ÜYE OL        GİRİŞ   
Aziz İstanbul % 20indirim

Aziz İstanbul

Yahya Kemal Beyatlı

İstanbul Fetih Cemiyeti Yayınları

21,30 TL 17,04 TL
Stoktan Teslim

“Türklük, beş yüz seneden beri İstanbul'u ve Boğaziçi'ni bütün beşeriyetin hayaline böyle nakşetti. Mimarisini bu şehrin her tepesine, her sahiline, her köşesine kurarken güya: “Artık bu diyar dünya durdukça Türk kalacaktır.” dediği hissedilir. Fetihten sonra İstanbul'a yerleşmiş olan halkın iklimle bu imtizacını kaydettikten sonra, yeni baştan kurmuş olduğu bu şehirde yaratmış olduğu güzelliklerin en yüksek bir kıratta olduğunu söylemek lâzımdır.”

Yahya Kemal için İstanbul tabiı ̂ güzelliğinin yanında, Türk mille nin fizyolojik olarak kazandığı mükemmeliye , kültür ve medeniye"e vardığı seviyeyi gösteren bir şehirdir. Bu sebepten olmalı ki o, İstanbul'u çok sever, onun içinde yaşamaktan, onu keşfetmekten büyük zevk duyar. Türk kültür ve edebiya*nda İstanbul'un  manasını ilk kavrayan yazar, Yahya Kemal'dir.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Haziran 2017
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 168
Barkod : 9789757618492

Kategoriler

İstanbul ve Tarih

Yahya Kemal, İstanbul'a son derece bağlı ve son derece sevdalı bir şairdir. Aziz İstanbul isimli bu eserde söz konusu sevdanın tarihi arka planı ele alınıyor. Yani buradaki yazılar İstanbul tarihiyle ilgili. Şiir hakkında değerlendirmeler yok denecek kadar az, ancak İstanbul hakkında şairin bu kadar araştırma yaptığını düşünmemiştim ben, şaşırdım doğrusu.

S
Sercan Ceylan  -   25.04.2016
Babil.com