Babil.com
Cesur Yeni Dünya % 40indirim

Cesur Yeni Dünya

Brave New World

Aldous Huxley

İthaki Yayınları

30,00 TL 18,00 TL
 
0/5 (0 kişi)
287 adet stoklarımızda

“Cesur Yeni Dünya” bizi “Ford’dan sonra 632 yılına” götürür. Bu dünyanın cesur insanları kapısında “Cemaat, Özdeşlik, İstikrar” yazan Londra Merkez Kuluçka ve Şartlandırma Merkezi’nde üretilirler. Kadınların döllenmesi yasak ve ayıp olduğu için, “annelik’ ve ‘babalık’ pornografik birer kavram olarak görülür Toplumsal istikrarın temel güvencesi olan şartlandırma hipnopedya -uykuda eğitim- ile sağlanır. Hipnopedya sayesinde herkes mutludur; herkes çalışır ve herkes eğlenir. “Herkes herkes içindir.”


“Cesur Yeni Dünya”nın önemi yalnızca ardılları için bir standart oluşturması ve karamsar bir gelecek tasarımının güçlü betimlemesiyle değil, aynı zamanda ‘birey yok edilse de süren macerasının’ sağlam bir üslupta anlatılmasıyla da ilgili. Huxley, yapıtını ütopa geleneğinin kuru anlatımının dışına çıkarıp ‘iyi edebiyat’ kategorisine yükseltiyor.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Ekim 2020
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Orijinal Dil : İngilizce
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 272
Barkod : 9789756902165

Kategoriler

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Ümit Tosun

Kapak Tasarım
Şükrü Karakoç

Düzelti - Redaksiyon
Eren Karadağ

Hazırlayan
Savaş Kılıç

Düşünmek iyidir

Yazıldığı döneme göre oldukça isabetli tespitler, aslında günümüz toplumuna da bakacak olursak durumun pek farklı olduğunu söyleyemeyiz. Ömür boyu maruz kaldığımız şeyler, bize verilmiş eğitimler, şunlar bunlar aslında gerçekten bizim seçimlerimiz mi? Kitapta ki bir çok metanın ve durumun günümüz koşullarında birer karşılığı var. Hepimizin vaz geçemediği hatta kölesi olduğu şeyler var. Farklı argümanlarla uyutulan bir toplum bugün gerçekten var. Bir öğretmen olarak aklıma bu kitabı okurken gelen şey şuydu: lisans eğitimimde eğitim bilimleri dersimize giren akademisyenler; ilk yıl eğitim ve öğretim sistemimizin amaçları hakkında anlattıklarından yaptığım şuydu "Devletin ve toplumun istediği bireyi yetiştirmek." Burada kimin ne istediği; oldukça göreceli ve istismara açık. İnsanların boş zamanları olmamalı, olmamalı ki; düşünme ihtiyacı hissederek birşeylerden rahatsızlık duymamalı, düzeni sorgulamamalı. Bugün sahip olduğumuz birçok şey bu güçlü fikrin birer enstrümanı ve sanatçı siz değilsiniz. Bu kitapla beraber yaşamlarınızı ciddi anlamda sorgulayacaksınız.

H
Hazel Caklı  -   19.10.2017
Geleceği gören bir yazar

Yazıldığı döneme göre ileriyi gören ve hayal gücü oldukça zengin birisi yazar. Günümüz şartları göz önüne alınırsa düşünmeyen ve okumayan bir kesim ve kendilerine verilene itiraz etmeden kabul eden insanlar bize hiç de yabancı gelmez. Mutlaka okunması gereken bir distopya.

N
Nilüfer Akdemir  -   04.10.2016
Zekice kurgu, muhteşem öngörü!

