Zor Zamanlarda Liderlik

Zor Zamanlarda Liderlik

Belirsizlik Dönemlerinde Doğru Şeylerin Yapılmasını Sağlamasının Yeni Kuralları
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Günümüzün sorusu: Küresel kriz döneminde ve belirsizlik zamanlarında şirketler nasıl yönetilmeli? Ünlü The Economist dergisi tarafından Günümüzün Öğretmeni ilan edilen Ram Charan son kitabında işte bu sorunun yanıtını veriyor.
ZOR ZAMANLARDA LİDERLİK - Belirsiz Zamanlarda Doğru Şeylerin Yapılmasını Sağlamanın Yeni Kuralları, kısıtlı zamanda birçok zor görevi yerine getirmesi beklenen yöneticiler için hazırlanmış vazgeçilmez bir yol arkadaşı.

Hindistan'ın Uttar Pradesh eyaletinde doğup büyüyen ve ünlü Harvard Üniversitesi'ni bitirip dünyanın sayılı danışmanları arasına giren Ram Charan'a göre mesele şu: Şirket ve yöneticilerinin çoğu, rüzgârın güzel estiği günlere uygun düşen stratejilere sahip. Oysa içinde bulunduğumuz girdap bir dizi yeni beceri gerektiriyor.

Kriz döneminde bir şirketin CEO'sunun, yönetim kurulunun, finans, insan kaynakları ve

AR-GE gibi değişik bölüm yöneticilerinin neler yapması gerektiği kitapta sade ve kesin bir dille anlatılıyor. Gözden geçirilen kritik noktalardan bazıları şunlar:

- Böylesi dönemlerin başarılı liderlerinin becerileri ve kişisel özellikleri;
- Hızlı değişim dönemlerinde firmaların beklentileri ve bütçeler;
- İnsan kaynakları, pazarlama ve satış ekiplerinin yapması gerekenler ve
- Doğru şeyler yapmanın kuralları.

Ram Charan'ın 2008 yılının Aralık ayında yazdığı kitap, Ocak 2009'da yayımlandı. Yayınlandığı günden itibaren dünyanın en ünlü ekonomi dergilerinde ve web sitelerinde tanıtılıyor, yazarıyla röportajlar yayımlanıyor. Türkiye'de de konferanslar veren Günümüzün Öğretmeni, bu röportajlardan birinde şöyle diyor:

'Karşı karşıya olduğumuz durumun bir basket maçına benzediğini kabul etmek yararlı olabilir. Basket maçı devam ederken, oyuncular sürekli değerlendirme yapar, kimin sayı atacağına önem vermeden, topu sağlama bağlamak için takım arkadaşlarından birine aktarır. Basketbol hız, esneklik ve senkronizasyon sporudur. Zor zamanlar, çapraz işlevli ekiplerden benzer beceriler talep eder.'


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.