• Zorba% 29indirim
    Zorba
    Zorba

Zorba

  • 25,00 TL17,75 TL

    hopi kampanyası
    0,89 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Zorba e-kitabı

Ürünün diğer resimleri

Nikos Kazancakis, çağdaş Yunan edebiyatının ancak buzlucam ardından seçilebilen, tedirgin ve büyük kişiliklerinden biri olarak çok tartışıldı, yanlış bilindi, az sevildi. Zorba adlı bu romanı, onun kendisiyle giriştiği bir tür sessiz hesaplaşma sayılabilir. Geçmişin, kayıp giden zamanın, insanın temel yanılgılarının bir kez daha gözden geçirilmesidir bu roman. Zorba aracılığıyla Kazancakis, özyaşamının yenilgiler ve soru işaretleriyle dolu bir bilançosunu çıkarır. "Korkmamayı, yaşamı sevmeyi, ayakta durabilmeyi bana o öğretmişti," diyor yazar. Gerçekten de Zorba, bir yaşam kılavuzudur. Özgür insanların simgesidir. Bugün Kazancakis’in mezar taşında yazılı olanlar, doğrudan Aleksi Zorba’nın ağzından dökülmüş yazgı sözcüklerini andırıyor: "Hiçbir şey ummuyorum, hiçbir şeyden korkmuyorum, özgürüm."


Her insan yaşamak için belli bir maddi ve manevi güce ihtiyaç duyar. İnsan, maddi gücü beynen veya bedenen çalışarak elde etse de manevi gücü elde etmek için bir takım kaynaklara ihtiyaç duyar. Bu kaynaklar arasıda da edebi eserlerin gücü yadsınamaz. Nikos Kazancakis, Zorba eserinde insanın yaşama tutunması ve yaşam karşısında güçlü olması için ihtiyacı olan yaşama sevincini insanlara aşılamaya çalışıyor.

İnsanı hayatta mutsuz eden en büyük hususlardan biri de ön yargılarıdır. İnsanlar, günümüzde bu ön yargılarından kurtulmak için gayret sarf etseler de bu ön yargılarından kurtulmada başarısız oluyorlar. Nikos Kazancakis, Zorba eserinde kendi yaşamından da örnekler göstererek insanlara ön yargılarından kurtulmanın yollarını gösteriyor. Yazarın bu eseri çok derin yaşam felsefeleri içerdiği için üzerinde düşünülerek okunması gereken bir eserdir. Okuyucunun eserin kahramanı zorba ile tanıştıktan sonra hayata ve insanlara bakış açısı değişmeye başlıyor. Keşke tüm zorbalar böyle olsa diye içinden geçiriyor.

Günümüzde insanlar, tüm ömürlerini dünya mallarını elde etmek için harcamakta ise de işin ilginç yanı elde ettiği dünya mallarından da hiçbir zevk alamamaktadır. Bu da insanın elde ettiği ile tatmin olmak yerine, insanın içindeki daha çok kazanma hırsından kaynaklanmaktadır. Nikos Kazancakis, Zorba eserinde okuyucularını, içindeki daha çok kazanma hırsı üzerinde düşündürterek onlara ellerindekiyle tatmin olma yollarını gösteriyor ve onların dünya mallarından daha çok zevk almasını sağlıyor. Yazar, bu eserinde Budizm ve Buda öğretileri üzerinde sorgulamalar yaparken, eserin kahramanı zorba ile de Budizm inancında ulaşılabilecek son noktayı gösteriyor. Bu eseri okuyan her okuyucu, insanların belirli zamanlarda kendisiyle mutlaka dürüstçe yüzleşmesi ve iç hesaplaşması yapması gerektiğini, bu hesaplaşmaların insanları dürüst ve mutlu edeceğinin farkına varıyor. Her insanın yaşantısında birçok soru işareti vardır. Her insanın yaşamında kazançlarından çok yenilgileri vardır. Her insan, yaşamının başından sonuna kadar bir arayış içerisindedir. İnsan her ne kadar başka şeyler aradığını düşünse de aslında kendini aramaktadır.

Nikos Kazancakis, 1885 yılında Yunanistan’da dünyaya gelmiştir. Yunan Edebiyatının yetiştirdiği ender edebiyatçılar arasında yer almaktadır. Eserlerinin kara listeye alınmasına, siyasi görüşleri yüzünden Nobel Ödülünün engellenmesine ve önüne çıkarılan daha birçok engele rağmen hiçbir zaman yılmadı ve devamlı kendini yenileyerek bunların hepsinin üstesinden geldi.

Yorum Sayısı: 7

İnsanın kendine güvenini tekrar kazandırıyor. Kesinlikle okuyun..

H
Hasan Karakaya  -   19.02.2016

Bir insan, hem ilkel hem de gelişmiş olabilir mi? Bu soruya böyle saçma şey olamaz diye cevap vermeyi düşünüyorsanız bu cevabı vermeden Nikolas Kazancakis, Zorba eserini okuyun ve vereceğiniz cevabı bir daha gözden geçirin. Çünkü bu eserdeki zorba karakteri aynen böyle bir insandır. Yaşam beni çok yordu, şöyle bir tatile giderek kendime gelmeye ihtiyacım var diyorsanız ama tatile ayıracağınız vaktiniz yoksa bu eseri elinize alın ve okumaya başlayın. Kendinize gelmenizde büyük katkısı olacaktır....devamını oku

G
Galip Usta  -   16.06.2016

Zorba ile özgürlüğün ne olduğunu ve hayatın aslında neden ciddiye alınmayacağını anlayabilirsiniz. Ayrıca kadınların ne kadar nadide bir varlık olduğunu da zorba'dan öğrenebilirsiniz :)

R
Ramazan Can Pekcan  -   12.06.2016

Soğuk kış günlerinde size Akdeniz'in, Girit'in sıcaklığını taşıyacak bir klasik...Alexis Zorba...Yunan Edebiyatının en bilinen eserlerinden biri...Akıcı ve keyifli bir kitap...Hatta kitabı okuduktan sonra Anthony Quinn'in başrolünde olduğu ve romanla aynı adı taşıyan filmi de izlemenizi de tavsiye ederim...

K
Kerem Gürel  -   01.03.2016

Kitaptaki Zorba karakterini yazar öyle gerçekçi yazmış ki gözlerinizin önüne karakteri tam anlamıyla getiriyorsunuz. Ege sularının o bilinen ezgileri sanki kulağınıza geliyor kitabı okudukça. Pervasız, korkusuz, rahat bir karakterin hayat görüşlerini okuyorsunuz bu kitapta.

F
Fulya Gürsel  -   23.02.2016

insanın hayatına yön veren güzide kitaplardan birisi.Okumanızı tavsiye ederim.

M
Muratcan Candan  -   12.02.2016

gerçekten çok güzel bir kitap. Ayrıca yazarın bilgi birikimi karşısında şapka çıkarmadan edemiyorsunuz.fikirlerini macerasıyla yoğurarak çok güzel bir eser yazmış.olayın Girit'te geçmesi de artısı.

M
Merve Koçbıyık  -   06.02.2016