Cesur Yeni Dünya'yı üçüncü kez okudum ve bitirdim. Yine çok keyifle okudum, yine çok sevdim.👌 Bu sefer okurken öncekilerde yaptığım gibi sunuş, önsöz ve sonsöz kısımlarını atlamadım, onları da okudum; ve hem Margaret Atwood'un sunuşunu, hem Aldous Huxley'in önsözünü, hem de David Bradshaw'un sonsözünü çok beğendim. Bence kitabı okuyanlar kesinlikle bu kısımları atlamasınlar, çünkü gerçekten iyi yazılmış olan bu bölümler anlatılmak isteneni, verilen mesajı kafanızda çok daha iyi oturtmanızı sağlıyor.Ben Cesur Yeni Dünya gibi okurken bana çok farklı şeyler düşündüren, içinde bulunduğumuz sistemi sorgulatan kitapları seviyorum, bu yazarların zekalarına, kalemlerine, hayalgüçlerine hayran kalıyorum; doğum kontrol hapının icadından bile önce yazılıp cinsel özgürlüğü savunan bir hikaye.. Ve kitaptaki 'herkes herkes içindir' mantığı -eşcinselleri de kapsıyor mu?- sorusu.. Cevabına kitapta değinilmese de, okuduktan sonra kafamı meşgul etmedi değil. Ayrıca bu dünyada insanlar canları istediğinde seks yapabilmelerine rağmen, bedenleri ruhsuz; yani Huxley'e göre 'her şeyin ulaşılabilir olduğu bir dünyada hiçbir şeyin anlamı yok. Eğer distopya okumayı seviyorsanız; ve bu kitabı hala okumadıysanız, bence kesinlikle çok şey kaçırıyorsunuz.

İ
İrem @Mybookheaven  -   19.07.2016
Distopya

Her insanın okuması gereken kitaplardan bir tanesi olduğunu düşünüyorum. Gayet başarılı bir kitap. Yer yer uzayan konuşmalardan sıkılıp kitabı bırakacak gibi olsamda verdiği mesaj ve bize anlatmak istedikleriyle çok başarılı bir distopya . Sıkılsanız dahi okuyun. Pişman olmazsınız.

G
Gökçenur Şahin  -   05.07.2016
Oldukça etkileyici

Huxley etkileyici üslubu ile tüm eser boyunca dikkatinizi üst düzeyde tutuyor. Olayların gidişatı esnasında bir ütopya-distopya içerisindeyken aniden günlük hayatınızdan bir kesitle karşılaşmanız oldukça olağan.

E
Ecem Akarlar  -   23.06.2016
Distopya

Distopyalar her zaman ütopyalardan daha gerçekçi ve inandırıcıdır. Huxley bunu çok güzel resmetmiş...

A
Ahmet Yılmaz  -   05.06.2016
Cesur yeni dünya

Kitabı bitirmeden önsözünü okumayın, "ya biz bu kitabı yazdığımızda 1930 lardı, şimdi tabi size saçma gelebilir bazı şeyler ama değiştirmedik işte" gibi söylemlerle kendini ezikliyor durduk yere. Biz ve 1984 e göre daha iyimser olduğunu söyleyebilirim.

E
Ece Gulubayov  -   04.05.2016
Distopya

Huxley bildiğim kadarıyla Orwel'in hocası. Bana göre kitap içerik olarak Orwel'in 1984'ünden çok daha üst düzeydir fakat Orwel anlatım tarzı olarak (1984ü baz alıyorum) hocasını geride bırakmış. Tabiki çevirmen farkını tartacak kadar dile hakim değilim.

M
Muhammed Topçu  -   27.04.2016
kesinlikle okuyun

en sevdiğim tür distopik türdür ve bu kitapta bu türün hakkını veren güzel yapıtlardan biri , sistemi toplumu o kadar güzel eleştirip anlatmış ki harika zekice ve okuduğunuzda boşa okumuş olmuyosunuz

Ş
Şevval Şaklaroğlu  -   24.04.2016
Cesur Yeni Dünya

Distopya kitapları arasında beğendiğim bir kitap. Olabilecek bir geleceği gözlerinizin önüne seriyor Aldous Huxley. Kitabı okurken öyle bir geleceği isteyip istemediğiniz arasında çelişkide kalacaksınız. Kesinlikle okunması gereken bir kitap.

D
Damla Su Balım  -   16.04.2016
karşıt ütopya

Okuduğum ilk distopya ve kesinlikle beni bu tarz kitaplara yöneltti. Ne olacağını ,neyin ne olduğunu kestiremediğiniz kurgusuyla ağzınızı açıkta bırakabilir. Hiç sıkılmayacağınız ve bi oturuşta bitirmek isteyeceğiniz bir kitap. Biri bana kitap önerisinde bulunmamı istediğinde her defasında ilk olarak önerdiğim kurgusu beni en çok etkileyen kitap. Şiddetle tavsiye ederim.

