Zübdetü'l-Hakayık 93 Harbi'nin Arka Planı
% 19indirim

Zübdetü'l-Hakayık 93 Harbi'nin Arka Planı

Harbin Zuhuru, Safahatı ve Neticeleri Üzerine Diplomatik Yazışmalar
  • 26,00 TL21,06 TL

    hopi kampanyası
    1,05 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Osmanlı İmparatorluğu'nun altı asırlık ömründe görülen en büyük felaketlerden biri de "93 Harbi" olarak anılan 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı'dır. Bu savaş neticeleri  itibariyle milyonlarca insanı doğrudan etkilemiş ve imparatorluk hafızasında adeta bir travma meydana getirmiştir.


Elinizdeki kitap, 93 Harbi üzerine yazılan ilk eserlendendir. Savaş zamanlarını idrak eden Tanzimat'ın velud yazarlarından Ahmed Midhat Efendi, savaş biter bitmez, 1878'de eseri kaleme almıştır. Bu kitabı önemli kılan unsurlardan biridir. İkinci önemli husus, eserin klasik harp anlatısı şeklinde olmayışıdır. Eserde harbin safahatından bahsedilmez. Bunun yerine, saray, cepheler ve diğer birtakım yerler arasında cereyan eden haberleşmeler, muhtelif resmi yazışmalar esere ilave edilmiş ve bunlar müellif tarafından yorumlanarak, adeta harbin arka planı ortaya konmuştur.


Acı bir savaş tecrübesini izlerini bulacağınız eserin satır aralarında, hem döneminin harbe açısını, hem de imparatorluğu hezimete götüren faktörleri müşahede edeceksiniz.


İlhamlar ve Ayartmalar

İlhamlar ve Ayartmalar

Ahmed Midhat Efendi

11,1 TL
Denizci Hasan

Denizci Hasan

Ahmed Midhat Efendi

16,04 TL
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.