Ardından

63,00 TL Bu alışverişten kazancınız: 7,00 TL
5 iş gününde temin Standart Teslimat : 31-03 Nisan
Babil’in Yorumu

Per Petterson, çağdaş Norveç edebiyatının en güçlü isimlerinden. Norveç’in kendi hâlindeki sessizliğini, insanlarının kıpırtısız seyreden yaşamlarını, aileleriyle olan çatışmalarını, geçmişlerine dönük samimi bakışlarını anlattığı eserleri Türkiye’de de çok sevildi. Ardından’da, Lanet Olsun Zaman Nehrine ve Benim Durumumdaki Erkekler’de hikâyesini anlattığı Arvid Jansen’i bir kez daha çıkarıyor okurunun karşısına. Tepeden tırnağa kederli bir hikâyenin yolunu kaybetmiş öznesi Jansen’in zihninde misafir ederek, yaşadığı kayıpların ağırlığı altındaki sessiz çırpınışına ortak olmaya çağırıyor okuru Petterson; koyu bir yalnızlık, kıyıcı bir suçluluk duygusu ve ertelenmiş bir yasla başa çıkmaya çalışan karakterinin trajedisini olanca sadeliğiyle anlatıyor. Ardından, hatıralarla sabitlenmiş zamanın şiddetini duyuran ve gücünü iddiasızlığından alan etkileyici bir roman.

Kitap Hakkında

“Uzun, çok uzun zamandır sıkışmış olan göğsüme usul usul boşluk pompalıyorum, içimdeki sessizlik etrafımı saran sessizlikle uyum sağlayana dek. Sırtımı çam iğnelerine vererek tekrar uzanıyorum ve buz gibi soğuk havayı solumak iyi geliyor. Ağaç gövdelerinin arasından, tamamen açık ve yıldızlarla dolu gökyüzüne bakıyorum ve o yavaşça dönüyor, tüm dünya yavaşça dönüyor ve muazzam bir boşluk oluyor. Sessizlik her yerde, yıldızlarla benim aramda hiçbir şey yok ve bir şey düşünmeye çalıştığım zaman, hiçbir şey düşünmüyorum. Gözlerimi kapatıyorum ve kendime gülümsüyorum.”

Lanet Olsun Zaman Nehrine ve Benim Durumumdaki Erkekler’den hatırlayacağınız Arvid Jansen’in hikâyesini anlatmaya devam ediyor bu romanında Per Petterson. Evlat, kardeş, sevgili, koca ve baba olarak kendini yenilmiş hisseden, vasat yazarlık kariyeri zaman içinde sönüp gitmiş kırk üç yaşındaki Arvid Jansen’in ağabeyinden başka kimsesi kalmamıştır. Ne var ki kardeşinin tam zıddı gibi görünen tuzukuru David de hayatının dizginlerini elinden kaçırmaya başlamıştır.

Ardından, donmuş nehrin altındaki dip akıntısını, şahdamara uzak bir yerde yeniden atmaya başlayan nabzı, ancak dibi gördükten sonra yükselen bir neşeyi getiriyor akla. Her şeyin ardından, dışa vurmaya cüret eden küçük bir kıpırtı.

YAZAR HAKKINDA: 1952’de Oslo’da dünyaya geldi. Kütüphanecilik eğitimi alan Petterson, tüm zamanını yazarlığa vakfetmeden önce bir süre kitapçılık, çevirmenlik ve edebiyat eleştirmenliği yaptı. 1987’de öykülerden oluşan ilk eseri Aske i munnen, sand i skoa yayımlandı. Daha sonra yazdığı Ekkoland (1989), Det er greit for meg (1992), Til Sibir (1996), I kjølvannet / Ardından (2000) adlı eserleriyle Norveç’in en iyi romancıları arasına girdi. At Çalmaya Gidiyoruz (Metis, 2008) ile büyük bir çıkış yapan yazar hem Norveç Kitapçılar Ödülü’nü hem de Norveç Edebiyat Eleştirmenleri Ödülü’nü aldı. Eser İngilizceye çevrildikten sonra dünya çapında ün kazandı. 2004’te Månen over Porten adlı bir deneme kitabı yayımlayan Petterson’un Lanet Olsun Zaman Nehrine (Metis, 2012) adlı romanı Kuzey Ülkeleri Konseyi’nin edebiyat ödülüne layık görüldü. Ayrıca Metis’te yazarın Reddediyorum (2013) ve Benim Durumumdaki Erkekler (2020) adlı romanlarını yayımladık. Til Sibir romanı da 2022 Metis yayın programında.

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Sayfa sayısı
  168
 • Yayınlanma Tarihi
  2022
 • Yayınlanma Sayısı
  2
 • Ağırlık
  168
 • Boyutlar
  13 x 19.5
 • Cilt Tipi
  Ciltsiz
 • Kağıt Cinsi
  2. Hamur
 • Yayınlandığı Konum
  Türkiye
 • Cep Boy
  Hayır
 • Barkod
  9786053162476
Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç