Babil.com
Adaletin Peşinde Bir Ömür % 35indirim

Adaletin Peşinde Bir Ömür

Yalçın Oğuz

Tunç Yayıncılık

50,00 TL 32,50 TL
 
0/5 (0 kişi)
3 iş gününde temin

1938 yılında Sinop Merkez ilçeye bağlı Avdan Köyü Sarıdüz Mahallesi’nde dünyaya geldim. İlkokul ve orta okul’u memleketim Sinop’ta okudum. Lise tahsilimi 1. sınıfı İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nde okuduktan sonra Lise 2 ve 3. sınıfları Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesi’nde okudum. 1955 yılında lise mezuniyetimin ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kaydolup 1960 yılında mezun oldum.
Sinop Adliyesi’nde staj sonrası 1964 yılında Van’ın Gürpınar İlçesine hakim yardımcısı olarak atandım. 1968 yılında atama ile Sinop’un Türkeli İlçesi hakimliğinde göreve başladım. 1969 yılında istifa ederek Sinop’ta avukatlığa başladım. 51 yıldır bu mesleği sürdürüyorum.
Bu arada avukatlığa başlayınca siyasete de girerek 1969-1973 arası CHP İl Başkanlığı, 1973-1977 CHP Sinop Milletvekilliği ve Meclis Adalet Komisyonu Başkanlığı yaptım. Genel Başkan Bülent Ecevit ile çalışamayacağımı görerek 1977 seçimlerine girmedim.
1970-1972 yıllarında yeni kurulan Sinop Barosu’nun ilk başkanlığını, 2004-2019 yılları arasında 15 yıl Atatürkçü Düşünce Derneği Sinop Şube Başkanlığı’nı yaptım.
Evliyim. 3 Erkek 2 kız çocuğu babasıyım.

Halkın adamı olmak...
Yalçın Oğuz abiyi satırlara sığdırmak o kadar zor ki. Bu kitabın yazarı için ne söylesek bir yanı eksik kalır. Yalçın abi için en güzel tanımlama bana göre halk adamı demek olur. Her daim halkın içinde, halkın adamı.
Sinop’umuzun çok değerli siması, halkımızın, hepimizin Yalçın abisi, Sinopeli’nin Yalçın abisi.
Yalçın abi, hakimlik yaptığı dönemde de, milletvekili olarak siyaset yaptığı dönemde de, avukatlık görevi yaptığı dönemde de hep ama hep halkın adamı oldu. Halk için, ülke için çalıştı.
Yalçın abi, örnek bir yurtsever, bir memleket aşığı, bilge bir Atatürkçü. Sinop’ta Atatürkçü düşüncenin yaşanması, yaşatılması için hepimize önderlik etti, büyük mücadeleler verdi.
Yalçın Ağabey, Atatürkçü kimliğiyle, mücadelesiyle tüm sivil toplum örgütlerinin sevgi ve saygısını kazandı.
TBMM’de milletvekilliği yaptığı günlerde de yine toplumla iç içe oldu, halkımızın sorunlarının çözümü için mücadele verdi. Bir hukukçu olarak da her zaman adalet için savaş verdi.
Hep bizden biri oldu Yalçın Abi. Her zaman halkın yanında oldu. Halkımızın sorunlarını çözebilmek için çabaladı.
Sinopeli’nin abisi Yalçın Oğuz’un bu kitabı, halkçı ve gerçek Atatürkçü insanlar tarafından mutlaka okunmalı ve bir kılavuz kitap olarak mutlaka yararlanılmalıdır.
Halktan hiç bir zaman kopmayan, hep bizden biri olan Yalçın abi, kitapta da şivemizi en güzel şekilde kullanıyor. Keyifle okuyacaksınız.
Yılmaz YAVUZ
Eğitim Yazarı

 

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Şubat 2021
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 592
Barkod : 9786057022929
Babil.com  
ANDUIN