ÜYE OL        GİRİŞ   
Frankenstein % 25indirim

Frankenstein

Frankenstein or Modern Prometheus

Mary Sheley

İthaki Yayınları

22,00 TL 16,50 TL
2 iş gününde temin

“Frankenstein, günümüz bilimkurgusunun başlangıç noktası.”

- Stephen King

“Frankenstein’ın başarısı, insanlığın sonu gelmeyen korkularından biri olan tehlikeli bilgiye karşı korkuyu yeniden ortaya koymasında saklı.”

- Isaac Asimov

“Sevgi uyandıramıyorsam, korku salacağım, özellikle de sana çünkü söndürülmez bir nefret duyuyorum yaratıcıma.”

Mary Shelley yaşadığı dönem, bulunduğu çevre ve geldiği aile sebebiyle edebiyat tarihinin nevi şahsına münhasır yazarlarından biri olsa da ona ölümsüzlüğü getiren şey “yaratıcılığı”. Shelley’nin iki asır önce kaleme aldığı Frankenstein pek çoklarınca ilk bilimkurgu eseri olmasının yanı sıra gotiğin, korkunun hatta romansın bir araya geldiği gerçek bir edebiyat klasiği. Eserden daha büyük popülariteye ulaşan, kişinin kendi yaratımı tarafından yok edildiği “Frankenstein Teması” ise hem kültürümüzün önemli bir parçası hem de Shelley’nin izlerini takip eden pek çok yazarın çıkış noktası.

Doğanın sınırlarını zorlamaya kararlı olan genç bilim insanı Victor Frankenstein ceset parçalarını birleştirip uzun çalışmaları sonucunda yaratığına can verir. Başlangıçta nezaket ve iyilik dolu olan canavar, toplumun zulmünden dolayı gün geçtikçe acımasızlaşır ve onu terk eden yaratıcısından intikam almaya karar verir.

Yaratıcının, yaratımına karşı bir sorumluluğu var mı? Yoksa canavar dünyada yalnız bırakıldığı için intikam aramakta haklı mı?

Frankenstein, bilimkurgunun Aydınlanması.

Neil Gaiman’ın sunumuyla

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Temmuz 2018
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Orijinal Dil : İngilizce
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 256
Barkod : 9786053752004

Kategoriler

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Orhan Yılmaz

Editör
Alican Saygı Ortanca

Katkıda Bulunan (İçerik)
Tuğçe Nida Sevin
Ozan Korkut

Geren ve iştah açan bir kitap...

Yazıldığı dönem düşünülürse, kadınlar için reformların dahi dillendirilmediği bir ortamda Mary Sheley'in böyle bir kitabı kaleme alabilmesi ve kendini kabul ettirebilmesi çok güzel. Bütün bunların yanı sıra kitabın yüzyıllar sonra bile günümüzde hala ilgiyle okunabilmesi ve fantastik-bilim kurgu türünün de ilk örneklerinden biri olması yine dikkat çekici. Arka planında derin bir felsefe yatan insan-yaratıcı ve insan-insan ilişkileri açısından da siz de farklı çağırışımlar yapabilecek bir kitap. Bu klasik ve fantastik kitabı okuyun derim.

U
Umut Ulaş Tarhan  -   19.05.2016
Babil.com