkları, dostları olmaz. el ele bile tutuşmazlar. rüzgar izin vermez. savrulurlar. insanlar gibi. bronzlaşmış tatilcilerin tanımadıkları denizlerin akıntılarına kapılmaları gibi... yanık kokan bir dünya. tüten insanlar. dumanlı bir hayat. cehennemden biraz daha serin bir dünya...'

A
Aslı Küçük  -   07.04.2016

Hakan Günday yeraltı edebiyatının en iyilerinden biri bence. kitapta altı çizilesi çokça cümle vardı. bir bölümünü ağlayarak okudum. yüreğiniz dayanırsa okuyun derim.

G
Gökçe Emiroğlu  -   04.02.2016