Babil.com
Göğü Delen Adam % 35indirim

Göğü Delen Adam

Der Papalagi - Die Reden des Südseehauptlings Tuiavii aus Tiavea

Erich Scheurmann

Ayrıntı Yayınları

16,00 TL 10,40 TL
 
0/5 (0 kişi)
397 adet stoklarımızda

Dünya edebiyatının klasiklerinden sayılan Göğü Delen Adam, okurları fethetmeye devam ediyor.

Papalagi denince “beyazlar” ya da “yabancılar” anlaşılır, ama sözcüğü sözcüğüne çevrilirse “göğü delen” anlamına gelir.Samoa’ya ilk misyoner, bir yelkenliyle gelmişti. Yerliler bu beyaz yelkenliyi ufukta bir delik olarak gördüler, beyaz adamın içinden çıkıp kendilerine geldiği bir delik. O, göğü delip geçmişti.

Yüzyılımızın başlarında yayımlanan Göğü Delen Adam bugün artık bir yeşil klasiği olarak okunurken, başlığının kaynaklandığı şiirsel metafor, bir de düz anlam içermeye başlıyor; çünkü Papalagi sonunda göğü gerçekten delmeyi başardı, “ozon deliğinin” içinden ne tür bir yelkenlinin çıkageleceğiniyse zaman gösterecek.

Ahmet Güngören, Çerçeve

Teknolojinin günlük yaşamımıza getirdiği açmazlar her gün dünyamızda yeni “handikap”ların kapılarını aralamıyor mu? Birincisi bu “handikap”ları yalın, süssüz bir dille anlattığı için önemli Göğü Delen Adam. Uygarlığımızın bu karmaşasında yönelttiği acımasız okların hedefini bulması açısından önemli. Basit de olsa eleştirisini haklı gerekçelere dayandırması açısından önemli. İkincisi, bize pek az bildiğimiz dünyaların ufkunu açmasından önemli.

Refik Durbaş, Milliyet Sanat

Sadece keyif için değil, üniversitede sosyoloji, antropoloji derslerinde ve hatta liselerde sosyal bilgiler derslerinde bile okutulabilir. (...) Gerçek bir Samoalının gözleriyle Batı’yı görmek, insanın ufkunu çok genişleten, yorumlara yepyeni boyutlar kazandıran bir süreç.

Semra Somersan, Cumhuriyet

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Haziran 2020
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,00 x 19,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Orijinal Dil : Almanca
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 112
Barkod : 9789755393407

Kategoriler

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Levent Tayla

Kapak Tasarım
Gökçe Alper

Düzelti - Redaksiyon
Sait Kızılırmak

Hazırlayan
Can Kurultay

Harika

Okumaya başladım ve elime aldığım gibi bitti. Çok akıcı bir kitap. İnsanın modernleşirken aslında nasıl köleleştiğini çok güzel anlatıyor. Mutlaka okunmalı.

M
Mehmet Eser Durak  -   25.10.2020
Süper

Kitabı okuduktan sonra maddi anlamda ne kadar kalabalık manevi anlamda ne kadar yoksul olduğunuzu anlayacaksınız. Kesinlikle alın okuyun ve okutun.

M
Mehmet Demir  -   01.05.2020
Göğü Delen Adam

Samoa' daki Tiavea' nın kabile reisi Tuiavii, kabilesi için hazırlmıştır bu metni. Modernizmin eleştirisi niteliğindedir. Kıyafet, zaman, para, meslek gibi bir çok konuda Avrupa da gördüklerini anlatır. Düşündürür. Sorgulatır.

M
Meryem Çandır  -   28.02.2016
Manifesto

"Beyaz Adam"'ın bütün yaptıklarının, taptıkları tanrı olan "para" için olduğunu bir kez daha gözümüze sokan manifesto tadında kitap. Tokat gibi diyaloglarıyla bir süre için de olsa kendinize ve topluma isyan etmenize neden olabilir.

M
Mert Erdem  -   08.02.2016
Babil.com  
NOGROD