ÜYE OL        GİRİŞ   
Gün Olur Asra Bedel % 30indirim

Gün Olur Asra Bedel

Cengiz Aytmatov

Ötüken Neşriyat

18,52 TL 12,96 TL
Stoktan Teslim

Cengiz Aytmatov’un bütün dünyada geniş yankılar uyandıran bu romanı, yürek paralayan, tüyler ürperten bir haykırıştır. Fakat umutsuz bir çırpınış değil, tutsaklığa, baskılara ve sürgünlere karşı umudu hep diri tutan bir meydan okuyuştur. Yedigey Cangeldi, cepheden döndükten sonra Kazak bozkırlarında küçük bir tren aktarma istasyonunda çalışmaya başlar. Burada şahit olduğu ve uzak geçmişinden hatırladığı olaylar, aslında yekpare bir coğrafyaya kâbûs gibi çöken bir siyasî rejimin gümbür gümbür çöküşünün sebepleridir. Aytmatov, insanı yok sayan ve onu makineleştirmek isteyen sistemin aslında niçin çökmeye mahkum olduğunu bu romanında da gösteriyor. Yedigey, ölen emektar arkadaşı Kazangap’ın cenazesini mezarına götürürken, kendisinin ve milletinin geçmişini, acı-tatlı, düşündürücü yanlarıyla bir bir gözlerinin önünden geçirir. O gün, “asra bedel bir gün olur” onun için. Geçmişi, bugünü ve yarını büyük ustalıkla bir arada sunan Aytmatov, “Demiurg” uzay araştırmaları programı neticesinde keşfedilen bir uygarlığın, insanlarla iletişim kurma çabalarının yerküredeki yansımalarını gösterirken, adeta bizleri aynada kendimizle yüzleşmeye davet eder. Kazangap’ın götürüldüğü Ana-Beyit mezarlığı adını, Nayman Ana adlı efsanevî bir kadının orada gömülü olmasından alır. Aytmatov; Nayman Ana’nın hikâyesini verirken, dünyaya “mankurt” kavramını hediye eder. Bu garip, bu korkutucu kelime hangi anlama mı geliyor? İnsanın, yani bütün geçmişini her an beraberinde taşıyan varlığın yerini, hafızası ve hatıraları olmayan, ruhunu kaybetmiş, içi komutlarla doldurulmuş biyolojik bir makinenin aldığını düşünün.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Mart 2019
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 12,00 x 19,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Orijinal Dil : İngilizce
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 413
Barkod : 9789754370539

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Refik Özdek

Kırgız Yazar

Yıllar önce okumuştum, daha sonra da Türkiye de yayımlanan bütün Aytmatov eserlerini okudum. Bence en güzeli kesinlikle tavsiye ederim.

F
Fatma Kahyaoğlu  -   03.05.2016
Bozkır

Bozkır kültürü, Orta Asya, Aytmatov tarafından enfes bir dille anlatılmış, oldukça sürükleyici bir roman. Kült bir eser, okumayan kalmasın...

S
Sercan Ceylan  -   28.04.2016
YEDİGEY

Sarı Özek bozkırı sanki yaşadığınız yerin ta kendisi. Kazangap'ın ölümü ve Yedigey'in bundan duyduğu derin üzüntü sizinde üzülmenize yol açıyor. Okurken acı hissetmemek elde değil. Tavsiyemdir.

A
Ali Varlı  -   21.03.2016
Gün Olur Asra Bedel

Bir solukta okuyacağınız bir kitap.Devamı olan Cengiz Han'a Küsen Bulut'u da okumanızı tavsiye ederim.

S
Sude Yıldırım  -   01.03.2016
Harika Kitap

Bilim kurgunun tarihin dinden uzaklaşmanın bir arada verildiği olay örgüsüyle sizi sürükleyecek bir kitap.Kesinlikle okuyun.

M
Muratcan Yusufoğlu  -   24.02.2016
Ana beyit

mankurtlaşmanın anlatıldığı güzel bir kitap.

B
Büşra Nur Gültekin  -   10.02.2016
Babil.com