ÜYE OL        GİRİŞ   
Eğil Dağlar % 20indirim

Eğil Dağlar

Yahya Kemal Beyatlı

Fetih Cemiyeti Yayınları

28,00 TL 22,40 TL
Stoktan Teslim

“Felâketin bin acısına mukabil bir hayrı da olmaz olur mu? Yunanlılar bin seneden beri Hudâvendigâr toprağına kök salmış olan Türklüğün köklerini koparmaya savaşırken o topraklar altında yatan ilk Türk beylerini, ilk İslâm şehitlerini, ilk Osmanlı padişahlarını uyandırdılar. ( ... ) Bu saat Hudâvendigâr toprağına doğru bütün Anadolu'da öyle önüne geçilmez bir yürüyüş var, Tesalya ovalarını inleten meşhur türkü bütün Anadolu vadilerinden geliyor:
Eğil dağlar eğil üstünden aşam
Yeni talim çıkmış varam alışam!”

Eğil Dağlar'daki yazılar gün gün İstiklâl Harbi'nin nabzını tutmaktadır. Bazen Batı devletlerin tutumu, bazen Yunanlıların ve Yunan ordusunun durumu , bazen Ankara hükûme ,bazen kamuoyunun konuya bakışı, bu yazılarda ele alınmaktadır. Yahya Kemal'in İstiklâl Harbi yıllarında ne kadar isabetli düşüncelere sahip olduğunu gösteren bu yazıların, Milli Mücadele'nin lideri Gazi Mustafa Kemal Paşa tarafından kesilip saklandığı ve daha sonra Yahya Kemal'e gösterildiği artık bilinmektedir.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Eylül 2018
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 335
Barkod : 9789757618515
İstiklal Harbine Dair

Yahya Kemal burada karşımıza bir nasir olarak nesir yazarı olarak çıkmış. Dili gayet akıcı ve döneme ışık tutan ifadeleri var. Meraklılar okuyabilir, şiirle ilgili bir şey yok pek, İstiklal Harbi dönemi yazıları.

S
Sercan Ceylan  -   28.04.2016
güzel

Edebiyatın babası diyebiliriz. Kitapları çok güzel.

E
Erdal Koyunsever  -   01.03.2016
Yazarın Köşe Yazıları

Kitap yazarın zamanında yazdığı köşe yazılarından oluşuyor. Geçmiş zamandaki olayları şimdi ile karşılaştırmak ve o işgal döneminin ruhunu kavramak için güzel bir eser. Yahya Kemal'i tanımak için güzel bir kaynak. Kİtapta eski kelimeler var ama çoğu dipnot olarak sayfa altında beirtilmiş bu güzel bir özellik

K
Kerem Adıgüzel  -   06.02.2016
Babil.com