Öykü Öykü Gezen Liste Tümünü Gör Tümü

Çoğunlukla birbirinden tamamen bağımsız kısa metinleri barındıran öykü kitapları belki romanlar kadar sürükleyici değiller ama bir kahve molasında, toplu taşıma beklerken veya öğle arasında bulunduğunuz dünyayı unutup bambaşka bir kurmaca evrene geçmek için de bir o kadar idealler. Hızın böylesine önem kazandığı son yıllarda öykü okumak bu sebeple daha çok benimsenir oldu belki de. Çocuk edebiyatı söz konusu olduğunda ise öykü kitaplarına biraz daha az rastlıyoruz. Yine de var olan güzel kitaplar gözden kaçmasın diye özellikle okul çağı çocuklarına yönelik öykü kitaplarından bir derleme yaptık. Gece uykudan önce, sabah kahvaltının hazır olmasını beklerken ya da ödevlere ara verdikleri bir anda okuyup dünyayı birkaç dakikalığına unutmak isteyen miniklere göre.

Çocuk Romanlarında Fantastiğin Peşinden Gitmek Tümünü Gör Tümü

Alis gibi bir tavşan deliğinden bambaşka bir diyara düşmüş hissettiniz mi hiç? Ya da Peter Pan’le uçabildiğinizi hayal ettiniz mi? Fantastik romanlar, kahramanın sıradan hayatından uzaklaşırken heyecan verici ve bazen de korkutucu bir maceranın peşine düşmesini, gerçekliğin sıkıcılığından kaçmasını anlatır. Okur ise fantastik kurgudaki kahramanların değişim ve yolculuğundan kendi düşsel evreninde anlamlar çıkarır. Bu da ona gerçek dünyada karşılığını bulamadığı sorunların çözümünü fantastik evrende keşfetmesi için ipucu sağlar. Aynı zamanda harika bir oyun alanı olan ve çocukların estetik zevkini geliştirirken eğlenmelerini de sağlayan birbirinden heyecanlı 15 fantastik romanı sizin için listeledik.

Bilmece Bildirmece Dil Üstünde Kaydırmaca Tümünü Gör Tümü

Neredeyse her kültürde önemli bir yer tutan bilmeceler sözlü geleneğin parçası olmaları bir yana bu çağda dahi halen keyif alınarak arkadaş sohbetlerinin, aile muhabbetlerinin bir parçası olmayı sürdürüyor. Özellikle de çocuklar bayılıyor bilmecelere. Onlara meselelere farklı açılardan bakmanın yolunu açan, sorgulamayı ve düşünmeyi öğreten, hayal gücünü geliştiren bilmeceler bazen sözlü kültürden derlenerek bazense tecrübeli yazarlar tarafından yenileri oluşturularak kitaplaştırılıyor. Özellikle çocukların büyük keyif aldığı 15 bilmece kitabını sizler için listeledik.

Resimli Kitaplar Yoluyla Duygusal Farkındalık Kazanmak Tümünü Gör Tümü

Biraz çocukluğumuza dönelim mi? Okula başladığınız günlerde kendinizi nasıl hissettiniz? İlk taşınmanızda yeni mahallenize, yeni evinize hemen alışabildiniz mi? Peki, karanlık gecelerde yatağınızın altından bir canavar çıkacağı hissine kapıldınız mı hiç? Erken çocukluk çağı, duygularla tanışma ve zorlu durumlarla baş etmeye çalışma dönemidir. Bu dönemde çocukları duygularını yönetmelerine yardımcı olacak kitaplarla buluşturarak kendilerinin ve başkalarının duygusal sınırlarını bilerek büyümelerine yardımcı olabiliriz. Çocuk okur kurmaca kahramanlar ve olaylar sayesinde ifade ederken zorlandığı konulara dair özdeşlik kurabilir. Karakterlerle özdeşim kuran çocuk, duygularını anlamlandırıp açıklayabilir. Okul öncesi dönemde duygusal farkındalık konusunda birer araca dönüşen resimli kitaplar arasından 15’ini sizin için bir araya getirdik.

Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç