Berlin Caddelerinden Necid Çöllerine Mehmed Akif

0,0
1 değerlendirme
28,50 TL Bu alışverişten kazancınız: 11,50 TL
5 iş gününde temin Standart Teslimat : 13-14 Ekim

Kitap Hakkında

100. yılının ardından büyük yangınlarla, savaşlarla ve insanlık trajedileriyle dolu geçen bir asra vicdan penceresinden bakmak isteyenler için Mehmed Akif ve Safahat adlı eseri karşımızda duruyor. Manzum bir roman olan Safahat penceresinden bakanlar, sadece geçen asrın trajedilerini, ibret levhalarını değil, hayatın içinde var olan ferdî ve toplumsal her meseleyi görüp okuyabilirler...

Bu yıl vefatının 80. yılını idrak edeceğimiz Mehmed Akif ’e dair yeni bilgi ve belgeye çok sık rastlanmadığı şu günlerde İbrahim Öztürkçü, bizi Mehmed Akif’e yeni bilgiler ışığında bir başka gözle bakmaya davet ediyor. İkdam gazetesinin yaklaşık 2 senelik nüshalarının baştan sona taranması neticesinde ortaya çıkan elinizdeki eser, sizleri Mehmed Akif’le birlikte önce 1914-15 yılının soğuk sonbahar ve kış aylarında Berlin caddelerine, ardından 1915 yılının sıcak yaz aylarında ise Necid çöllerine götürüyor. Akif monografisinin gölgede kalan bir kısmını aydınlatması sebebiyle büyük bir boşluğu dolduracak olan bu eserde, İkdam gazetesinin Berlin Muhabir-i Mahsusu Mehmed Sadî’nin izinde Mehmed Akif’in Avrupa’ya tek seyahati olan Berlin Seyahati ve İfham gazetesinde yazılarını neşrettiği sırada Akif ’le görüşen gazeteci Feridun Kandemir’in kaleminden de Akif’in Necid Seyahati okuyucularını bekliyor. Birinci Dünya Savaşı’nın fırtınalı günlerinde Cihad-ı Ekber’in ilanı üzerine ittihad-ı İslam gayesiyle, Almanya’daki Müslüman esirlerin ihyası maksadıyla ve Müslümanların kabusu “tefrikayı” ber-taraf etmek inancıyla yollara düşen Mehmed Akif’in Berlin ve Necid çöllerine kadar uzanan aşk-ı vatan ve aşk-ı Nebi dolu seyahatini yeniden ve yeni belgelerle okumaya ne dersiniz?

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Baskı sayısı
  1
 • Sayfa sayısı
  192
 • Ağırlık bilgisi (gram)
  192,00
 • Cilt durumu
  Ciltsiz
 • Kağıt cinsi adı
  2. Hamur
 • Ürün formatı adı
  Kitap
 • Barkod
  9786051830179
 • Basım tarihi
  Nisan 2016
 • Basım yeri
  İstanbul / Türkiye
 • Boyutlar
  13,50cm x 21,00cm

Öne Çıkan Yorumlar

 • A** S**********

  13 Mayıs 2016, Cuma

  1. Kesinlikle hayal kırıklığı. Akif'in bahsinin geçmediği ama Akif'e dair olduğu iddia edilen bölümleri olan kitap. Aynı cümlelerin bir kaç sayfa arayla tekrar tekrar geçtiği kitap. Editoryal açıdan büyük bir kaza ürünü olduğu su götürmeyen bir kitap. Durumun vehametini ortaya koysun diye bir küçük misal vermek en doğrusu: Zira Mehmet Akif'in Berlin'dr bulunduğu süre zarfinda da en büyük endişesi Çanakkale meselesi olmuştur. Ömer Lütfi Bey'den Akif'in Berlin günlerini dinleyen Eşref Edib'den öğrendiğimize göre Akifin Berlin'deki en büyük endişesi Çanakkale cephesi olmuştur. "Berlin'de merhumun en büyük endişesi Çanakkale idi. Gece gündüz Çanakkale'yi düşünürdü." Sayfa 81-82 (Cümleler yukarıdaki sırayla neşredilmiştir)

  2. Devamını Oku
Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç