ÜYE OL        GİRİŞ   
Fausto Zonaro - Sarayın Son Başressamı % 30indirim

Fausto Zonaro - Sarayın Son Başressamı Ciltli

İkbal'den İdbara

Fatma Ürekli

İş Bankası Kültür Yayınları

111,11 TL 77,78 TL
Stoktan Teslim

Osmanlı İmparatorluğu’nda köklü değişikliklerin yaşandığı 19. yüzyılda, kültür ve sanat oldukça önemli yer tutar. Resim sanatı, en büyük itibarı görür ve Avrupa’dan getirilen ressamlar sarayda istihdam edilir. Bu yüzyılın sonlarına doğru sarayda görevlendirilen ressamlardan biri de İtalyan asıllı Fausto Zonaro’dur. 1891’de İstanbul’a gelen Zonaro, 1896’da II. Abdülhamid tarafından Yıldız Sarayı’nın başressamlığına getirilir ve bu görevi on dört yıl sürdürür.

Sanatının zirvesini yaşadığı bu yıllarda pek çok esere imza atar, sergiler açar ve aynı zamanda resim dersleri verir. Padişahın iradesiyle kurulan silah müzesinin komisyonunda yer alan Zonaro, Osmanlı askerlerini resmederek bir albüm halinde saraya sunar.  27 ayrı suluboya resmin yer aldığı “Osmanlı Askerleri Albümü” bu kitapta ilk defa yayımlanıyor.

II. Abdülhamid’in tahttan indirilmesiyle İtalya’ya dönmek zorunda kalan Zonaro’nun sanat yaşamı, ailesiyle birlikte İstanbul’da bulunduğu on dokuz yıl, burada geçirdiği son zamanlarına dair bilinmeyenler ve İtalya’ya döndükten sonra yaşadığı hayal kırıklıkları. Bugüne dek yayımlanmamış arşiv belgeleri ile ressamın pek çok çalışmasının yer aldığı Sarayın Son Başressamı Fausto Zonaro, dönemin idari kadrosunun sanata ve sanatçıya yaklaşımına da ışık tutuyor.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltli
Basım Tarihi : Ekim 2017
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 19,00 x 28,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : Kuşe
Sayfa Sayısı : 372
Barkod : 9786052952467

Katkıda Bulunanlar

Babil.com