Zemberekkuşu’nun Güncesi
% 13indirim

Zemberekkuşu’nun Güncesi

  • 39,00 TL33,93 TL

    hopi kampanyası
    1,70 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Oyuncular: Toru Okada: başkahraman. İşsiz, günlerini ev işleri yaparak geçiriyor. Susuz bir kuyunun dibine indiği gün hayatı değişiyor. Kumiko Okada: Toru Okada’nın karısı, gazeteci. Ortadan kayboluyor. Maya Kasahara: Toru Okada’ya arkadaşlık eden yeniyetme kız. Malta Kano: bedensel zerrecikler takıntısı olan, kırmızı şapkalı medyum. Girit Kano: Malta Kano’nun kız kardeşi ve yardımcısı. Geçmişi, fiziksel acılar ve intihar girişimleriyle dolu. Noboru Vataya: Kumiko’nun ağabeyi, Toru Okada’nın düşmanı, kötü politikacı. Teğmen Mamiya: İkinci Dünya Savaşı’nda, sayısız acılar yaşamış, toplama kamplarında kalmış ama bir türlü ölmemiş, yaşamaya mahkûm yaşlı adam. Muskat Akasaka: Toru Okada’yı himaye eden gizemli kadın. Tarçın Akasaka: Muskat Akasaka’nın, mükemmel fakat hiç konuşmayan oğlu. Yardımcı oyuncular: Zemberekkuşu: her gün ötüşüyle dünyanın zembereğini kuruyor, ancak görevini bir gün ihmal edince işler karışıyor. Noboru Vataya: kaybolmasıyla Okada ailesinin hayatının değişmesine neden olan kedi. Namıdiğer, Uskumru.


İnsanlar, dünyaya sadece nefes alıp vermeye ya da keyif içerisinde yaşamaya gelmezler. İnsanların, elbette keyifli geçirecekleri zamanlar olduğu gibi acı ve çile içerisinde geçireceği zamanlarda olacaktır. Hayatın normal akışı böyledir. Hayatta önemli olan keyif içerisinde geçireceğimiz zamanların çokluğuna değil, yaşamımızın içerisini ne kadar doldurabildiğimize dikkat ederek yaşamaktır. Haruki Murakami, Zemberekkuşu’nun Güncesi eserinde hayatı içi boş bir deniz kabuğuna benzeterek bir insanın uzun yıllar yaşamış olmasına rağmen bu deniz kabuğunun içi boşsa o uzun yılların yaşanmadan heba edildiğini vurgulayarak okurlarına, yaşamlarının içlerini doldurmaları konusunda onları incitmeden güzel bir uyarı yapmıştır.

            Bu dünyada insanların yaşamlarını onlara zehir eden en önemli şey nefrettir. İçi nefretle dolmuş bir insan, ne yaparsa yapsın hiçbir şekilde hayattan zevk alamaz ve kendi hayatını zehir ettiği gibi başkalarının hayatını da zehir eder. Bu nedenle insanlar, çok dikkatli yaşamalı ve nefretin hayatına girmelerine kesinlikle izin vermemelidir. Çünkü nefret, insanın içine bir girdi mi kene gibi yaşamına yapışır ve insanın nefreti, yaşamından söküp atması ise hiç kolay olmaz. Haruki Murakami, Zemberekkuşu’nun Güncesi eserinde nefrete kara gölge adını vermiş ve onu iki tarafı keskin kılıca benzetmiştir. Yazara göre nefret kılıcını karşı tarafın üzerine bir salladı mı sadece karşı taraf değil, nefret eden kişide zarar görür. Yazar, eserinde nefreti dünyanın en tehlikeli şeyi olarak belirlemiş ve yürekte kök saldığı zaman o kökü kurutmanın hiç de kolay olmadığını vurgulamıştır.

            İnsanlar, günümüzün zor yaşam koşulları içerisinde yaşadıklarının farkında bile olmadan sadece nefes alıp veren varlıklar haline dönmüşlerdir. Günümüzde insanlar, birbirlerine değer vermiyorlarsa bunun tek nedeni birbirlerine insan gözüyle bakmamalarıdır. Haruki Murakami, Zemberekkuşu’nun Güncesi eserinde insanların, yitirilmiş yaşamlarının üzerine basarak ayakta durduklarını belirtmiş ve insanların birbirlerine sevgisizliğini en iyi şekilde ifade etmiştir. Yazara göre insanın ayağına yaşamda şans bir kere gelmekte ve insan, bu şansı değerlendirmezse şansıyla birlikte yaşamının özünü de yitirmektedir.

            Haruki Murakami, 1949 yılında Kobe’de dünyaya gelmiştir. Klasik drama eğitimi gören yazar, Japon halkının en gözde ve en çok değer verdiği yazarlar arasındadır. Eserleri, dünyada birçok dile çevrilmiştir. 

Yorum Sayısı: 3

Tavsiye üzerine okudum. Zor bir kitap. Sabırlı olmak lazım.

C
Coşkun Aydın  -   26.02.2016

yazarın bütün kitapları güzel ama birkaç tanesi zirve diyebiliriz. zirve olarak değerlendirebileceğimiz kitaplardan biride zemberek kuşunun güncesi. hayatınız boyunca okumanız gerek kitaplar arasına almanız gerekir ve asla bu hikayeyi ve anlatımı kaçırmamalısınız. ŞİDDETLE TAVSİYE EDİYORUM.

E
Ekrem Kılınçlı  -   22.07.2016

Her satırı ile sizlere keyif verecek olan bir eser okumak istiyorsanız yazarın, geniş hayal gücüyle beslediği bu eser, tamda aradığınız eserdir. Haruki Murakami, Zemberekkuşu’nun Güncesi eserinde aslında kendisinin, yaşama karşı olan hislerini kaleme almıştır. Bu eseri okuduktan sonra düşüncelerini bu kadar açık ve net şekilde okurlarıyla paylaştığı için yazarın, arıza olduğunu bile düşünebilirsiniz. İş, bazen öyle bir seviyeye geliyor ki belki de yazarın, anlattığı düşünceyi siz, kendi...devamını oku

A
Ayşe Hürel Coşkun  -   16.06.2016