S
Sümeyra Turan  -   15.03.2016
...

İnsanların laboratuvarda üretildiği, herkesin herkesin olduğu, üretim kalitesine göre sınıflandığı gerçekten cesur bir dünya.

Ö
Özlem Yüksel  -   11.03.2016
Tavsiye

Romanın en başından itibaren, yazarın döneminde neler yaşanıyordu ki böyle bir kurgu ortaya çıktı diye düşündüm. Bebeğin dünyaya geliş mucizesini düşündüm. Hiçbir çaba harcamadan her birey fiziksel ve zihinsel gelişimini farklı şekilde tamamlıyor. Kitapta ise yazar insanları tek tip yapmak için nasıl bir çaba gerektiğini en ince ayrıntısına kadar kurguluyor. Okunmalı.

A
Ayşe Kılıç  -   08.03.2016
Cesur okurlara

Çok iyi bir ütopya. İnsanlar nasıl yönlendirilir, nasıl koşullandırılır çok güzel işlenmiş. Ben kesinlikle tavsiye ediyorum. İnsanın ufkunu geliştirecek ve insanın tekrar tekrar okumak isteyeceği kitaplardan.

C
Coşkun Aydın  -   26.02.2016
Okunması gerek

Farklı tarz,farklı düşünce. .kendimizi sorgulayan bir roman. .mutlaka okunmalı ve tavsiye edilmeli

H
Hakan Savaş  -   18.02.2016

distopya klasiği

F
Fatma Hande Taş  -   10.02.2016
Klasik

Mutlaka okunması gereken bir bilim kurgu klasiği. Çıkartılabilecek çok ders var.

İ
İsmail Bekar  -   04.02.2016
Our Ford

Huxley müthiş bir kelime ustası. Özellikle kitabın altına düşülen notlardan anlaşıldığı üzere bu kitabı mümkünse İngilizce dili ile okumak gerekir. Fordist dönem ile birlikte insanın makineye olan tutkusu ince ince kitapta işlenirken hemen her distopik romanda olduğu gibi burada da "kitaplar ve okumak" sistem için sorun teşkil ediyor. Kitapta kullanılan isimlerin özellikle seçilmesi hoşa giden bir başka ayrıntı. Muazzam bir mizah ile yazılmış ve kesinlikle okunması gereken kitaplar listesinde.

O
Osman Berat Kaya  -   02.02.2016
"Hey cesur yeni dünya ki içinde böyle insanlar var!"

"Hey cesur yeni dünya ki içinde böyle insanlar var!" Yazarın pişmanlığı sonucuyla yazılan ön söz, Çarpıcı bir son ve tüpler. Binlerce tüp içinde yetiştirilen ikiz insanlar. Fakat çok uzaktan bakarsanız ormandaki tüm ağaçlar aynıdır. Peki ormanın içine girerseniz kimisi toplu kimisi yalnız kimisi cılız fakat güzel kimisi heybetli ama kuru ve daha nice farklı çeşit görürsünüz. İşte bu eserde benzerlikler içindeki özelleri göreceksiniz. Özellerin ise arayışına tanık olacaksınız.

M
Musafa İzmirli  -   02.02.2016
okunmalı

sanayi devrimine ithafen yazılmıştır bu roman... insanı sürekli olarak itaat eden makinelere çevirmek isteyenlere karşı yazılmıştır. Ölmeden önce elbet okunmalı..

T
Tunahan Uygun  -   02.02.2016
Cesur Yeni Dünya

Aldous Huxley. Kaleminin keskinliği ve kurgusu ile yüreğimde taht kurmuş yazarlardan. Cesur Yeni Dünya, muhteşem bir ütopya ve distopyanın harmanlanmış şekli. Aslında şimdiki biz'i anlatıyor kitap. Doğuştan beynimize zorla işlenen koşullandırmaların etkisi altında yaşamıyor muyuz ? Bilimkurgu severlerin asla atlamaması gereken bir eser. Herkesin kütüphanesinde olmalı.

C
Cemil Tuğcan  -   02.02.2016
Babil.com  
ISEN