Zengin Hayaller Peşinde
% 38indirim

Zengin Hayaller Peşinde

  • 16,00 TL9,92 TL

    hopi kampanyası
    0,50 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Cahit Zarifoğlu şiirden hikâyeye, günlükten çocuk masallarına kadara birçok alanda at koşturmuş bir şairimizdir. Bununla beraber kalem oynattığı her alanın ön sırasında yer almıştır.
Her zaman Zengin Hayâller Peşinde koşan merhum şairin, elinizde bulunan düşünce ve sanat yazıları, Onun bilinen yönlerini daha bir zenginleştirirken, bilinmeyen yönlerini ve çok az tanıdığımız taraflarını da ortaya koymaktadır. Cahit Zarifoğlu'nun sanatın teorik yönü üzerine "düşünmekten değil ama, konuşmaktan" fazla hoşlanmadığı öne sürülür. Bu kitapta, Onun sanat ve edebiyatın teorik yönüyle de ilgilendiğini, düşündüğünü görüyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)


İşaret Çocukları

İşaret Çocukları

Cahit Zarifoğlu

4,96 TL
Serçekuş

Serçekuş

Cahit Zarifoğlu

4,96 TL
Menziller

Menziller

Cahit Zarifoğlu

6,2 TL
Hikayeler

Hikayeler

Cahit Zarifoğlu

8,06 TL
Korku ve Yakarış

Korku ve Yakarış

Cahit Zarifoğlu

6,2 TL
Kuşların Dili

Kuşların Dili

Cahit Zarifoğlu

4,96 TL
Mektuplar

Mektuplar

Cahit Zarifoğlu

8,06 TL
Motorlu Kuş

Motorlu Kuş

Cahit Zarifoğlu

4,96 TL
Gülücük

Gülücük

Cahit Zarifoğlu

4,96 TL
Küçük Şehzade

Küçük Şehzade

Cahit Zarifoğlu

4,96 TL

Cahit Zarifoğlu, Zengin Hayaller Peşinde eseri deneme ve inceleme tarzında bir eser olup, büyük bir keyif alarak okuyacaksınız. Yazar, şiirlerinde ne kadar kapalıysa, denemelerinde de şiirlerinin aksine o kadar açıktır. Yazar, bu eserinde günlük hayattan örnekler vererek günlük yaşantınızda yaşamış olduğunuz olaylara farklı pencerelerden bakmanızı sağlıyor. Yazarın, bu eseri edebi tarzda ele almış olduğu konular ile kitap incelemelerinin derlenmesinden oluşmuştur. Bu eserde, yazarın dünya görüşüne ait yazıları da bulacaksınız.

            İnsanlar, ilimden uzaklaştıkça dünya bir bataklığa dönüşür ve insanda o bataklığın içerisinde gittikçe batarak kaybolur ve gider. İlim peşinde koşan insanlar ise devamlı bir ışık içerisinde olduğundan dolayı hiçbir zaman karanlıkta kalmazlar. Cahit Zarifoğlu, Zengin Hayaller Peşinde eserinde İlim, fakirlikte servet, zenginlikte ise ziynettir diyerek ilmin önemini insanlara ifade etmeye çalışmıştır. Hz. Ali (r.a), ilimi her zaman mallarınızdan üstün tutunuz. Siz, mallarınızı himaye etmek durumundasınız. Oysa ilim, sizi himaye eder ve kötülüklerden korur. İlim hakim konumdayken, mal mahkum konumdadır. Mallarınız siz sarf ettikçe azalırken, ilminiz sarf ettikçe çoğalır demiştir. Yazar, Hz. Ali’nin (r.a) bu sözüne eserinde yer vererek ilmin üstünlüğünü okurlarına göstermiştir. İnsanların başına yaşam içerisinde bazen belalar gelir. İnsanlar, bu belalara karşı isyan etmemeli ve sabır üzere olmalıdır. Yazar, eserinde insanlar, belaya karşı sabırlı olurlarsa bela onları eğiterek yüceltir. İnsanlar, belaya karşı aldırış etmezlerse ya da belayı aşırı derecede önemserlerse de helak oluş değil, tersine belayı var edenin adına onu bir gerçeklik olarak içinde tutmalı ve belanın bulutlar gibi toplandıktan sonra açılmasını beklemeli diyerek belaya karşı sabrın önemini ifade etmiştir.

            Cahit Zarifoğlu, Zengin Hayaller Peşinde eserinde insanlar, namazla faizi, oruç ile israfı, zina ile namahremi v.s. ibadetleri koyun koyuna yaşatarak gafletin ve idraksizliğin en derinlerinde geziyorlar ve sonrada Allah’ın (c.c), Müslümanlara verdiği nimetlere ne oldu diye soruyorlar diyerek bir bakıma Müslümanlarda jetonun düşmesini sağlıyor.

            Cahit Zarifoğlu, 1940 yılında memur bir ailenin çocuğu olarak Ankara’da dünyaya gelmiştir. Şiir yazmaya lise yıllarında başlayan şairin, önce öğrenim gördüğü lisede çıkan hamle dergisinde şiirleri yayınlanır. Daha sonra ise şiirleri İstanbul dergilerinde yer bulmaya başlar. Şair, içine kapanık, inatçı, dalgın bir karaktere sahip olsa da keskin zekası ile her zaman dikkat çekmeyi başarmıştır.  

Yorum Sayısı: 1

İnsanlar, günümüzde maddi açıdan zengin olmanın peşinde koşmaktadır. Cahit Zarifoğlu, Zengin Hayaller Peşinde eserinde zengin hayallerin peşinde koştuğunu ve insanın, kendisinin yaptığı gibi konuşmaktan çok düşünmesi gerektiğini belirtmiştir. İnsanların, pratikte başarı sağlayabilmesi için teorikte iyi olması gerekir. Yazarda, bunu çok iyi biliyor olacak ki sanat ve edebiyatın teorik yönü üzerinde de durmuştur. Bu eserin içeriğinde yazarın, düşünce ve sanat üzerine yazılarını okurken çok iyi...devamını oku

M
Musa Derki  -   16.06.2016