Zeytindağı
% 10indirim

Zeytindağı

  • 7,90 TL7,11 TL

    hopi kampanyası
    0,36 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Zeytindağı, insanın kanını donduran tarihi bir süreci "bir imparatorluğun çöküşünü" o zamana göre en duru Türkçeyle karşımıza getiriyor. Kitapta Mehmetçiğin Yemen’de, Aden’de, Kanal’da, Gazze’de, Arap Çölleri’nde nasıl kırıldığını, yenilgiden sonra bir vagon dolusu "mecidiye altınını" nasıl bıraktığımızı hayretler içerisinde okuyacaksınız. Cemal Paşa’nın emir subayı olarak, o günlerde en yakınında olan Falih Rıfkı, Zeytindağı kitabıyla tarihimize bir ibret belgesi bırakırken, her biri destan olabilecek, askerin günlükleri ve adeta kumar masasında kaybedilen Ahmetlerin, Mehmetlerin hikayeleri tüylerinizi ürpertecek. Bu kitabı okumak adeta bir borçtur ve bir vazifedir. -Behçet Kemal Çağlar- "...Falih Rıfkı’nın son eseri Zeytindağı, Cumhuriyet devri edebiyatının en büyük hâdiselerinden birini teşkil etti. Falih Rıfkı’nın bize hatırlattığı devir, Türk milletinin geçirdiği ve geçirebileceği felâket devirlerinin en facialısı, en dehşetlisi ve ruha en çok bezginlik verenidir. Eğer, muharririn keskin ve yüksek zekâsı bu devir üstüne berrak bir aydınlık gibi aksetmemiş olsaydı, biz ona doğru başımızı çevirip tekrar bakmak arzu ve cesaretini kendimizde bulamayacaktık." -Yakup Kadri Karaosmanoğlu- "... Zeytindağı’nı seve seve okudum. Zaten başladıktan sonra bırakmak kabil değil. Bence bu yeni kitabında Falih Rıfkı’nın üslubu, öbür kitaplarından daha göz kamaştırıcıdır ve zannedersem en güzel haline vâsıl olmuştur. Zeytindağı, bugünkü Türkçe ile ne kadar kuvvetli anlatım yapılabileceğine sağlam bir delildir." -Nurullah Ataç-


Hayatta herhangi bir şeyin sırrını merak ediyorsanız, merak ettiğiniz şeydeki en çok ihtiyaç duyabileceğiniz noktaya baktığınız zaman merak ettiğiniz sırrı da orada görürsünüz. Falih Rıfkı Atay, Zeytindağı eserinde çölün en büyük sırrı bir damla su ve bir avuç gölgedir diyerek aranan sırrın en çok ihtiyaç olunanda olduğunu vurgulamıştır.

            Anadolu, bugün hepimize hınç ve şüphe ile bakıyor. Biz Anadolu’ya hep anamız gözüyle baktık ve anamızın kollarında aradığımız şefkatin aynısını onun kolunda da aradık. Anadolu, bize hainlik etmedi ve kollarında aradığımız o ana şefkatini bizlere verdi. Ama biz, hiç utanmadan ve sıkılmadan, yüzümüz bile kızarmadan o anaya ihanet ettik. Çünkü o ananın yüz binlerce çocuğunu memesinden sökerek aldık ve götürdük. Aden’e, Sarıkamış’a, Bağdat’a, Kanal’a, Medine’ye, kısacası buzun, kumun, tifüsün, bombaların, mermilerin ve daha birçok şeyin kol gezdiği savaşın tam ortasına bıraktık. Anadolu, şimdi bizlere evlatlarını soruyor. Anadolu, bizlere Ahmet’lerini soruyor. Biz, cevap veremiyoruz. Yüz binlerce Ahmet’ten, hangisini soruyorsun bile diyemiyoruz. Çünkü bizler, anamızın bağrından koparıp aldığımız evlatlarını, aslında savaşta değil, kumarda kaybettik. Şimdi ise anamıza, senin Ahmet’lerini kumar masasında yitirdik diyemiyoruz. Bu yüzden Anadolu bize hınçlı, bu yüzden Anadolu bize kinlidir. Falih Rıfkı Atay, Zeytindağı eserinde Ahmet’lerin başına gelenleri okurlarına anlattıktan sonra içinizden biri çıkıp da Anadolu’nun bağrına doğru biz, senin Ahmet’lerini kumarda kaybettik diye haykırabilir mi diye soruyor.

            Falih Rıfkı Atay, Zeytindağı eserinde Osmanlının çöküş dönemine neden girdiğini ve çöküş döneminde neler yaşandığını başarılı bir şekilde işlemiştir. Osmanlı imparatorluğuna son noktayı koyan Büyük Harp’in, Anadolu insanının tüm fedakarlığına rağmen kaybedilmesini okumak ise insanı gerçekten üzüyor. İttihat ve Terakki’nin Osmanlıyı felakete nasıl sürüklediğini, yaşanan açlık ve sefaleti okudukça kahrediyorsunuz. Kanal savaşında yaşananlar, çölün ortasında çekilen ıstıraplar ve daha birçok çileye rağmen Osmanlı Devletini yaşatmaya muvaffak olamamak ortaya dayanılması güç hazin bir tablo çıkartıyor.

            Falih Rıfkı Atay, 1894 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Yazar, Cumhuriyet döneminde en etkili gazeteciler arasında yer almıştır. Atatürk’ü, yakından tanımamızı sağlayan anıları ile edebiyat dünyasında adını duyurdu. Atatürk’ün, en yakınındaki isimlerden biri olduğundan hayatı, Cumhuriyet tarihi ile birebir örtüşmektedir.

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.