Bir Düşünce Tarihi Metni Olarak İstiklal Marşı (Ciltli)

0,0
0 değerlendirme
52,81 TL Bu alışverişten kazancınız: 12,19 TL
2 iş gününde temin Standart Teslimat : 16-17 Ağustos
Babil’in Yorumu

Tam bir asır evvel Türk milletinin kutlu zaferini taçlandırdı Mehmet Akif Ersoy. Büyük şair, memleketin verdiği mücadeleye öylesine kuvvetli bir ses verdi ki yankısı milyonlarca yürekte mağrur bir biçimde çınlıyor hâlâ. 1921 gibi her açıdan geçiş dönemi özelliği gösteren bir vaktin ürünü olması da oldukça önemli. Onu bir şiir, bestelenmiş bir marş olmanın ötesinde, döneminin ruhunu bütün açılarıyla yansıtan bir düşünce metni zeminine çekiyor İsmail Kara. İstiklal, vatan, millet, din gibi izlekler üzerinden dikkate değer bir zihin tarihi okumasına girişiyor. Bir Düşünce Tarihi Olarak İstiklal Marşı, Akif’in yazınına etraflıca eğilirken Türk yenileşme hareketine bildik yollarından farklı bakış açılarıyla yaklaşmaya da olanak sağlıyor.

Kitap Hakkında

İstiklâl Marşı sadece hissiyatı ve lirizmi yüksek azametli bir şiir değil, o aynı zamanda döneminin ana temayüllerini  veren,  temel  problemlerini  tartışan  ve  güçlü  toplumsal  karşılığa  sahip  büyük  bir  “fikir metni”. 

Ölüm kalım mücadelesinin verildiği bir kriz ve geçişdöneminde varlık alanına çıkmışve zaferi, çözümü 
mümkün  kılan  kuvvetli  unsurlardan  biri  olmuştu.  Büyük  ve  imkânlı  metinler  böyledir…  Kalemin  kılıç yerine geçmesi ve düğümleri çözmesi gibi… 

Sonra çok tekrarlandı ama 1924’ten bugüne anlamı, irtibatları ihmale uğradı, sönükleşti. İstiklâl Marşı tam bir asır sonra nisbeten farklı ama derin krizlerin ortasında tarihte icra ettiğine benzer bir fonksiyon üstlenebilir.
Onun için hiç olmadığı kadar anlaşılmasına ve şerhine emek vermek gerekiyor.

Elinizdeki kitap bu yolda bir ilk adım.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Kağıt cinsi adı
  2. Hamur
 • Sayfa sayısı
  223
 • Dil
  Türkçe
 • Barkod
  9786257660570
 • Henüz bir değerlendirme bulunmamaktadır.

  Deneyimlerinizi binlerce babil.com kullanıcısı ile paylaşabilirsiniz.

Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç