• Zizek'ten Nükteler
    Zizek'ten Nükteler
    Zizek'ten Nükteler

Zizek'ten Nükteler

(Şu Hegel Fıkrasını Duydun mu?)
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

"Ciddi ve iyi bir felsefi çalışma tamamen nüktelerle yazılabilir"

-Ludwig Wittgenstein-

 

Slavoj Zizek'in diğer kitaplarının aksine yazılarından derlenen nükteler, fıkralar ve şakalar onun felsefi, politik, psikanalitik düşünceleri için bir dizin sağlıyor. Zizek'e gore nükte felsefi bir içgörünün kısa yolu olan eğlenceli hikayelerdir.

"Emniyet teşkilatındaki rüşvetçiliği dalgaya alan eski bir Yugoslav fıkrası vardır: Bir polis habersizce evine gider ve karısını besbelli şehvete ve heyecana kapılmış halde yataklarında çırılçıplak yaterken bulur. Acaba onu başka bir adamla bastım mı diye şüpheye kapılıp odanın etrafını yoklamaya başlar. Kocası yatağın altına bakmak için eğildiğinde karısının beti benzi atar; ama iki saniye süren fısıldaşmadan sonra, polis yüzünde tatmin olmuş, halinden memnun bir sırıtışla doğrulup 'Kusura bakma canım, yanlış alarmmış. Yatağın altında kimse yok!' der. Elinde ise sıkı sıkı kavradığı, yüksek meblağda bir deste para vardır."

"Öteki'nin bilgisinin anahtar rolünü örneklemek üzere Lacancılar arasında yıllardır klasik bir fıkra anlatılır: Kendisini darı tanesi sanan bir adam akıl hastanesine kaldırılır, orada doktorlar onu bir darı tanesi olmadığına, insan olduğuna inandırmak için ellerinden geleni yapar; fakat iyileşip (darı tanesi değil de insan olduğuna inanıp) hastaneden ayrılmasına izin verildikten sonra, çok geçmeden tir tir titreyerek ve ödü kopmuş bir halde geri gelir kapıda duran bir tavuğun kendisini yiyeceğinden korktuğunu söyler. 'Dostum,' der doktoru, 'sen darı tanesi değil de insan olduğunu çok iyi biliyorsun.' 'Ben biliyorum tabii ki,' diye cevap verir hasta, 'peki ya tavuk biliyor mu?'"Freud mektuplarından birinde şu fıkradan bahseder: Yeni evlenmiş bir adama arkadaşlarından biri, eşinin nasıl göründüğünü, ne kadar güzel olduğunu sorar. Adam da şöyle cevap verir: "Şahsen ondan hoşlanmıyorum, ama bu bir zevk meselesi."

"X ile y arasındaki fark nedir" tarzındaki espriler, söz konusu farklılık yadsındığı zaman etkili olur en çok. Mesela: "Oyuncak trenler ile kadınların göğüsleri arasındaki fark nedir? Arada hiçbir fark yoktur: İkisi de çocuklar içindir, ama onlarla daha çok yetişkin erkekler oynarlar."
Eski bir fıkrayı anmadan geçmeyelim: Bir gün evli bir adam evine normalde olduğundan daha erken dönmüş ve eşini yatakta başka bir adamla birlikteyken bulmuş. Şaşıran kadın çığlığı basmış: "Neden erken geldin ki?" Tepesi atan kocası soruya hemen soruyla karşılık vermiş: "Yatakta başka bir adamla ne yapıyorsun?" Bunun üzerine kadın sakince basmış cevabı: "Önce ben soru sordum. Konuyu değiştirerek saptırmaya çalışma!"
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.