Babil.com
Dr. Derviş Eroğlu Siyaset, Spor ve Kıbrıs’ta Mücadele % 30indirim

Dr. Derviş Eroğlu Siyaset, Spor ve Kıbrıs’ta Mücadele

Ali Akbaba, Ulvi Keser

Hiperlink Yayınları

38,00 TL 26,60 TL
 
0/5 (0 kişi)
2 iş gününde temin

Kıbrıs sorunu yıllardır süregelen, kanayan bir yara olarak hem Türkiye’nin hem de Kıbrıs Türk’ünün dünya kamuoyunda her attığı adımda karşısına gelen kronik bir sorun olmuştur. Kıbrıs anlaşmazlığının her ne kadar Rum-Yunan ikilisi tarafından 1974 Mutlu Barış Harekâtı ile başladığı savunulsa da tarihi hakikatler bunun 18. yüzyıla kadar dayandığını ortaya koymaktadır.

Mesele ada üzerinde bir egemenlik paylaşım sorunu olmuş olsa bile, her iki halk tarafından anlaşmazlığın giderilmesi yönünde ortaya konan görüş farklılıklarının, esasen KKTC hükümetlerinin seçim politikalarında farklı algılamalar çerçevesinde ele alındığı ve buna istinaden bakış açılarının sağ veya sol deyimi çerçevesinde şekillendiği görülmüştür.

Bunun sonucunda, KKTC’deki siyasi partilerin soruna bakış açıları müzakere süreçlerinde farklı söylem ve adımların atılmasında katalizör rol oynadığı gözlemlenmiştir. Bu çalışmada özellikle de 2010 yılında KKTC Cumhurbaşkanı olarak seçilen Dr. Derviş Eroğlu’nun Kıbrıs meselesine bakış açısı ile müzakere sürecindeki konumu irdelenecektir. Bu bağlamda, Dr. Derviş Eroğlu’nun hayatı, siyasi yaşamı, Kıbrıs Türk Mücadele dönemi ve sonrası, kendi ağzından çıkan söylemleri bu çalışmanın ana konusu olmuştur. Bu çalışmanın başlangıç aşamasında Kıbrıs Türk Mücadele tarihinde bir “Hasan Tahsin; Dr. Derviş Eroğlu” konusu irdelenmek üzere yola çıkılmış, daha sonra müzakere süreci bağlamında Derviş Eroğlu dönemi ve selef cumhurbaşkanlarının karşılaştırılması Türk mücadele tarihi çerçevesinde dünden bugüne olup bitenler de dünden bugüne ne olup bittiğini hatırlamak bağlamında konuya dâhil edilmiş ve Dr. Derviş Eroğlu kimliği çerçevesinde bir Kıbrıs araştırma konusu ortaya çıkmıştır. 18 Şubat 2016 tarihinde Dr. Derviş Eroğlu ile Lefkoşa Dereboyu’ndaki ofisinde yapılan mülakatta da bu konu üzerinde durulmuştur.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Aralık 2020
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 203
Barkod : 9786052817643
Babil.com  
ISEN