Babil.com
Beyindeki Hayaletler % 30indirim

Beyindeki Hayaletler

İnsan Zihninin Gizemlerine Doğru

Phantoms in the Brain

V. S. Ramachandran, Sandra Blakeslee

Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi

55,00 TL 38,50 TL
 
0/5 (0 kişi)
Tükendi

İki yüzyıldır süren araştırmalara rağmen, Yüzleri nasıl tanırız? Niçin ağlarız? Neden güleriz? Neden rüya görürüz? Neden müzik ve sanattan zevk alırız? gibi insan zihni konusundaki en temel sorulara cevap veremiyoruz. Çok daha büyük bir soru olan “Bilinç nedir?”in de hâlâ bir yanıtı yok. Ne var ki yeni deneysel yaklaşımlar ve görüntüleme tekniklerinin gelişimiyle birlikte insan beynine dair anlayışımız da yavaş yavaş değişmekte.

Sinirbilimin Sherlock Holmes’u V. S. Ramachandran’ın bu kitabı, birçok nöroloji hastasının gerçek yaşam öykülerinden oluşuyor. Ramachandran; hayalet uzuvlar, beden imgesi ve benliğin aldatıcı doğasına dair bulgularından bahsettiği bu kitabının her bölümünde okuru şaşırtıyor, ve birbirinden ilginç vakalar üzerinden insan doğası ve zihninin bizden sakladığı bazı yönlerini aydınlatıyor.

Omzunun üzerinden arkaya bakıp da kökeni hakkında sorular soran, bu kılsız ve çocuksu primatta kesinlikle tuhaf bir şey var. Daha da tuhafı, beynin başka beyinlerin nasıl çalıştığını keşfetmesi değil yalnızca, aynı zamanda kendi varlığıyla ilgili sorular da sormasıdır: Ben kimim? Ölümden sonra ne oluyor? Zihnimin kökeni beynimdeki sinir hücreleri mi? Eğer böyleyse, özgür iradenin amacı ne? İşte nörolojiyi büyüleyici yapan, bu soruların –beyin adeta kendini anlamak için mücadele etmektedir– özgün ve kendini yineleyen niteliğidir.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Şubat 2019
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 16,00 x 23,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Orijinal Dil : İngilizce
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 326
Barkod : 9786054238514

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Levent Öztürk

Kapak Tasarım
Kerem Yeğin

Genel Yayın Yönetmeni
Murat Gülsoy

Hazırlayan
Mehmet Doğan
Çetin Şan

Tavsiye

Okurken hayran kaldığım, dili akıcı ve açıklayıcı bir kitap. Nöroloji ve beyinle ilgilenen kişilere, özellikle Fizyoterapi ve Rehabilitasyon öğrencileriyle Fizyoterapistlere tavsiye ediyorum. Yazar, vaka örnekleriyle beynin işleyişini açıkladığı için çoğu yerde karşımıza çıkmayan ilginç bilgilerle karşılaştım. Beynimizle ilgili hayret verici şeyler okudum. Kitabı babil.com 'dan aldım ve hiçbir sorun yaşamadım. Memnun kalacağınızı düşünüyorum.

T
Tuba K.  -   14.02.2017
Babil.com  
ISEN