44,69 TL Bu alışverişten kazancınız: 10,31 TL
2 iş gününde temin Standart Teslimat : 16-17 Ağustos

Kitap Hakkında

Bizim Köy 1950’de yayımlandığında toplumun geniş kesimlerinde tam anlamıyla bir depreme yol açtı. Yazarın, 17 yaşında gencecik bir öğretmenken kaleme almaya başladığı “köy notları” kitap haline getirilip de basıldığı zaman önce iktidarın öfkesini üzerine çekti. Çünkü köyden yükselen yoksulluk çığlığı, kulaklarını ve gözlerini her türlü olumsuzluğa kapamak isteyenlere, köyleri yemyeşil, bereketli, güzel köylü kızlarının berrak pınarlardan su taşıdığı yerler olarak gösterme çabasında olanlara atılan bir tokattı. Köylerde hâlâ taş devrinin yaşandığı gerçeğini dile getirmenin bir cezası olacaktı elbette. Her yer kar altındayken, köylere ulaşım sağlanamazken köyünde öğrencilerini “hayata hazırlamaya” çalışan genç öğretmenin haberi olmadı kitabının kopardığı gürültüden. Karlar erimeye başlayıp, yollar açılınca ilk ziyaretçileri jandarmalar oldu Makal’ın. Tutuklandı. Bizim Köy ise tam tersine çeşitli dillere çevrilip ülke sınırlarını aşmaya başladı.

Dönemin cumhurbaşkanı, yazarı Çankaya Köşkü’ne davet ettiğinde, bu tutum Demokrat Parti’nin köye ve köylünün sorunlarına önem vermesi olarak algılandı. Ama bu da uzun sürmedi. Önce çeşitli karalamaların boy hedefi haline gelen Köy Enstitüleri kapatıldı, ardından Enstitülü öğretmenlere baskılar başladı. Köye ve köylülerin içinde bulunduğu çağdışı koşullara değinen yazarlara, aydınlara karşı sistemli bir linç kampanyası başlatıldı.

Tahsin Yücel’in “Bizim Köy 1950’de bir başyapıttı. 1995’te de bir başyapıt” saptaması, aradan geçen yarım asırlık bir sürece rağmen, yazarın ve eserinin hala güncelliğini koruduğunu göstermesi açısından son derece isabetli bir değerlendirme.

Bizim Köy, Türk edebiyatında köy gerçekliğine dayanan bir ilk kitap ve toplumcu gerçekçiliğin öncüsü olarak kabul edilmektedir.

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Kağıt cinsi adı
  Kuşe
 • Baskı sayısı
  11
 • Sayfa sayısı
  195
 • Ağırlık bilgisi (gram)
  195,00
 • Cilt durumu
  Ciltsiz
 • Kağıt cinsi adı
  2. Hamur
 • Ürün formatı adı
  Kitap
 • Barkod
  9789750404443
 • Basım tarihi
  Nisan 2022
 • Boyutlar
  13,50cm x 21,50cm

Öne Çıkan Yorumlar

 • Meryem Ece

  03 Eylül 2021, Cuma

  1. Mahmut Makal, Konya İrviz Köy Enstitüsü’nü bitirdikten sonra kendi köyü olan Aksaray Demirci’ye yürüyerek 10 saat uzaklıkta bulunan Nurgöz köyüne öğretmen olarak atanmış. 1948’den itibaren ise Varlık dergisine gönderdiği “notlar”da yaşadığı ve öğretmenlik yaptığı köylerdeki acımasız yaşam koşullarını gerçekçi bir tutumla ve asla dramatize etmeden anlatmış Anı ve izlenimlerini öyküleştirdiği bu notlar gerçekçi köy edebiyatının ilk örneklerinden kabul ediliyor. İlk baskısı 1950’de yapılan Bizim Köy bu notların kitaplaşmış hâli. Yayınlandığı yıl dört baskı birden yapmış ve 1950’li yıllarda yükselecek köy edebiyatının öncüsü olmuş. Bizim Köy’deki yazılar “Geçim Derdi”, “Köy Yaşamından Sahneler”, “İnanışlar”, “Okul ve Okuma”, “Masal Gibi” başlıkları altında toplanıyor. Bu başlıklar altında köylünün fakirliği, doğayla olan savaşı, açlıktan, hastalıktan ölen insanlar, hayvanlar, tarikat adı altında yapılan din sömürücülüğü, cahillik, öğretmenlere ve okumaya bakış, köylünün çıkarcılığı gibi mevzular anlatılıyor. Mahmut Makal’ın en önemli özelliği kendisinin de köyde doğmuş, yetişmiş biri olması. Yazları dahi vaktini köyünde geçiriyor. Öte yandan köy enstitüsünde okumuş ve “aydın”lanmış. Bu iki durumun getirdiği içsel çatışma da metinlerine yansıyor. Yazdıkları yüzünden tutuklanmasının yanı sıra, yaşadıklarını anlattığı köylüler ve ailesi de Makal’in yazdıklarından rahatsız oluyor, yazılanlardan hoşlanmıyor. Mahmut Makal yazılarında zaman zaman bunlara da yer vermiş. 1940’lar Anadolu köylüsünün hâlini merak edenler mutlaka okumalı.

  2. Devamını Oku
Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç