Kitap Hakkında

Kareden Plana Modül Ve Mimarlık
Prof.Dr. Genco Berkin Ve Doç.Dr. Yusuf Civelek Tarafından Hazırlanan kareden Plana Modül Ve Mimarlık özellikle Mimarlık, İç Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı Öğrencilerinin Tasarım Sırasında Ölçek Ve Boyutlandırma Konusunda Yaşadıkları Sorunları Aşabilmeleri İçin Yardımcı Olmayı Hedefliyor. Kitap Okuyucunun Hem Modül Ve Ölçeklendirme Konusunda Bilgi Sahibi Olmasını Hem Mimarlık Tarihini Öğrenmesini Hem De Önemli Mimarları Tanımasını Sağlayacak Kurgusuyla Temel Bir Başvuru Kaynağı Olma Niteliği Taşıyor.
Uygarlıklar Başlıklı İlk Bölümde Mısır, Uzakdoğu, Yunan-Roma, Bizans, Osmanlı Uygarlıklarının Mimarlık Mesleğindeki Örgütlenme Ve Standardizasyona Gitme Aşamaları İnceleniyor.
Akımlar Başlıklı İkinci Bölümde Modüllerin Rönesans, Barok, Art Nouveau, Art Deco, Modernizm, Brütalizm, Minimalizm, Postmodernizm Gibi Akımlara Olan Bağlantısı Ortaya Konuyor.
Çağdaş Mimarlık Adlı Son Bölümde İse Çağdaş Tasarımlarda Ekonomi Ve Estetik Kaygılarıyla Şekillenen Büyüme Ve Çoğalma Matrisleri Ele Alınıyor. Kentsel Tasarımdan Yapılara, İç Mekânlardaki Mutfaktan Mobilyaya Uzanan Tasarımlarında Modüller Kullanmış Olan Gaudi, Rietveld, Wright, Kahn, Ando, Utzon, Botta, Stirling, Bofill, Correa, Siza, Le Corbusier, Scarpa, Aalto Gibi Öncü Mimarların Yapıtlarından Örnekler, Özgün Çizimler Eşliğinde Sunuluyor.
 
Modulor Ve Le Corbusıer’nin Kulübesi
Bu Kolay Okunur, Anlaşılır, Taşınır Mini Kitabı Her Mimarın Ve İç Mimarın Yanından Hiçbir Zaman Ayırmadığı Pergel, Kalem Ya Da Cetvel Gibi Ceplerde Bir Tasarım Düsturu Olarak Taşınması Amacıyla Kaleme Aldığını Söyleyen Genco Berkin Şunları Söylüyor:
 “Günümüzün Yaşam Alanı Seçiminde Oldukça Popüler Olan ‘Tiny House’ Ve ‘Small House’ Gibi Eğilimlerin Temelinde Fazlalıklarımızdan Kurtulma Ve Doğanın İçinde Kendimizi Bulma İsteği Yatmaktadır. Le Corbusier, Bunu 100 Yıl Kadar Önce Le Cabanon Adı Verilen, Kendisi İçin Yaptığı Kulübe Tasarımında Gerçekleştirmiş Ve Deneyimlemiştir. Le Cabanon, Aslında Onun Geliştirdiği Oranlama Sistemi Olan Modulor’ün Ete Kemiğe Bürünmüş Halidir. Modulor’ün Ortaya Çıkışı, Gelişmesi Ve Mimarlığa Kazandırılması, Uzun Ve Meşakkatli Bir Yolda Menzilinden Şaşmayan Bir Gezginin Yaşadıklarına Benzetilebilir.
Le Corbusier Her Ne Kadar “Modern Mimarlığın Babası” Sayılsa Da Kurduğu Yapısal Sistemin Kökleri Helenistik Dönem Ve Rönesans’a Kadar Uzanır. Helenistik Dönemdeki Standardizasyona Karşı Büyük Bir Hayranlık Besleyen Le Corbusier, Mucidi Olduğu “Modulor”Deki Oranlama Dizisini Fibonacci Dizisi Sayesinde Oluşturur. İnsan Vücudunun Ölçülerinden Çıkan Ve Eklenerek Büyüyen Bu Sistem Sayesinde “İnsan-Mobilya-Mekân” Üçlüsü İlk Kez Sayısal Olarak İfade Edilebilir Hale Gelmiştir. Günümüzde Mimaride Çığır Açan Parametrik Tasarımın Temellerini Atan Christopher Alexander, Modulor’ün Açtığı Yoldan İlerlemiştir. Modulor, En Basit Tabiriyle Tasarımcılar İçin (Oran Kaygısının Yitirilmesini Engelleyen) Yapay Çevre Oluşturma Kılavuzudur.
Şayet Le Corbusier Hiç Yaşamamış Olsaydı, Bugün İçinde Yaşadığımız Evlerimiz, İşyerlerimiz Ve Okullarımız İki Katından Daha Fazla Bir Maliyetle Yapılacak; Halkın Büyük Çoğunluğu Nitelikli Konutlardan Mahrum Kalacak, Öğrencilerin Bir Kısmı Da Belki Eğitim Alamayacaktı. Üstelik Bu Yapıların Hiçbirinde Tasarım Ve Üretim Açısından Bir Standart Anlayış Bulunmayacağından Dolayı İnşaat Malzemelerinde Sürdürülebilir Bir Üretim Olamayacak Ve Bu Ürünlere Erişimde De Sıkıntılar Yaşanacaktı.
Bu Kitap, Le Corbusier’nin Küçük Dünyasında Yeşeren Büyük Hayallerine Ve Dünyayı Daha Yaşanabilir Kılma Adına Planladığı Emellerine Nasıl Ulaştığının İzini Sürmektedir. Okuyuculardan Mimar Veya İç Mimar Olanlar Bu Kitabı Bitirdiklerinde Tasarımda Çözümün Norm Ve Standart Oluşturmaktan Geçtiğini Görecek; Mobilya Ve Mekânın Bir Bütün Olarak Ele Alınması Gerekliliğine Daha Çok Kafa Yoracaklardır.”

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Yayınlanma Sayısı
  1
 • Sayfa sayısı
  160
 • Ağırlık
  160
 • Boyutlar
  16 x 24
 • Cilt Tipi
  Ciltsiz
 • Kağıt Cinsi
  1. Hamur
 • Yayınlandığı Konum
 • Cep Boy
  Hayır
 • Yayınlanma Tarihi
  10 / 2021
 • Barkod
  9780006985980
   Babil.com
   Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç