21,75 TL Bu alışverişten kazancınız: 7,25 TL
Stoktan Hemen Teslim Standart Teslimat : 25-27 Eylül
Babil’in Yorumu

Fatih Harbiye, iki ayrı dünyanın, Doğu ile Batı’nın temsilidir. Doğu kültürünün içinde doğmuş, konservatuarda ud eğitimi alan Neriman’ın, mensubu olduğu kültürle iftihar eden babası Faiz Bey’in, uzatmalı nişanlısı Şinasi’nin hayatları, yine konservatuardan Macit’in yolunun Neriman’ın hayatına değmesiyle değişime uğrar. Neriman Beyoğlu’nda, Harbiye’de yaşanan ışıltılı hayat tarzına imrenerek yaşadığı muhitten, evlerinden, babasın­dan, Şinasi’den ve hatta Doğuyu temsil ettiğini düşündüğü kedisinden bile nefret etmeye başlar. Peyami Safa, bu klasikleşen romanında iki dünya arasında sıkışıp kalan genç kızın üzerinden aynı coğrafyada yaşanan derin kültür çatışmasını hikâye ediyor. 

Kitap Hakkında

Darülelhan’ın (Konservatuvarın) alaturka kısmında ud eğitimi alan Neriman, mensup olmakla iftihar ettiği Doğu kültürünü çok seven babası Faiz Bey’le on beş yaşından beri Fatih semtinde oturmaktadır. Yine bu semtte ta­nıştığı, babasına çok benzeyen ve Darülelhan’da kemençe eğitimi alan Şinasi ile yedi yıldır nişanlı­dır. Bütün mahalle, tahammül sınırlarını zorlayan bu nişanlılık ilişkisinin evlilikle bitmesini beklemektedir. Ancak Neriman’ın Darülelhan’da tanıştığı Macit, onun içinde yer etmiş Batılı bir hayat yaşama isteğini uyandırır. Neriman, Beyoğlu’nda, Harbiye’de yaşanan ışıltılı hayat tarzına imrenerek yaşadığı muhitten, evlerinden, babasın­dan, Şinasi’den ve hatta doğuyu temsil ettiğini düşündüğü kedisinden bile nefret etmeye başlar. Tramvay yoluyla birbirine bağlanan ama birbiriyle bağdaşması mümkün olmayan iki semt, Fatih ve Harbiye, aynı coğrafyada yaşanan bir kültür ve zihin geriliminin cepheleridir. Türk edebiyatının en üretken kalemi Peyami Safa, televizyon dizilerine de konu olan Fatih-Harbiye romanında toplumumuzun yaşadığı asrîleşme (çağdaşlaşma) sancılarına eşyalar, şahıslar, kurumlar ve mekânlar üzerinden ayna tutmaktadır.

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Baskı sayısı
  83
 • Sayfa sayısı
  128
 • Ağırlık bilgisi (gram)
  128,00
 • Cilt durumu
  Ciltsiz
 • Kağıt cinsi adı
  2. Hamur
 • Ürün formatı adı
  Kitap
 • Barkod
  9789754370232
 • Basım tarihi
  Ekim 2020
 • Basım yeri
  İstanbul / Türkiye
 • Boyutlar
  12,00cm x 19,50cm

Öne Çıkan Yorumlar

 • A** V****

  21 Mart 2016, Pazartesi

  1. Hakikaten de Doğu-Batı arasında kalmış tipleri ortaya döken en iyi eserlerden biri. Bir tarafta ananeyi,doğuyu temsil eden Fatih semti ve Neriman karakteri, diğer tarafta Batıyı temsil eden Harbiye semti ve Macid. Ve bunların arasında sıkışmış Şinasi. Ve keman,ud. Köpek ve kedi. Okumalı.

  2. Devamını Oku
 • seren yolcu

  17 Eylül 2021, Cuma

  1. Peyami Safa’yı sevmeyen var mıdır? Dili su gibi akar, hikâyeleri çok gerçek çok bizdendir, hatta daha serüven içeren romanlarında bile kurgunun gerçeğe çok güzel oturduğunu görürüz. Fatih Harbiye romanı da çok iyi bir Doğu-Batı çelişkisi hikâyesi anlatılır. Ancak bir kadın üzerinden… Özenti olan kadın, kana kadın, kendini kaybeden kadın. Hayır cinsiyetçi değilim. Çünkü bu romana özel değil. Belki de Peyami Safa’da belki en çok sevmediğim şey, kadın kahramanlarına giydirdiği karakter esbabı. Onun kadınları hep maddi fırsatlarla gözü dönen, duygusal olarak çabucak düşkünleşen kadınlar; mantıklı güçlü kadınlar değiller. Safa’nın kadınlardan çektiğini düşünerek ona hak vermek isterdim ama tarihte kadın nefreti taşıyan bunca yazar olmasaydı… Ya da kişisel kinimizin sanatın üzerine çıkmasına müsaade etmeyi insaflı bulamıyorum.

  2. Devamını Oku
Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç