ÜYE OL        GİRİŞ   
Anadolu’nun Kalbi: Harakani % 25indirim

Anadolu’nun Kalbi: Harakani

Yavuz Selim Uzgur

Büyüyen Ay Yayınları

20,00 TL 15,00 TL
Stoktan Teslim

Bistam’ın kuzeyindeki Harakan köyünde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak, 963 yılında dünyaya gelen Ebu’l-Hasan el-Harakani’nin İslam irfan tarihinde kurucu bir etkisi olduğu biliniyor. Mevlana Celaleddîn-i Rûmi’nin naklettiği bir menkıbeye göre, Bayezid-i Bistami, Harakan’dan büyük bir Hak dostu çıkacağını önceden haber vermiştir.

Attar, İbn Sina ve Gazneli Mahmud’un onu ziyaret etmek için Harakan’a geldiklerini kaydeder. Nakşibendiyye silsilesinde önemli bir yer verilen ve Üveysiliği üzerinde özellikle durulan Harakani, Aynülkudat el-Hemedani, Necmeddin-i Daye, Attar, Mevlana gibi büyük mutasavvıfları derinden etkilemiş, 10 Muharrem 425 (5 Aralık 1033) tarihindeki vefatından sonra da etkisi devam etmiştir.

Ünlü tarihçi Gelibolulu Mustafa Ali, Künhü’l-Ahbar kitabında, Kars Kalesi’nin 3. Murad devrinde Lala Paşa tarafından tamir edildiğini anlatırken, yıkılmış olan dış kale surlarının altından Harakani’nin kabrinin bulunarak çıkarıldığını anlatır. Lala Mustafa Paşa tarafından Ebu’l-Hasan el-Harakani adına bir tekke bir cami inşa ettirilmiştir.

Harakani Vakfı’nın öncülerinden Yavuz Selim Uzgur’la Sadık Yalsızuçanlar’ın gerçekleştirdiği bu söyleşide, Harakani’nin bereketli irfan hayatının ayrıntılarını bulacaksınız. “Anadolu’nun kalbi” olan bu büyük arifin, Anadolu coğrafyasındaki etkilerinin bugün hala nasıl sürdüğünü göreceksiniz.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Mayıs 2018
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 176
Barkod : 9786052071458

Katkıda Bulunanlar

Babil.com