Babil.com
Bilgiler Kitabı % 25indirim

Bilgiler Kitabı

Çağımızın Önemli Düşünce İnsanlarıyla Söyleşiler

Le Livre Des Savoirs

Constantin von Barloewen

Aylak Kitap

59,00 TL 44,25 TL
 
0/5 (0 kişi)
2 iş gününde temin

André Gide'le, Henry James'le, Marcel Proust'la, Walt Whitman'la, Ralph Waldo Emerson ya da Henry D. Thoreau'yla esaslı söyleşiler bugün elimizde olsaydı ne kadar mutlu olurduk! III. bin yılın eşiğindeki çağımızın büyük düşünce insanlarının sözlerini gelecek kuşaklar için kaydeden görsel bir "kültürlerarası kütüphane" fikri böyle doğdu. Geçen yüzyıla her biri kendi alanında derinden damga vurmuş olan önde gelen kişileri seçtik. Ama bakışımızı daima yirmi birinci yüzyıla yönelttik. Sanat, edebiyat, dinsel ve kültürel bilimler, antropoloji, doğa bilimleri, müzik alanlarında, disiplinlerin sınırlarını aşan bu şahsiyetler bilginin sınırlarına dek uzanmalıydılar. Önceki on yıllarda büyük etkide bulunmuş olan ve hâlâ da etkide bulunmaya devam eden, entelektüel dünyaya damgasını vurmuş figürleri bir araya getirmeliydik. Bu erkek ve kadınlar dünya uygarlığının merkezi sorunlarına, çağlarının "entelektüel durum"unun temel sorunlarına açık olmalıydılar. Yirminci yüzyılın kurucu figürleri, kendi eserleri konusunda, şimdiki zamanın ve gelecek zamanın meydan okuması konusunda somut tavır almalıydılar.

Dünyanın farklı kültürleri temsil edilmeliydi; yirmi birinci yüzyıl dünya uygarlığının karakteristiği olan "çoklu-evren" kendini göstermeliydi. Constantin von Barloewen Adonis, Boutros Boutros-Ghali, Erwin Chargaff, Regis Debray, Carlos Fuentes, Nadine Gordimer, Stephen Jay Gould, Samuel Huntington, Philip Johnson, Leszek Kolakowski, Julia Kristeva, Claude Levi-Strauss, Federico Mayor, Yehudi Menuhin, Czeslaw Milosz, Oscar Niemeyer, Amos Oz, Raimon Panikkar, Cardinal Paul Poupard, Ilya Prigogine, Arthur Schlesinger, Michel Serres, Wole Soyinka, Edward Teller, Tu Wei-Ming, Paul Virilio, Elie Wiesel.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Temmuz 2011
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 15,00 x 23,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Orijinal Dil : Fransızca
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 400
Barkod : 9789944989770

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Işık Ergüden

Kapak Tasarım
İlknur Kavlak

Hazırlayan
A. Ekim Savran

Düşünce İnsanlarıyla gerçekleştirilmiş söyleşiler

Herbiri ortalamada 10 sayfalık söyleşiler, çok iyi çevrilmiş, Fazla okuma zamanı olmayanların her akşam bir söyleşiyi bitirebileceği cinsten. Önemli düşünce insanlarının -fikirlerine katılırsınız katılmazsınız- yaklaşımlarını göreceksiniz. "En büyükler en mütevazi olanlardır, İnsan olmak; bütünüyle, vakit nakitse hız da iktidardır" 27 söyleşiden birkaç başlık.

C
Cemile Elçin Üner  -   20.02.2016
Babil.com  
SU