Hastalık Hastası Kiralık Katil

0,0
0 değerlendirme
Tükendi
Babil’in Yorumu

Ölüm korkusu hastalığa varacak derecede yüksek kiralık katil, incelikli bir oksimoron örneği gibi dursa da Juan Jacinto Munoz Rengel bu şenlikli fikri ustalıkla kurgulanmış bir roman kahramanına dönüştürüyor Hastalık Hastası Kiralık Katil’de. Bununla da kalmıyor; kahramanını edebiyat ve felsefenin tutkulu bir hayranı olarak kurguluyor, hatta ona Kantçı bir ahlak anlayışı addederek durumu daha da absürt hâle getiriyor. Böylece ünlü hastalık hastaları da dâhil oluyor anlatıya, Descartes’tan Poe’ya dek yaşamlarını ciddi bir hastalığa yakalanma korkusu içinde geçiren pek çok yazar ve düşünürle ortaklık kuruyor kiralık katilimiz. Hastalık Hastası Kiralık Katil, yaşam ve ölüm arasındaki silik çizginin üzerinde gezinen, şaşırtıcı derecede komik ve okurun merakını son ana dek canlı tutmayı başarabilen dikkat çekici bir roman.

Kitap Hakkında

Bay Y. kiralık katil olarak aldığı son işi bitirmek zorunda... Zorunda, çünkü parasını peşin aldığı bu işi bitirmek onun için ahlaki bir zorunluluk, zira kendisi Kantçı ahlak sahibidir. Ne ki önünde aşması gereken tek bir sorun var: Bay Y.’nin sadece bir günlük ömrü kaldı... Ya da iki.

Hastalık hastası kiralık katil Bay Y. neredeyse doğduğu günden beri, her akşam, ertesi günü göremeyeceğinden emin olarak yatağına girer. Zira o kadar çok hastalığa yakalanmıştır ki... Ayrıca kronik bahtsızlıktan da mustariptir. Her şeyini mesleğine adamış, yalnızlığını edebiyat ve felsefe dünyasının hayali, psikolojik veya büyük fiziki acılar çektikleri bilinen Poe, Proust, Voltaire, Tolstoy, Molière gibi meşhur hastalık hastalarının hayat hikâyeleriyle gidermeye çalışmıştır. Bu son işinde hedefini uzun süre takip eder, sıra son darbeye gelir. Ama her seferinde kronik makus talihi ya da nadir semptomlar araya girer. Bay Y. her başarısız girişimden sonra yeni yöntemlere başvuracak, bu arada hayatlarını okuduğu meşhur hastalık hastalarıyla şaşırtıcı ortak yönlerini ifşa edecektir...

“[Proust] o kadar uzun seneler boyunca öleceğini haber vermişti ki, artık ne dostları, ne eleştirmenleri, ne yayıncısı ne de okurları ona inanıyorlardı. Ama, onların güvensizlikleri ve şüpheciliklerine rağmen, Bay Proust sonunda öldü. Hekimi bir bronşit atağından olduğunu söyledi. Ölümünün vertigolardan, kulak iltihabından, üremiden, gripten, yüz felcinden, kalp enfarktüsünden, bir beyin tümöründen ve kayıp zamanı bulmayı başaramamaktan olduğu bilinir. Kör talihinin peşinden ayrılmadığı o yıllar boyunca, Bay Proust hastalıklardan asla korkmadı. Korktuğu tek şey, aynı benim gibi, eserini tamamlamadan önce ölmekti.”

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Baskı sayısı
  3
 • Sayfa sayısı
  160
 • Ağırlık bilgisi (gram)
  160,00
 • Cilt durumu
  Ciltsiz
 • Kağıt cinsi adı
  2. Hamur
 • Ürün formatı adı
  Kitap
 • Barkod
  9789750850318
 • Basım tarihi
  Nisan 2022
 • Boyutlar
  13,50cm x 21,00cm
 • Henüz bir değerlendirme bulunmamaktadır.

  Deneyimlerinizi binlerce babil.com kullanıcısı ile paylaşabilirsiniz.

Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç