Kitap Hakkında

Gaziantep Mutfağı geçmişten itibaren Türk yaşam şeklinin, Türk beslenme alışkanlıklarının ve kültürel etkileşimlerin bir sentezi sonucu sürekli zenginleşerek; başta sağlık olmak üzere, kullanılan et, sebze, meyve, yoğurt ve kışlık kurutulmuş malzemeleri ile yüzyıllar boyu süren lezzet ve birikimiyle günümüze kadar ulaşabilmiştir. Orta Asya, Mezopotamya ve Akdeniz mutfaklarının birleşimi olarak değerlendirebileceğimiz Gaziantep mutfağı; baharat, zeytinyağı, et ve tahıl çeşitleriyle birbirinden lezzetli geleneksel tatlar içeren 500 çeşide yaklaşan bir yemek yelpazesine sahiptir.

Dünya mutfağında kendi şehir adıyla anılan ender mutfaklardan biri olan Gaziantep Mutfağı’nda yer alan yemekler, daha önce Dört Mevsim Gaziantep Yemekleri adıyla Gazikültür A.Ş. tarafından yayınlanmıştı. Yayınladığımız bu kitabı uzun uğraşlar sonucu İngilizceye çevirterek okuyucuyla buluşturmuş olduk. İngilizce yemek kitabı Gastroantep Festivali’nde yabancı şefler tarafından da büyük beğeni topladı. Gaziantep yemekleri yurtdışında da artık birebir adları ve tarifleriyle yerini alarak dünya yemek literatürüne girmiş oldu. Yüzyıllardır geleneksel lezzetinden ve yapılış tarzında bir şey kaybetmeden günümüze kadar ulaşan bu lezzet zenginliği, artık Türkiye dışında da rahatlıkla yapılabilecek duruma gelmiştir.

UNESCO Yaratıcı Şehir Mutfağı’ndan- Dört Mevsim Gaziantep Yemekleri adlı bu çalışma, Gaziantep’in zengin mutfağında bulunan yemekleri ve tariflerini zengin fotoğraf görselleriyle ortaya koymaktadır. Uzun soluklu bir çalışmanın ürünü olan kitap, Gaziantep’in sahip olduğu mutfak kültürünü bilimsel verilerle gözler önüne sermektedir.

Kitapta Gaziantep Mutfağı; çorbalar (20), kebaplar (20), etli yemekler (63), meyveli yemekler (19), yoğurtlu yemekler (24), köfteler (25), dolmalar ve sarmalar (28), pilavlar (45), börekler ve lahmacunlar (18), zeytinyağlı yemekler ve aperatifler (28), salatalar, piyazlar ve cacıklar (43), tatlılar (49), receller ve şuruplar (35), kahvaltılıklar (19) başlıklarında yaklaşık 400 çeşit tarife yer verilmiştir. Ayrıca kışa hazırlık bölümünde Gaziantep Mutfağında önemli bir yer tutan kurutmalıklardan bahsedilmiştir.

Gaziantep Cuisine has been continuously enriched by a synthesis of Turkish lifestyle, Turkish dietary habits and cultural interactions since the past; It has reached to the present day with its flavor and accumulation with its meat, vegetables, fruits, yogurt and winter dried ingredients. The cuisine of Gaziantep is a combination of Central Asia, Mesopotamia and Mediterranean cuisine. It has a range of dishes ranging from 500 different flavors with spices, olive oil, meat and cereals.

One of the rare cuisines in the world cuisine, called Gaziantep, is one of the rare cuisines in the world cuisine. was published by. We have published this book as a result of long efforts to the reader by translating it into English. The English cookbook was well received by foreign chefs at the Gastroantep Festival. Gaziantep dishes have also entered the world food literature by taking their place with their names and recipes. For centuries, traditional taste and flavor of the wealth of extant without losing something in the style of construction, has now become capable of easily made outside Turkey

This is From the UNESCO Creative Cities Network within Gastronomy Gaziantep Cuisine in Four Seasons. This study shows the dishes and recipes of Gaziantep's rich cuisine with rich photographic visuals. The book, which is the product of a long-term study, reveals the culinary culture of Gaziantep with scientific data.

Gaziantep Cuisine in the book; soups (20), kebabs (20), meat dishes (63), fruit dishes (19), yoghurt dishes (24), meatballs (25), stuffings and wraps (28), rice (45), pies and lahmacunlar (18 ), olive oil dishes and snacks (28), salads, markets and coriander (43), desserts (49), receller and syrups (35), breakfast cereals (19). In addition, in the winter preparation section of the Gaziantep Cuisine, which holds an important place in the drying.

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Sayfa sayısı
  456
 • Yayınlanma Tarihi
  2018
 • Yayınlanma Sayısı
  1
 • Ağırlık
  456
 • Boyutlar
  24 x 23
 • Cilt Tipi
  Ciltsiz
 • Kağıt Cinsi
  1. Hamur
 • Yayınlandığı Konum
 • Cep Boy
  Hayır
 • Barkod
  9786058123717
   Babil.com
   Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç