22,50 TL Bu alışverişten kazancınız: 13,50 TL
2 iş gününde temin Standart Teslimat : 08-09 Aralık
Babil’in Yorumu

Claire Keegan, Türkçeye çevrilen ilk kitabı Mavi Tarlalardan Yürü ile çok etkilemişti okurlarını; özenli üslubu ve öykülerini kurarken sergilediği yeteneğiyle dikkat çekmişti. Emanet Çocuk’la da onu tanıyan okurdaki yerini perçinlerken, kendisiyle ilk kez tanışacaklara da yoğun bir edebiyat tecrübesi vadediyor. Küçük bir kız çocuğunun zihnine misafir ediyor okurunu Keegan; ürkekliğine, yabancılığına, sevgisizliğine, sürprizli içgörüsüne ortak ediyor. İrlanda’nın büyülü doğasında bir yaz mevsimi boyunca gezintiye çıkarıyor. Bunu yaparken zahmetli söz oyunlarına, kurmacanın çetrefilli sapaklarına da gönül indirmiyor; derdini özlü bir biçimde anlatıyor. Emanet Çocuk, aileye, yuvaya, sevgiye ve şefkate dair vurucu bir hikâye.

Kitap Hakkında

Artık yana devrilmekte olan güneşin ışıkları, suya yansıyan bizi eğri büğrü gösteriyor. Bir an korkuyorum. Buraya ilk geldiğimdeki o çingene çocuğu gibi değil de, şimdiki gibi temiz, başka giysiler içinde ve arkamdaki kadınla beraber olduğumu kabullenene kadar bekliyorum. Tası suya daldırıp dudaklarıma götürüyorum. Su daha önce hiç içmediğim kadar soğuk ve temiz: Babamın bırakıp gidişinin tadı var suda; hiç orada olmayışının, gittikten sonra bana ait hiçbir şeyin olmayışının tadı. Tası yeniden daldırıp güneşin suda yansıdığı yere kadar kaldırıyorum. Altı yudum içip, utancın ve sırların barınmadığı bu yerin, şimdilik, yuvam olmasını diliyorum. 

1980’lerin başında, İrlanda kırsalındayız. Küçük, isimsiz bir kız çocuğu, kendi ailesi tarafından daha önce hiç tanışmadığı çocuksuz Kinsella çiftine bırakılır. “Emanet çocuk”, yeni ve geçici evindeki ilk günlerinden itibaren kendi iç dünyası ve duygularını tanımanın yanı sıra, “aile” ve “ev” denilen şeylerin daha önce hiç tecrübe etmediği olanaklarını, özellikle de dalgalı yaşam denizindeki yol göstericiliğini ve iyileştirici yanlarını da keşfetmeye başlar. 

Çağdaş İrlanda edebiyatının en parlak isimlerinden Claire Keegan Emanet Çocuk’ta, bir kız çocuğunun gözünden İrlanda’nın yemyeşil vadileri ve parlak gökyüzüyle bezeli pastoral yaşamını, hırçın rüzgâr ve dalgalarla falezler misali yontulmuş taşra insanlarını son derece dokunaklı ve yalın bir dille anlatıyor.

“Emanet Çocuk’ta görkemli bir dizi biçimsel güzellik, derin ve verimli bir yetenek tarafından resmediliyor. Claire Keegan, okuyucuya basit hikâye diye bir şey olmadığını ve sanatın insan yaşamı için ne kadar elzem olduğunu hiç unutturmuyor. Keegan doğru kelimeleri seçme konusunda heyecan verici bir içgüdüye sahip; yaşamın sonsuz ihtimallerine ve kesinliğine karşı sabırlı bir özen göstermekte ise son derece mahir.” Richard Ford

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Baskı sayısı
  1
 • Sayfa sayısı
  80
 • Ağırlık bilgisi (gram)
  80,00
 • Cilt durumu
  Ciltsiz
 • Kağıt cinsi adı
  2. Hamur
 • Ürün formatı adı
  Kitap
 • Barkod
  9786257027144
 • Basım tarihi
  Nisan 2021
 • Basım yeri
  İstanbul / Türkiye
 • Boyutlar
  12,80cm x 19,70cm

Öne Çıkan Yorumlar

 • Furkan Can Yelkenci

  19 Ocak 2022, Çarşamba

  1. Sevgiden yoksun ve gelir düzeyi düşük bir ailede büyüyen bir çocuğun sevgi ve şefkati gördüğü yeni bir aile ile buluşması ele alınmış. Kitap biterken, okuyucuda duygu yüklü ve buruk bir hissiyat bırakıyor. Kitabın oldukça sade bir dili var. Kısa, dinlendirici ve zihni çok yormadan tek solukta okunabilir.

  2. Devamını Oku
 • H**** K*******

  27 Eylül 2021, Pazartesi

  1. Emanet Çocuk’u şu üç kelimeyle anlatabilirim: Güzel, hüzünlü ve ürkütücü. Claire Keegan, büyük başarısını ve yeteneğini gözler önüne seriyor ve şaşırtıcı bir duygusal derinlik hikayesiyle baş başa bırakıyor okurunu. Onun hikayeyi anlatma şekline hayran kaldım. Küçük bir kız çocuğu, evine ne zaman döneceğini bilmeden, İrlanda kırsalındaki bir çiftlikte koruyucu ebeveynlerle birlikte yaşamaya gönderiliyor. Burada daha önce hiç tatmadığı şefkatle karşılaşan kızın ailesi hakkında ufak ufak bilgiler vererek büyük resmi tamamlamak keyif vericiydi benim için.

  2. Devamını Oku
 • seren yolcu

  17 Eylül 2021, Cuma

  1. Emanet Çocuk, Behlül Dündar çevirisi. Bunu bir kenara koymak lazım. Kendisini “kitapönerisi” isimli bloğundan beri takip ettiğim, çok lezzetli çevirilere imza atmış biri. Aynı zamanda Jaguar Yayınları’nı yönetiyor. Birbirinden enfes seçimleri, keşfedilmemiş hazineleri bir bir seçip Türkçeye kazandırıyorlar Jaguar ekibi olarak. Gelelim Claire Keegan’a. Bildiğim kadarıyla Türkçedeki ikinci kitabı. Küçük bir kitap, novella demişler tür için. Son yıllarda böyle hap kitaplar çok çevrilir oldu. Tembel okura iyi geliyor. Bir yandan da öykü gibi bir kesit olmayıp pek çok duyguyu yoğun bir şekilde yaşatıyor olması da başka bir tarafı. Konusu klasik, maddi sıkıntılar nedeniyle başka bir aileye verilen bir kız çocuğunun aile duygusunun içine doğduğu aileden birlikte yaşadığı aileye evrilmesi. Kitap aile kavramını kurcalıyor, sade bir dille, yalın bir şekilde.

  2. Devamını Oku
Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç