ÜYE OL        GİRİŞ   
Evrenin Mantığı % 25indirim

Evrenin Mantığı

Einstein Yanılıyor Mu Acaba?

Vahit Okumuş

O2 Yayıncılık

13,89 TL 10,42 TL
2 iş gününde temin

Güneş bağımsız olarak, kendi devinimini belirli bir süre içinde tamamlamaktadır. Bu süre, zamanın süresi değildir. Güneş kendi dönüşü ile vakitleri belirleyen süreyi var eder. Bizim saat ile ölçtüğümüz, bu vakit aralıklarının süresidir. Zaman; var olan ve suyun denizleri kapladığı gibi âlemi kaplayan, duyularla algılanamayan, sadece etkileri ile bize varlığını hissettiren boyuttur. Hareket(hız), sabit bir nokta varsa algılanır. Zamanı kıyaslayacağımız bir noktanın varlığının olduğunu sanmıyorum, en azından benbilmiyorum. Kıyaslanacak bir nokta yoksa zamanı ancak gösterdiği etkilerle algılayabiliriz.

Einstein kütle ve boyutların değiştiğini formülle izah etmeye çalışmış:

M(kütle)=Mo(1/1-V/C) Buradaki M, Mo kütleyi ifade eder. Ayrıca bu formülde V=kütlenin hızı, C= ışık hızıdır. Einstein kütle formülünde M0’ı ağırlık olarak almamış. Bu formülde ışık hızı sabittir. Değişen kütlenin hızıdır. Kütlenin reel bir hızı olduğu gibi,izafi hızı da vardır. Vg=cismin dışarıdaki herhangi bir gezegen de ki sabit bir noktaya göre hızı olsun, (Vi)’de cismin üzerinde bulunduğu gezegende ki sabit bir noktaya göre hızı olsun,Cismin dışarda ki gezegene göre hızı V=Vg+Vi’ye eşittir. Cismin bulunduğu gezegenin yavaşlaması durumun da , cismin toplam hızı ile dışardaki gezegene göre hızı azalır. Fakat kendi gezegeninde ki sabit noktaya göre hızı değişmez. 

Cismin gezegeninde ki sabit bir noktadan bir noktaya gitmesinde ki süre farklılıkları gezegenin hızına bağlı değildir. 

Gezegenin hızının değişimini bu nedenden dolayı algılıyamıyoruz. Dünya’nın bir hızı varmıdır.varsa sabit bir noktamız olmadığı için hızında ki değişimleri algılamak olanaksızdır. Gezegenin bir hızı varsa , cisim gezegendeki sabit noktaya göre sabit kalsada hızı olacaktır. Einstein’ın kütle değişim formülüne baktığımızda formülde kullanılan hızın, toplam hızmı, yoksa sabit bir noktaya göre ölçtüğümüz hızmı belli değil.

Einstein'in kütle förmülü acaba yanlışmı?.. Eksik mi?

 

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Eylül 2013
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,50 x 19,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 174
Barkod : 9786055329297

Katkıda Bulunanlar

Editör
Mehmet Rıfkı Okumuş

Kapak Tasarım
Özkan Artaş

Babil.com