75 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Kargo Bedava!
60,57 TL 82,00 TL %26
3 İş Gününde Temin Standart Teslimat : 24-25 Ocak
Babil’in Yorumu

Hasan Âli Yücel, erken dönem Cumhuriyet’in en önemli isimlerinden biri. Türkiye’nin en uzun süreli Milli Eğitim Bakanı aynı zamanda. Çeviri seferberliği gibi icraatlarıyla da etkileri bugüne kadar uzanan bir siyasetçi. Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde doğan ve o günlere tanıklık eden; yeni Türkiye’nin kurulmasında aktif rol alan bu nevi şahsına münhasır ismi Tanıl Bora mercek altına alıyor. Kitap, kısmen Hasan Âli Yücel biyografisi olsa da bundan çok daha fazlasını barındırıyor; onun milliyetçilik anlayışını, hayatı kavrayışını, Kemalizm yorumunu, kısacası entelektüel dünyasını gözler önüne seriyor. Ve bu yönüyle, Cumhuriyet kadrolarının aydınlanmacı politikalarının arka planına dair mutlaka görülmesi gereken berrak bir tablo çiziyor.

Kitap Hakkında

Cumhuriyet tarihinin en uzun süreli eğitim bakanı Hasan Âli Yücel hakkında etraflı bir biyografi.

Yücel’in özdeşleştiği etkili bakanlık icraatı, başta hümanist kültür mirasıyla ilgili çeviri seferberliği ve Köy Enstitüleri tecrübesi, kitabın uzun bir bölümünü oluşturuyor. Fakat sadece o değil. Yücel’in milliyetçilik anlayışı, Kemalizm yorumları, dindarlığı anlama ve yaşama biçimi, geniş yer tutuyor.

Bu arada onun üslûbuna ve meşrebine özel bir ilgiyle eğilerek... Hasan Âli Yücel’in düşman imgesi olarak, anti-komünist tehdit ve nefret söyleminin gözde bir malzemesi olarak gördüğü işlev de ele alınıyor.

Çalışma esasen bir entelektüel biyografi özelliği taşıyor; yazdıklarına, söylediklerine yoğunlaşarak, Yücel’in düşünce dünyasında bir gezinti.

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Baskı sayısı
  1
 • Sayfa sayısı
  532
 • Ağırlık bilgisi (gram)
  532,00
 • Cilt durumu
  Ciltsiz
 • Kağıt cinsi adı
  2. Hamur
 • Ürün formatı adı
  Kitap
 • Barkod
  9789750530241
 • Basım tarihi
  Ocak 2021
 • Boyutlar
  13,00cm x 19,50cm
 • Kategoriler

Öne Çıkan Yorumlar

 • Mansur Bayram

  05 Eylül 2021, Pazar

  1. Tanıl Bora ne yazsa okurum. Hasan Âli Yücel biyografisini okumayı da iple çekiyordum. Biyografi son yirmi yıla kadar ziyadesiyle görmezden gelinen, hatta yer yer küçümsenen bir alan oldu. Yalnızca Türkiye’de değil dünyada da böyleydi bu. Fakat şimdilerde hızla artan bir ilginin odağında. Ben de Abdulhamit Kırmızı’nın çalışmalarını izleyerek merak sardım esasında. Onun Otur Baştan Yaz Beni adlı derleme çalışması bu alanın meraklıları için kaçmaz bir eser. Tanıl Bora’nın çalışmasını okurken de bu kitapta işaret edilenleri aklımda tutarak okudum. Diyebilirim ki Bora, Türkçe yazılmış en nitelikli biyografilerden birini kaleme almış; güncel biyografi tartışmalarına hâkimiyeti göz dolduruyor. Hasan Âli Yücel’in Türk entelektüel hayatına katkısı zaten yadsınamaz. Bana kalırsa edebiyata ve politikaya meraklı herkesin okuması gereken bir eser bu biyografi. Yücel’in hemen her veçheden sunuyor okuruna; bunu yaparken Yücel’in kendi sesini de daima duyurtturuyor. Peş peşe sıralanmış kronolojik bilginin bayağılığından fersah fersah uzak, üzerinde çok düşünüldüğü, ince ince örüldüğü belli bir dille yazılmış, Yücel’in geçirdiği dönüşümlerden onun entelektüel camiada nasıl alımlandığına dek oldukça detaylı bir çalışma bu. En başarılı kısmıysa Yücel’in öteden beri görmezden gelinen dindarlığını merceğine aldığı kısım gibi geliyor bana. Kitap epeyi de gürültü kopardı gerçi fakat sırf metodolojisi için bile okunmalı, okutulmalı.

  2. Devamını Oku
Babil.com