75 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Kargo Bedava!

Göçebeler Diyarı

Yirmi Birinci Yüzyılda Amerika’da Hayatta Kalmak

Nomadland: Surviving America in the Twenty-First Century

Jessica Bruder

0,0
0 değerlendirme
26,25 TL 42,00 TL %38
Stoktan Hemen Teslim Standart Teslimat : 19-21 Ocak
Babil’in Yorumu

Ekonomik krizlerin banka ve şirketler üzerindeki yıkıcı etkisi malum. Fakat onlar kadar etkili olmayan, hikâyesi gerçeği oluştursa da anlatıya dâhil edilmeyen küçük insanın uğradığı felaket çok daha korkunç. 2008’deki ekonomik krizin ertesinde sözgelimi, görece iyi şartlar altında yaşayan binlerce insan telafisi mümkün olmayan finansal kayıplar yaşadı. Jessica Bruder, sonrasında beyazperdeye uyarlanacak ve oldukça ses getirecek Göçebeler Diyarı’nda bu kahredici insanlık dramına dair tanıklığından bahsediyor. İnsanın başını sokacağı bir yere sahip olmasının neredeyse lüks sayılabildiği bir zamanın, yaşamını karavan ya da kamyonet gibi araçlarda sürdüren, duş almak için spor salonlarına üye olmak zorunda bırakılan insanlarının trajik hikâyesini sarsıcı biçimde anlatıyor.

Kitap Hakkında

En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu Oscar Ödülleri’ni kazanan, Chloé Zhao’nun yönettiği ve Frances McDormand’ın oynadığı Nomadland filminin ilham kaynağı.

Amerikan Ekonomisinin Karanlık Yüzünün Göçebe Kurbanları

Hem Kuzey Dakota’nın şekerpancarı tarlalarında hasada katılan hem de Amazon.com’un Teksas’taki işçi kamplarında ürünlerin barkodlarını tarayan yeni bir emekçi türü var artık – işverenlerin hoşuna gidecek kadar düşük masraflı, çoğunluğu eski beyaz yakalı, göçebe ihtiyar Amerikalılardan oluşan bir işçi kabilesi. Büyük Durgunluk’un görünmez kurbanları olan bu insanların emeklilik güvenceleri yeterli değil, çoğu ipotek borcuna sahip. On binlercesi, karavanlarıyla, kamyonetleriyle, günbegün büyüyen bir göçebe topluluğunu oluşturuyorlar.

Bu kitabın yazımı süresince aylarca kamplarda yaşayan ve odağına aldığı asıl kahramanıyla, eskiden kamyon şoförlüğü, kokteyl garsonluğu, müteahhitlik, sigortacılık, köpek kulübesi temizlikçiliği yapan Linda May’le tanışan Jessica Bruder sezonluk işlerde çalışanların arasında, kapitalist bir kıyamette hayatta kalmaya çabalayanları anlatıyor. Nomadland’e ilham veren Göçebeler Diyarı, “evsiz” değil, “evi olmayanların” gerçek hikâyesi.

“2008 finansal çöküşünün üzerinden uzun zaman geçtiğini düşünenler, Jessica Bruder’ın bu yakıcı, zarafetle yazılmış, capcanlı, can acıtıcı (yer yer de acı bir mizaha sahip) kitabının yazımı sırasında tanıma fırsatı bulduğu kişilerle karşılaşmalılar.” –Rebecca Solnit

“Çok önemli bir kitap. Hem dingince anlatılan bir çöküş öyküsü hem de nevi şahsına münhasır –saygıyı ve düzgün bir hayatı hak eden ilginç, cesur– insanlar hakkında sürükleyici bir hikâyeler koleksiyonu.” –Louise Erdrich

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Baskı sayısı
  1
 • Sayfa sayısı
  272
 • Ağırlık bilgisi (gram)
  272,00
 • Cilt durumu
  Ciltsiz
 • Kağıt cinsi adı
  2. Hamur
 • Ürün formatı adı
  Kitap
 • Barkod
  9786258475357
 • Basım tarihi
  Kasım 2021
 • Boyutlar
  13,50cm x 21,00cm
 • Kategoriler
 • Henüz bir değerlendirme bulunmamaktadır.

  Deneyimlerinizi binlerce babil.com kullanıcısı ile paylaşabilirsiniz.

Babil.com