381,30 TL Bu alışverişten kazancınız: 110,70 TL
2 Günde Temin
Babil’in Yorumu

Dünya tarihinin hemen her döneminde hâkim paradigmanın dizginlerini elinde tutan, düzenin kuruculuğunu ve koruyuculuğunu üstlenen süper güç yahut güçler görülür. ABD ve Çin de birkaç yüzyıldır bu kümenin elemanları olarak ön plandalar. Aralarındaki askerî, ekonomik ve teknolojik rekabetten doğan çatışma bütün dünyayı etkiliyor. Dünya siyasetinin en önemli tanıklarından ve ABD siyasi tarihinin etkili isimlerinden Henry Kissinger da bu bağlamda Çin’i anlatıyor kitabında. İki devlet arasındaki ilişkinin mimarı olan Kissinger, yalnızca diplomasiye yönelik hatıralarını ve tecrübelerini anlatmakla kalmıyor, Çin’in tarihine, onu şekillendiren felsefelere dair araştırmalarını da paylaşıyor. Okurunu bunaltmaktan da alabildiğine kaçınıyor bunu yaparken; tutturduğu üslup ve yöntemle uluslararası ilişkilere meraklı okurun iştahını açıyor.

Kitap Hakkında

“Son derece zekice yazılmış bir kitap…

Çin tarihindeki ritim ve örüntüleri ustaca takip ediyor.”

- Michiko Kakutani, The New York Times

“Müthiş bir kitap… Doğu ile Batı arasındaki ilişkilerin şekillenmesinde büyük payı olan Kissinger oldukça sarsıcı, zaman zaman ümit verici ve son derece kesin bir dille bizleri neler beklediğini anlatıyor.”

- Chicago Sun-Times

Bilgece değerlendirmeler içeren bu kapsamlı tarihî analizde Henry Kissinger ilk defa bir ülke üzerine koca bir kitap yazıyor ve yarım yüzyılı aşkın süredir yakından tanıdığı, Batı ile diplomatik ilişkilerini bizzat şekillendirdiği Çin’i en vurucu yönleriyle tanıtıyor. Konfüçyus’un toplumu birleştirici “devlet dini” felsefesinden, modern Avrupa’nın müttefik güçleri ile Çin’in ilk defa diplomatik temasa geçtiği 18. yüzyıla, Çin-Sovyet ittifakının kuruluşu ve çöküşüne, Mao dönemine, Hindistan, Tibet ve Tayvan krizlerine, Kore Savaşı’na, Tiananmen Meydanı katliamına ve Deng Xiaoping öncülüğünde Çin’in ekonomik açılımına kadar birçok dönüm noktasını aydınlatıyor. 88 yaşındaki Henry Kissinger bir dünya diplomasi duayeni ve Çin’e 40 defa diplomatik ziyarette bulunmuş bir ABD dışişleri bakanı kimliğiyle son bölümde Çin’in potansiyel bir süper güç olarak 21. yüzyıldaki rolüne ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunuyor. Çin’in dünya sahnesindeki rolü üzerine 20. yüzyıl dünya siyasetinin başlıca aktörlerinden birinin tecrübesine dayanarak kaleme alınmış benzersiz bir çalışma.
Satın alma gücü açısından hâlihazırda dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan ve önümüzdeki 15 yıl içerisinde dünyanın en büyük ekonomik gücü olması beklenen Çin’i yakından tanımak için bu kitabı mutlaka okuyun.

“Akıcı, çarpıcı… kısmen tarih, kısmen hatırat ve her şeyden öte Çin dış politikasının varsayımları, metotları ve hedefleri üzerine detaylı bir inceleme-araştırma kitabı.”

- The Wall Street Journal

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Sayfa sayısı
  656
 • Yayınlanma Sayısı
  3
 • Ağırlık
  656
 • Boyutlar
  14 x 21
 • Cilt Tipi
  Ciltsiz
 • Kağıt Cinsi
  2. Hamur
 • Yayınlandığı Konum
 • Cep Boy
  Hayır
 • Yayınlanma Tarihi
  4 / 2020
 • Barkod
  9789752563728
   Babil.com
   Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç