• Zurasudan - Bilgeliğin Keşfi% 31indirim
    Zurasudan - Bilgeliğin Keşfi
    Zurasudan - Bilgeliğin Keşfi

Zurasudan - Bilgeliğin Keşfi

  • 27,50 TL18,98 TL

    hopi kampanyası
    0,95 Paracık
  • Stoktan Hemen Teslim!
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Sudan Darfur’da yıllar süren iç savaşlarda, göçmek yerine, hoşgörü ve akıl ile şiddetin karşısında durabilen Umşalaya halkının, bilgelik ve başarı hikâyesini anlatan ZURASUDAN: Bilgeliğin Keşfi, yazarın 2005 yılında hacca gitmesiyle başlayan keşfini okuyucu ile buluşturuyor.

Yeryüzünün terk edilmiş, unutulmuş bir bölgesinde tüm imkânlardan mahrum, zayıf ve güçsüz bir toplumun, hâlen devam eden bir iç savaşta, güç ve silah kullanmadan zafer kazanabilmesinin nasıl mümkün olacağını yazarın keşfiyle bütünleyen kitap, şiddete karşı hoşgörü ve aklın galibiyetinin gerçek hikâyesi.

Son 30 yılda Sudan’da savaş, hastalık ve göçlerde hayatını kaybeden 3 milyona yakın insanın ardından, bir köyün liderinin aldığı stratejik beş temel kararla, Cancevid milislerinden kurtulma yolunu anlatan kitap, barışın savaşmadan mümkün olabileceğine dikkat çeken farklı bir örnek.


Önsöz

Hayatın, ister istemez beni dâhil ettiği bu yolda, kitap yazmak planlarımın içinde olmadığı gibi böylesine ciddi sorumluluk gerektiren bir işe girişecek cesaretim de yoktu. Lâkin yaşadığım olaylar ve son yıllarda dünyada yaşanan acılar, beni hikâyemin özelimde kalmaması ve dışımdaki dünyaya, olabildiğince çok sayıda insana ulaşması için daha fazla çaba harcamaya ikna ve icbar etti.

Ağır ve zor bir sürecin beni beklediğini bile bile, büyük çaba gerektiren kitap, belgesel ve kitlesel iletişim faaliyetleri gerçekleştirmenin, özellikle son yıllarda Afrika ve Orta Doğu’da yaşanan olaylarla daha da önem kazandığını biliyorum.

Bu açıdan elinizdeki çalışma, üç kitap ve üç belgeselden oluşacak hikâyemizin ilk kısmını oluşturuyor. “Zurasudan”ın ne anlama geldiğini ve bulduğum darıların izini sürerek keşfettiğim Umşalaya halkının savaşmadan barışı nasıl mümkün kıldığını anlattığım birinci kitap gerçek ve yaşanmış bir insanlık hikâyesidir.

Bu eserlerin, iç savaşların dinmesine ve kardeşlik şuurunun yerleşmesine bir damla mesabesinde bile olsa katkı sağlamasını temenni ediyorum.

Bu eserin geliştirilmesinde ve düzenlenmesindeki editöryal katkılarından dolayı Elif Ayla hanıma, yardım ve desteğini esirgemeyen Hayrettin Yücesoy ve Burhan Köroğlu’na, kitabı yazmam konusunda beni teşvik eden Turan Kışlakçı’ya, bu güzelliklerin ortaya çıkmasında rol oynayan Şeyh Zekeriya’ya, Umşalaya’nın ileri gelenlerine ve halkına teşekkürü borç bilirim.

İstanbul, Mayıs 2016

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.