Babil.com
Gemi : 20. Yüzyıl Hikayeleri % 35indirim

Gemi : 20. Yüzyıl Hikayeleri

Ahmet B. Karabacak

Bilgeoğuz Yayınları

15,00 TL 9,75 TL
 
0/5 (0 kişi)
3 adet stoklarımızda

Türkiye’de 1960 yılındaki hükümet darbesinden sonra, 1961 yılında yeni bir anayasa yürürlüğe girdi. Bu anayasa gerçekten Türkiye’nin gördüğü, en geniş hürriyetleri getiren bir anayasa idi. Ama bu anayasa o zamana kadar yer altı çalışması yapan Türk ve Türkiye düşmanlarına da geniş bir çalışma alanı açmıştı. Rus ve Çin emperyalizmine bilerek veya bilmeyerek hizmet eden pek çok yayın o dönemde devreye girdi.

Biz o günün gençliği olarak, buna karşı aynı sahada mücadele etmek amacıyla, benim sahipliğini yaptığım Zeren adlı bir fikir ve edebiyat dergisi çıkardık ve yazılarımızı önce o dergide, sonra başka dergi ve gazetelerde yayınladık. Yazılarımız, hikayelerimiz ve şiirle­rimiz Toplumcu bir anlayışla yazılıyordu. Fakirliği ve yoksulluğu bir sömürü aracı olarak kullananlara karşı, bizim çizgimiz o zaman çok büyük ilgiyle karşılandı ve yankı buldu. Pek çok sanata düşkün genç bu yolu izledi.

Kitaptaki hikâyeler o günün eserleridir. Köyü ve köylüyü sömürenlere karşı, bu hikâyelere İstanbul hikayeleri de diyebiliriz. O günlerin sosyal hayatını da bir nebze aksettiren bu hikâyeleri ve şiir­leri o zaman Edip Kemal adı ile yayınlamıştım. Karışıklık olmasın diye bu kitapta asıl ismimle beraber onu da kullandım.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Şubat 2015
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Sayfa Sayısı : 92
Barkod : 9786054369199

Kategoriler

Katkıda Bulunanlar

Kapak Tasarım
Ertuğrul B. Karabacak

Babil.com  
ANDUIN