196,09 TL Bu alışverişten kazancınız: 52,91 TL
2 Günde Temin

Kitap Hakkında

Her sabah sadece Türkiye’de 18 milyon öğrenci okula gidiyor. Merkezi bütçenin %10’u eğitme ayrılıyor. Okullarda görev yapan öğretmen sayısı 1 milyon 100 bin civarında. Her öğretim yılı başında eğitim kurumları aracılığıyla 21. yüzyıl becerilerinin öğrencilere kazandırılacağı, eğitimde niteliğin yükseleceği söyleniyor. Eğitim Bakanları değişiyor, öğretim programı değişiyor, ders kitapları yenileniyor ama öğretmeninden bürokratına, öğrencisinden velisine hiç kimse eğitimden beklediğini bulamıyor. Eğitimde reformun nasıl yapılacağı konusunda çok fazla anlaşmazlık olmasına rağmen çoğu kişi; değişen değerlere, yaşam tarzlarına, akışkanlığa, demografiye, teknolojiye, ekonomiye ve küreselleşmeye dayalı reform ihtiyacı konusunda hemfikir.

Bilgi üretiminin inanılmaz boyutlara geldiği, neredeyse bilgi enflasyonunun olduğu ve giderek artan bunca bilgi arasında neyin nasıl öğretileceğinin birbirine karıştığı bu dönemde başka bir modele ihtiyaç var: Demokratik okullar.

Demokratik okullar, çocukların doğasının ham enerjisine hükmetmeden ya da onu yıkmadan öğrenmek için tasarlanmış bir yöntem. İlhamını günlük yaşamdan alan demokratik okullar, küçültülmüş gerçek bir dünyadır.

Hemen hemen tüm demokratik okullar, resmi okul sistemleri içinde değil, tabandan gelen çabalar ile kurulmuştur. Demokratik okullar, günümüzün iktidar tarafından yönetilen, 

genellikle müfredata, sınıflara ve tahakküme dayalı okul sistemlerine pek uymaz. Buna karşılık demokratik okulların işleyişi, demokratik toplumlar gibi tabandan köklenir. 

Çeşitli demokratik okulların ortak noktası, öğrencilerinin örgün bir demokraside, demokratik bir toplumda, özgür ve sorumlu bir yurttaş deneyimi yaşamalarıdır. En önemlisi de okulu öğrenciler yönetir.

1984'te açılan Circle Okulunun kurucusu Jim Rietmulder, 40 yıllık deneyimini Çocuklar Okulu Yönettiğinde kitabında topladı. Kendi iki çocuğunu da demokratik okullarda okutan yazarın deneyimi bu sayede çift yönlü oldu; öğretmen ve veli. Bu kitapta, diğer demokratik okullarla karşılaştırmalar yaparak demokratik okullardaki eğitim yaklaşımından karar alma süreçlerine, okulda bir günün nasıl geçtiğinden okulun tüzüğüne kadar tüm deneyimini en ince detayına kadar aktardı.

Rietmulder, çocukları için eğitimde daha iyi bir yol arayan yeni nesil ebeveynlere, öğretmenlere ve öğrencilere, şu anda demokratik ya da alternatif bir okulda çalışan ve neler olup bittiğine dair anlayışlarını derinleştirmek isteyen eğitim emekçilerine ilham veriyor.

En önemlisi okulları dönüştürmeye yardımcı olabilecek umut verici gelişmelerin peşine düşmemiz için hepimize umut ve güç veriyor. Bize düşense onun sesine kendi sesimizle paydaş olmak.

Jim Rietmulder

Jim Rietmulder, 34 yıldır çalıştığı Pennsylvania, Harrisburg’daki öncü bir demokratik okul olan Circle Okulunda kurucu personel ve eğitimcidir. Onun desteğiyle Circle Okulundaki öğrenciler, daha büyük bir dünyanın küçültülmüş bir versiyonunda özgürlüğü ve sorumluluğu pratikte uygulayarak yaşam, özgürlük ve mutluluk arayışı konusunda uzmanlaşırlar. Jim ayrıca öğrencilere üniversite sınavlarına girmeleri için ders verir, bir araya gelen karma yaşta öğrencilerle her fırsatta futbol oynar ve günübirlik Eleştirel Düşünme ve Tartışma Grubu kurar. Circle Okulundan önce ve okulun kuruluşu ile örtüşen süreçte Jim, bir tarih dergisi editörü, iş analisti, bağımsız yazılım geliştiricisi ve üreticilerin yönetim danışmanıydı. Jim, okulun ortak kurucusu olan Beth L. Stone ile evlidir ve iki Circle Okulu mezununun babasıdır. Kendisi Lewisberry, Pennsylvania’da yaşamaktadır.

Surya Eylem Eyigürbüz

1978 İstanbul doğumlu Surya Eylem, 14 yaşında ailesi ile beraber Londra’ya yerleşmiş ve 16 yıl orada ikamet ettikten sonra 2008 yılında Türkiye’ye geri dönmüştür. Middlesex Üniversitesi İngilizce Dil Öğretmenliği ve İngilizce İletişim mezunu olan Surya Eylem, Londra’da 14 dilde tercümanlık ve çevirmenlik hizmeti veren Article’ın kurucu üyeliğini ve yöneticiliğini yapmış, Londra’daki Konut Birliklerine ve kâr amacı gütmeyen toplum kuruluşlarına tercümanlık, çeviri ve danışmanlık hizmeti vermiştir. 2000 yılında sağlık sorunları nedeni ile yoga ile tanışan Surya Eylem, Türkiye ve Hindistan’da eğitmenlik eğitimlerini tamamlamış şu an yoga, meditasyon, enerji tıbbı ve alternatif şifa teknikleri ile ilgilenmektedir.

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Yayınlanma Tarihi
  4 / 2023
 • Yayınlanma Sayısı
  1
 • Sayfa sayısı
  344
 • Ağırlık
  344
 • Boyutlar
  13.5 x 21
 • Cilt Tipi
  Ciltsiz
 • Kağıt Cinsi
  2. Hamur
 • Yayınlandığı Konum
  Türkiye
 • Cep Boy
  Hayır
 • Barkod
  9786258309362
   Babil.com
   Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç