ÜYE OL        GİRİŞ   
Benim Meskenim Dağlardır % 20indirim

Benim Meskenim Dağlardır

Ali İhsan

Karahan Kitabevi

25,00 TL 20,00 TL
Stoktan Teslim

Böyle bir çalışmaya yaklaşık üç yıl önce başladım. Sabahattin Ali’yi baştan sona ulaşabildiğim bütün yapıtlarıyla okudum, irdelemeye çalıştım. Yorumlar yaptım. Beni böyle bir çalışmaya Sevgili babamın Aksu Köy Enstitüsünden öğretmeni şair ve yazar Mehmet Başaran yönlendirdi. Yönlendirmekten öte görevlendirdi. Işıklar içindedir. Yıldızlar yoldaşıdır biliyorum…

Sabahattin Ali üzerine çalışmaya başlayınca nasıl bir deryaya daldığımın şaşkınlığını sözcükler nasıl anlatır bilemiyorum. Büyük Çağatay şairi Ali Şir Nevai’nin “Muhakemet’ül Lügateyn” adlı eserinde Türkçenin zenginliklerini anlatmak için söylediği gibi uçsuz ve derin bir ormanda yolumu yitirdim zaman zaman… Ama yılmadım araştırdım okudum yazdım. Sonra döndüm yeniden okudum yine yazdım…

Bu kitapta Sabahattin Ali’yi yazar ve şair yapan sosyolojik ortamı ve yaşam duraklarını geniş bir anlatımla bulacaksınız.

Öykülerini kendimce farklı bir yöntemle tek tek incelemeye ve değerlendirmeye çalıştım. Bunu yaparken öykülerinden kendimce ilginç ve çarpıcı bulduğum alıntılar yaptım. İnanırım ki bir şairi, yazarı yine en çok kendi yazdıkları anlatır. Böyle bir yöntem izlememin nedeni bu yapıtı okuyanları; Sabahattin Ali okumak için kışkırtmak isteğidir.

1970’li yıllarda bir kez tartışılan sonra da böyle bir karşılaştırmaya rastlamadığım Sabahattin Ali - Sait Faik öykücülüğünü öyküleri üzerinden yüzleştirip değerlendirmeye çalıştım.

Bazılarının öykü saydığı bence masallarını ayrıca inceledim. “Sırça Köşk”lerde, saraylarda yaşayanların uykuları kaçsın diye…

Romanlarını da farklı yol ve yöntemlerle irdeledim. Kitabı okurken değerlendirme tabi ki size ait sevgili okurlar.

Şiirlerinden çarpıcı örnekler ve alıntılarla değerlendirmeler ve yorumlar yapmaya çalıştım.
Düzyazılarını özellikle Markopaşa ve sürdürücülerinde yayınlanan çarpıcı örneklerle gözlerinizin önüne getirmeye çalıştım.

Katledilişini kitabın sonunda bulacaksınız. Bu “faili malum” olayı özellikle sona alıp bu konuda - öldürülüşü “katledilişi” ile ilgili - konuşan yazan herkese ulaşmaya çalıştım ve kitaba görüşlerini aktardım.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Aralık 2018
Basım Yeri : Türkiye / Adana
Boyutlar : 14,00 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 271
Barkod : 9786057990211

Katkıda Bulunanlar

Babil.com