95 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Kargo Bedava!
0,0
0 değerlendirme
56,09 TL Bu alışverişten kazancınız: 22,91 TL
Stoktan Hemen Teslim Standart Teslimat : 04-06 Temmuz
Babil’in Yorumu

Amerikan İç Savaşı, 9 Nisan 1865’te kuzey eyaletlerin güneydekilere karşı galibiyetiyle sonuçlandı. Abraham Lincoln bütün köleleri hürriyetine kavuşturan Özgürlük Bildirgesini imzalamış ve tarihe geçmişti. Savaştan birkaç gün sonra da başından vurularak öldürüldü. Büyük insanların, bu gibi “önemli” hikâyelerinden başka anlatılacak pek fazla şeyi yok gibidir; onların yücelikleri, insani yönlerini perdeler. Okurlarını öyküleriyle de büyülemiş George Saunders, ilk romanının konusunu tam da buradan, uluların görmezden gelinen taraflarından alıyor: Abraham Lincoln ve henüz on bir yaşında hayata gözlerini yuman oğlu Willie. Gedikli okurların bile alışık olmadığı bir yol tutan Saunders, öldükten sonraki yaşamın belirsizliğine yaslıyor anlatısını. Öldüklerinin farkında olmayan insanların yaşamasız canlılığı tecrübe ettikleri bir yer, araf. Arkalarında bıraktıkları öyküler, onları öteye geçmekten alıkoyuyor. Saunders, buradaki herkese öyküsünü anlattırıyor, en nihayetinde de sıra Willie’ye geliyor. Arafta, ona Man Booker’ı da kazandıran özgün ve yenilikçi tarzıyla öne çıkan, keder dolu bir başyapıt.

Kitap Hakkında

“Herkes acı çekiyordu ya da çekmişti ya da çekecekti. Hayatın doğasında vardı bu.”

Ölmek nasıl bir şey?

Yaşayan en iyi öykücülerden biri olarak gösterilen George Saunders, uzun süredir merakla beklenen ilk romanında, bu can alıcı sorunun yanıtını arıyor. Oysa bu sorunun yanıtı meçhul; kimsenin bilmediği, bilse bile insanlara nasıl aktaracağını bilemediği, gizemli bir yanıt bu. Arafta kalan kişi, Amerikan İç Savaşı’nın kahramanı, eski başkan Abraham Lincoln’ın oğlu Willie Lincoln; ve ona eşlik eden onlarca başka hayalet… Herkes geriye dönmenin, Lincoln ise devam etmenin ve huzura kavuşmanın peşinde. Ancak bilmedikleri önemli şeyler var: Bazı darbeler, kırılgan insanlara fazla ağır gelebilir; darbeler insanı bitirebilir ya da zirveye taşıyabilir…

Ezber bozan kalemiyle George Orwell, Kurt Vonnegut gibi yazarlarla karşılaştırılan George Saunders’ın, Lincoln’ın yedi yaşındaki oğlunu kaybetmesinden yola çıkarak, teatral bir atmosferde ve deneysel bir anlatım biçimiyle kurguladığı bu olağanüstü etkileyici kitap, ölüm, kayıp ve yas kavramlarına okurun hiç alışık olmadığı bir perspektiften yaklaşırken, dönemin Birleşik Devletleri’nin arka planını anlatmaktan da geri kalmıyor.

Folio Ödüllü yazar, klasik roman kalıplarını yıktığı Arafta'da, sanat tarihinin heykel başyapıtlarından Michelangelo’nun ünlü Pietà eserine de çeşitli göndermelerde bulunuyor.

Amerika ile aynı anda Türkiye’de de yayımlanan Arafta, zihin zorlayan kurgusu, alışılmadık biçimi ve acıyı bile bir mizah ögesi haline getirebilen üslubuyla, okurun önünde yepyeni ve deneysel bir patika açıyor.

“Sevdiğimiz her şey sonlanmak zorundaysa sevmeye ve yaşamaya nasıl devam ederiz?”

“Kimse acı, kayıp, talihsizlik ve mahrumiyet üzerine George Saunders kadar etkili yazamaz.”

- Michiko Kakutani, The New York Times

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Baskı sayısı
  1
 • Sayfa sayısı
  456
 • Ağırlık bilgisi (gram)
  456,00
 • Cilt durumu
  Ciltsiz
 • Kağıt cinsi adı
  2. Hamur
 • Ürün formatı adı
  Kitap
 • Barkod
  9786055060848
 • Basım tarihi
  Ekim 2017
 • Boyutlar
  13,50cm x 19,50cm
 • Henüz bir değerlendirme bulunmamaktadır.

  Deneyimlerinizi binlerce babil.com kullanıcısı ile paylaşabilirsiniz.

Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç