Zihin Yetersizliği Olan Bireyler ve Eğitimleri
% 23indirim

Zihin Yetersizliği Olan Bireyler ve Eğitimleri

  • 24,00 TL18,48 TL

    hopi kampanyası
    0,92 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Zihin yetersizliği olan çocuklar, özel gereksinimi olan çocuklar içerisinde en bilinen gruptur. Özellikle okulöncesi ve ilköğretim sınıflarında görev yapan öğretmenlerin hemen hepsi zihin yetersizliği olan çocuklarla karşılaşmış, onların sorunlarıyla ilgilenmişlerdir. Yine pek çok kimsenin akraba ya da yakın çevresinde zihin yetersizliği olan çocuk ya da çocuklar bulunmaktadır. Özel gereksinimi olan çocuklar içerisinde zihin yetersizliği olanların oranı %11 olarak tahmin edilmektedir.

Bununla birlikte, bu çocukların toplum tarafından yeterince tanındığı söylenemez. Toplumda genellikle zihin yetersizliği olan çocuklar homojen bir grup olarak düşünülmektedir. Üstelik zihin yetersiz denilince akla yalnızca durumları ağır düzeyde olanlar gelmektedir. Bunlarda zihin yetersizliği çoğu durumda bedensel bazı yetersizlikler eşlik etmektedir. Oysa zihin yetersizliği olan çocuklar homojen bir grup değildir, doğuştan getirdikleri kalıtsal özelliklere, sağlanan tıbbi iyileştirme, eğitim ve çevre olanaklarına bağlı olarak kendi içlerinde önemli bireysel farklılıklar gösterirler. Bu farklılıklar içerisinde zihin yetersizliği olan çocukların çoğunu yetersizlikleri hafif düzeyde olanlar oluşturmaktadır. Bunları bedensel özellikleri yönünden normal gelişim gösteren akranlarından ayırt edebilmek çoğu kez olanaksız olmaktadır.

Zihin yetersizliği olan çocuklar içerisinde, yetersizliği ağır düzeyde olanlar ufak bir grubu oluşturmaktadır. Bu çocukların eğitimleri yoğun ve kapsamlı bir dizi çalışmayı gerektirmektedir. Özellikle son yirmi yıl içerisinde tanılama ve eğitim alanlarında kaydedilen önemli gelişmelerin bir sonucu olarak bu çocuklara daha önceleri kazandırılması düşünülemeyen pek çok davranış ya da beceri kazandırılabilmektedir.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.