75 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Kargo Bedava!
21,48 TL 30,00 TL %28
Stoktan Hemen Teslim Standart Teslimat : 19-21 Ocak
Babil’in Yorumu

İlk kitabı Düşünmenin Alfabesi ile modern dünyanın temel disiplinlerinden eleştirel düşünceye dair pratik bir kılavuz sunan Yasin Ramazan, bu defa akademik araştırma tarafına çeviriyor bakışını. Çok da parlak durumda olmayan akademik dünyamızın karmaşası içinde kendi yolunu çizmek isteyenlere rehberlik etme amacıyla kaleme alınan Araştırmanın Alfabesi, akademik üretimin olmazsa olmazı “araştırma” tarafına odaklanıyor. Araştırma yeteneklerinin kendiliğinden kazanılmadığını, insanlığın ortak hafızasına binlerce yıllık tecrübeyle işlendiğini ortaya koyan Yasin Ramazan, bu yeteneğe layıkıyla sahip olmak isteyenleri eğitici bir yolculuğa çıkarıyor.

Kitap Hakkında

Araştırmanın Alfabesi, bir araştırma yöntemi kitabı değil. Size çalıştığınız alanda izlemeniz beklenen biçimsel yöntemleri öğretmeyi hedeflemiyor. Bir yöntem bulmadan önce veya bulmaya uğraşırken, çalışmayı ilerletecek anlayışı nasıl kazanacağınıza odaklanıyor. Pek çok profesyonel araştırmacı tez yazarken, makale yazarken, sunum hazırlarken kimi basit noktaları gözden kaçırdığı için harcadığı emeğin çok altında verim alır. O yüzden yöntemi bilmek, akademik araştırma yapmak için çoğu zaman yeterli değildir. Çoğu kez bu işi yapa yapa öğrenmemiz beklenir, ancak akademik okuma-yazma bir zanaat olarak belirli bir uygulamayla gelişiyor diye, onun önbilgiden ve tecrübeden bağımsız olduğunu söylememiz doğru olmaz. Araştırma yapmak ve akademik bilgi üretmek, bizim doğal bir yeteneğimiz değil; insanlığın tarih boyunca edindiği tecrübeleriyle şekillenen bir gelenek. Araştırmanın Alfabesi de bu geleneğe eklemlenmek için gerekli tüm püf noktalarını aktarıyor.

 

“Bildiklerimizin doğruluğundan nasıl emin oluruz? Bilmediklerimizi nasıl öğreniriz? Bildiklerimiz neden zaman zaman değişir? İnsanlık bu soruları farklı medeniyet ve kültürlerde bin yıllardır soruyor. Bu soruları sistematik bir şekilde cevaplayabileceğimizi düşünen Platon, milattan önce dördüncü yüzyılda Akademi adını verdiği okulu kurarak bilginin paylaşmak ve tartışmakla edinildiğini öğretmeye çalışmıştı. Daha sonra bir gelenek halini alan bu yaklaşım, çok farklı coğrafyalarda farklı aşamalardan geçerek günümüze değin sürdü. Akademi, güncellenmiş bilgi anlayışıyla da olsa, hâlâ günümüzün araştırma paradigmasını oluşturur.

Bu satırları okuyorsanız siz de bir araştırmaya başlamak üzeresiniz veya başladınız. Nereden başlayacağım veya bir şekilde başladığım çalışmaya nasıl devam edeceğim, diye soruyor olmalısınız. Belki de çalışmanız bir yerlerde kesintiye uğradı ya da tıkandınız, içinizde tanımlayamadığınız bir şeyler sizi okumaktan, yazmaktan, araştırmaya devam etmekten alıkoyuyor. Aslında devam etmeyi ve bitirmeyi de çok istiyorsunuz. Kendinizi bu durumda bulduysanız, öncelikle yalnız olmadığınızı bilin. Dünyanın her yerinde, geçmişte ve şu an, araştırmacıların pek çoğu, tam da sizin olduğunuz yerlerde aynı kaygıları taşıdı benzer zorluklarla mücadele etmek zorunda kaldı. Aslında sözünü ettiğimiz kaygı durumu, denetlenebildiği sürece oldukça öğreticidir. Sizi çözüm aramaya yönlendirir. Bakın, mesela Araştırmanın Alfabesi’ni elinize aldınız bile! Şimdi, bu cesaretinizin karşılığı olarak, araştırma sırasında kendisi de sizinle benzer zorlukları yaşamış birinden zorlukların nedenlerini öğrenecek ve onları çözmek için pratik öneriler alacaksınız.”

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Sayfa sayısı
  194
 • Baskı sayısı
  1
 • Cilt durumu
  Ciltsiz
 • Kağıt cinsi adı
  2. Hamur
 • Ürün formatı adı
  Kitap
 • Barkod
  9786057058072
 • Basım tarihi
  Aralık 2021
 • Basım yeri
  İstanbul / Türkiye
 • Boyutlar
  13,50cm x 21,00cm
 • Kategoriler
 • Henüz bir değerlendirme bulunmamaktadır.

  Deneyimlerinizi binlerce babil.com kullanıcısı ile paylaşabilirsiniz.

Babil.com