Babil.com
Antigone'nin İddiası % 25indirim

Antigone'nin İddiası

Yaşam ile Ölümün Akrabalığı

Judith Butler

Kabalcı Yayınevi

30,00 TL 22,50 TL
 
0/5 (0 kişi)
Tükendi

Antigone'nin suçu, ağabeyinin cesedini, dayısı Kral Kreon'un yasağına rağmen gömmesidir. Kreon'un huzuruna çıktığında failin kendisi olduğunu inkar etmeyi reddeder, eyleminin arkasında durur. Yasaklanmış bir yası tutar Antigone. Bu nedenle başkaldırısı kendisini ölüme sürükleyen bir karakter olarak her zaman tartışma konusu olmuştur.

Feminizm eksenli tartışmaların en önemli isimlerinden Judith Butler bu kitabında "Antigone belirli bir feminist siyaset türünün temsilcisi haline getirilebilir mi?" sorusunu irdeler. Butler'a göre Antigone temsil ile temsil edilebilirliğin, aile ile devletin, yaşam ile ölümün eşiğinde bir karakterdir; normlara kafa tutan bir karakter. Bu yönüyle yasaya başkaldırının bir sembolü olmuştur. Risklerle dolu bir karakterdir Antigone; kültürel kavranabilirlik alanının sınırlarını zorlar. Peki bütün bu özellikleriyle Antigone kafa tuttuğu yapıların değişmesinde rol oynayabilir mi? Bunun için Antigone üzerinden aşklarımızın, kayıplarımızın meşru ve tanınabilir olmasını belirleyen kavranabilirlik sınırlarının yeniden düşünülmesi gerekir.

Bu anlamda Antigone'nin İddiası'nda Butler'ın düşünülmesini işaret ettiği can alıcı soru şudur: Eğer psikanaliz Oedipus yerine Antigone'yi başlangıç noktası olarak alsaydı neler farklı olurdu? Meşruluğun sınırlarını belirleyen  'Yasa'yı yeniden düşünmemiz için...

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Mart 2007
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 13,50 x 20,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 115
Barkod : 9789759970970
Babil.com  
SU