Babil.com
Hayatımın Filozofuna Aşk Mektupları % 35indirim

Hayatımın Filozofuna Aşk Mektupları

Monique Charles

Ayrıntı Yayınları

2,78 TL 1,81 TL
 
0/5 (0 kişi)
Satış Yok (Telifi Bitti)

Aşkınız bana kadınlığımı hissettirdi!
Beni gerçek bir kadına dönüştürdünüz. Erkeklerin gölgesi ya da taklidi olarak görülen yapma bir kadın değil. Erkeklerin dudaklarına ya da boynuna takılı kaldığı için gülünen sevimli bir kadın değil. Kendinden geçmişcesine aşkı bulutlara taşıyan bir kadın hiç değil. Ama 'yaşamak ve sevmenin kendisi için aynı anlama geldiği' bir aşk kadını. Bir an bile sevmeden yapamayan bir aşk kadını.
-Monique Olsen-

Varoluşçuluğun babası Danimarkalı filozof Sören Kierkegaard gençliğinde on yedi yaşındaki Regine Olsen'ı tutkuyla severek nişanlanmış; fakat evliliğin tehlikelerinden korkarak ayrılmıştır. Bu tutkulu ilişkinin / ilişkisizliğin gölgesi filozofun bütün hayatına, felsefesine, yazılarına yansımış; bunları, Baştan Çıkarıcının Günlüğü'nde anlatmıştır.

150 yıl sonra Monique Charles kendini Regine Olsen'ın yerine koyarak Hayatımın Filozofuna Aşk Mektupları'nı yazar.

Kierkegaard'ın hayatına, felsefesine ve aşk anlayışına tutkulu bir kadın olarak yeniden bakar. Aşkının trajik boyutunu inceler; sevdiği halde nişanlısını terk edişini, ayrılmasına rağmen inanılmaz bir sadakatle hayatında başka bir aşka yer vermemesini, acı çektiği halde "baştan çıkarıcı" havasıyla dolaşmasını, Olsen'ın yaşamına kılavuzluk etmek istemesini, aşk ve evliliği onunla tartışır... Sonsuz bir aşktan yana olan Kierkegaard'ın Olsen üzerindeki etkilerini; verilen gönül eğitimiyle Olsen'ın kişiliğinde meydana gelen değişiklikleri inceler. "Sev!... Her şey oradadır: Eğer, yaşamını aşka göre yaşamaya hazır değilse, felsefeyle uğraşmaya kalkmasın kimse" diyen Kierkegaard'ın sözlerini çerçeveleterek odasına asmasına, felsefeden hoşlanmazken giderek felsefe tutkunu olmasına dikkat çeker.

Baştan Çıkarıcının Günlüğü özgürlükçü bir erotik estetiğin gözlemlerinden oluşur. Yazarı erkek, filozof ve aşık... Hayatımın Filozofuna Aşk Mektupları ise Kierkegaard'a 150 yıl sonra yollanmış bir mektup. Yazarı kadın, felsefeci ve aşktan yana...

Aşk, insan zihnini ve kalbini en çok meşgul eden konu olmaya devam ediyor...

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi :
Basım Yeri :
Boyutlar : 13,00 x 19,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 120
Barkod : 9789755393551
Babil.com  
SU