Ezbere Yaşayanlar

Vazgeçemediğimiz Alışkanlıklarımızın Kökenleri

5,0
1 değerlendirme
47,40 TL Bu alışverişten kazancınız: 12,60 TL
Stoktan Hemen Teslim Standart Teslimat : 03-07 Şubat
Babil’in Yorumu

Tarihe, edebiyata, kültüre, teknolojiye, siyasete; kısacası hayata dair ezberlerimiz, genellikle güvenilir kaynaklardan edinilmediği için gerçeğin çok uzağında kalan birer “popüler malumat” durumundalar. Hızın geçer akçe olduğu günümüzde, doğru bilgiye ulaşma imkânları çok çeşitli olmasına rağmen bu yönde bir alışkanlığın geliştiğini söylemek zor. Bu meseleyi en çok dert edinen isimlerden biri olan tarihçi akademisyen Emrah Safa Gürkan, Ezbere Yaşayanlar’da insanın bu olumsuz eğiliminin tarihsel kökenlerine doğru bir yolculuğa çıkarıyor okurunu. Klasik bir tarih çalışmasından ziyade antropolojiye yakın duran çalışma, verdiği sayısız örnekle ezberciliğin ve mantıksız davranışların zaman içinde nasıl büyüyüp serpildiğini, neden onlardan bir türlü kurtulamadığımızı açıklıyor.

Kitap Hakkında

“Özgünlük” ve “yeni”nin sürekli övüldüğü bir çağda, detaylarda ne kadar ayrışsak da, temelde birbirimize çok benziyoruz. Sadece birbirimize benzemekle kalmıyoruz; bizden önceki nesillerden de o kadar farklı değiliz. Teknolojinin ve modernitenin getirdiği tüm yeni imkânlara rağmen birçok alışkanlığımızdan vazgeçemiyoruz. Benzer durumlarda benzer tepkiler gösteriyor, âdeta ezbere yaşıyoruz. Ve bunu değişmediğimizin pek de farkında olmadan yapıyoruz.

Gözlemlemenin, sorgulamanın, tutarlı fikirler geliştirmenin sancılı sürecine katlanmaktansa reklamvari sloganlarla özgünlüğü yakalayabileceğimizi sanıyoruz. Ve sonunda her tembel öğrenci gibi sınıfta kaldığımızda hocayı suçluyoruz.

İşte Ezbere Yaşayanlar, bir türlü vazgeçemediğimiz alışkanlıklarımızın tarihî arka planıyla birlikte antropolojik, sosyolojik ve psikolojik kökenlerini irdeliyor.

Bizim gibi olmayanlara neden tahammül edemiyor, yabancıdan ve farklıdan neden korkuyoruz? İnsanları niçin konuşma tarzına göre yargılıyor, argo kullananlara ya da aksanlı konuşanlara niçin yukarıdan bakıyoruz? Şu rasyonalite çağında neden hediye alıyoruz ve birbirimize bir şeyler ısmarlıyoruz? Niçin dedikodu yapmaktan vazgeçemiyoruz? Son elli yılda birçok hak edindikleri halde kadınlar neden erkeklerden farklı meslekler tercih etmekte ısrar ediyor? Bunca bilimsel gelişmeye rağmen neden hâlâ fala ve büyüye inanıyoruz?

Yukarıdaki sorulara cevap ararken anekdot denizinde boğulmadan diyardan diyara koşup çağdan çağa savrulacağız. Taş Çağı’ndan modern zamanlara, Kalahari Çölü’nden Trobriand Adaları’na, Güney Sudan’dan Alp Dağları’na, Çin’den Aztek diyarlarına keyifli bir yolculuğa çıkmaya, Evliya Çelebi’den Torquemada’ya, James Cook’tan Şamhat’a, Kraliçe Njinga’dan İmparatoriçe İrene’ye, konuşan şempanzelerden Akıllı At Hans’a, yamyamlardan hadımlara birçok ilginç karakterle tanışmaya hazır mısınız?

Ezbere Yaşayanlar’da iki yüz bin yıllık insanlık mirasının ortaya koyduğu birbirinden değişik toplum ve kültüre yönelerek davranışlarımızı şekillendiren ana etmenleri inceleyecek; kültürle biyoloji, geçmişle gelecek, gelenekle yenilik arasındaki çekişmeyi merkeze alarak, şartların alışkanlıklarımızı ne noktaya kadar değiştirebildiğini tetkik edecek ve doğamıza ne kadar hükmedebildiğimizi göreceğiz.

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Baskı sayısı
  1
 • Sayfa sayısı
  400
 • Ağırlık bilgisi (gram)
  321,00
 • Cilt durumu
  Ciltsiz
 • Kağıt cinsi adı
  2. Hamur
 • Ürün formatı adı
  Kitap
 • Barkod
  9786258431131
 • Basım tarihi
  Ocak 2022
 • Boyutlar
  13,50cm x 21,00cm

Öne Çıkan Yorumlar

 • T***** B*******

  11 Ocak 2022, Salı

  1. İletişim çağının en sıkıntılı konularından birine dair böyle bir çalışma yapılmış olması sevindirici. Fakat yeterli olduğu söylenemez. Bu konuda evrensel bir bilinç oluşturmak adına alınacak çok mesafe, yapılacak çok iş var.

  2. Devamını Oku
Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç